opties bij 'stap voor stap' versoepelen? l 5 18 tot 30 zijn de infecties juist het hoogst'', legt Bonten uit. Viroloog Niesters vindt dat het besluit om basisscholen en middelbare scho len te openen door het kabinet rap genomen is. ,,In Amsterdam bij voorbeeld is het aantal besmettin gen erg hoog. Voordat je het weet doe je daar de scholen open en kun je de dag erna alweer klassen naar huis sturen.'' 2. Overdag meer open Meer dingen overdag open, zou volgens experts ook een potentiële versoepeling kunnen zijn. ,,Voor- dat we in lockdown gingen, had den we een avondlockdown, ook dat zou een van de opties kunnen zijn'', zegt Bonten. Op 26 novem ber besloot het kabinet tot de avondlockdown, die later werd verlengd tijdens de feestdagen. Dit betekende dat bijna alle zaken hun deuren moesten sluiten vanaf 17.00 uur. 3. Sporten voor volwassenen Een derde versoepeling zou spor ten kunnen betreffen. Door de avondlockdown ging voor veel mensen ook een streep door het sporten in de avonduren, waarop veel kritiek kwam. Bijna una niem stemde de Tweede Kamer in met een motie van CDA-Kamerlid Joba van den Berg om 'te onder zoeken onder welke randvoor waarden sport en bewegen toege voegd kunnen worden aan de lijst van essentiële sectoren'. ,,Vanaf volgende week kunnen kinderen weer sporten'', licht Bonten toe. „Wellicht dat het sporten voor vol wassenen onderdeel zal zijn van de vragen die het kabinet aan het OMT stelt.'' - Marcia Nieuwenhuis Chris van Mersbergen Scholensluiting vanwege de coronapandemie moet geen optie meer zijn, adviseert een onafhankelijke commissie onder voorzitterschap van Kim Putters. Is dat wel zo verstandig? Edwin van der Aa Den Haag Putters, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) en meermaals gekozen tot meest invloedrijke persoon, constateert het elke keer wanneer Nederland te maken krijgt met beperkingen en een gedeeltelijke lockdown. ,,Het sluiten van scholen en on derwijsinstellingen lag en ligt dan regelmatig opnieuw op tafel ter afweging.'' Daar moeten we vanaf, vindt het Platform PerspectiefJonge ren waarvan hij voorzitter is. Bij het opleven van het virus moet de belangrijkste vraag in de be sluitvorming zijn: wat is er nodig om het onderwijs aan leerlingen en studenten op een veilige en verantwoorde manier te laten verlopen? Een cruciaal element voor het inhalen van onderwijs- vertragingen en achterstand, waarover de commissie advi seert. ,,Dat is een fundamenteel an dere vraag dan de optie overwe gen om scholen te sluiten in het kader van het beheersbaar hou den van het virus.'' Volgens Put ters is het 'van het grootste be lang' voor onze huidige en toe komstige generaties en onze sa menleving om deze redenering om te keren. ,,Daarmee wordt voorkomen dat kansenongelijk heid door een pandemie ver der toeneemt.'' Brandhaarden Allemaal leuk en aardig, maar vooral basisscholen zijn brand haarden. Het is toch hartstikke logisch die te bestrijden? ,,Wij zeggen niet: 'Laat iedereen op school maar ziek worden'. Ons advies luidt dat scholen veilig moeten zijn, dat de ventilatie op orde komt en dat achterstallig onderhoud wordt ingehaald. Daar had de afgelopen twee jaar een stuk meer aan gedaan kun nen worden", aldus de voorzitter. Volgens Putters ligt daar niet alleen een taak voor het kabinet, maar ook voor de scholen zelf en de gemeenten waarin ze staan. ,,Ik realiseer me ook dat je het aanpassen van een schoolge bouw niet in één dag hebt gere geld, maar neem financiële en technische belemmeringen in ie der geval weg en bundel de krachten! Want iedere dag dat een school vanwege onveiligheid dicht moet, ontstaan er nieuwe achterstanden.'' Hij benadrukt dat het Platform Perspectief Jongeren bestaat uit experts op onderwijs en jeugd, vaak ook werkzaam voor en met jongeren, die anders naar de co ronacrisis kijken dan artsen of het kabinet. ,,Wij zijn geen viro- logen, onze adviezen redeneren vanuit het perspectief van jonge ren en moeten daarom helpen de scholen altijd open te houden. Fysiek onderwijs is, ook op het mbo en in het hoger onderwijs, essentieel voor goede leerpresta ties. Ook daar zitten studenten in een kwetsbare positie.'' Om basis- en middelbare scho len en andere onderwijsinstel lingen open te houden, is volgens de commissie sowieso een struc turele aanpak van het lerarente kort en een veilige en goed ge ventileerde leer- en werkomge ving voor kinderen, jongeren en leraren essentieel. Dan kan ook de zak met geld voor het onder wijs om corona-achterstanden weg te werken, optimaal worden benut. Wij zeggen niet: 'Laat iedereen op school maar ziek worden'. Het moet veilig zijn - Kim Putters, directeur Sociaal en Cultureel Planbureau Het kabinet heeft in totaal 8,5 miljard euro vrijgemaakt voor dit zogeheten Nationaal Programma Onderwijs (NPO). Het Platform Perspectief Jongeren oordeelt overigens nu dat de gestelde doe len van het NPO waarschijnlijk te ambitieus zijn om in tweeën half jaar waar te maken, als het gaat om het inhalen van opgelo pen leerachterstanden en vooral het aanpakken van sociaal-emo tionele problemen. ,,Er is geen uitlaatklep meer", ziet de voorzitter. ,,Daarom ben ik ook blij dat jongeren weer meer sportmogelijkheden krij gen. Scholen kiezen daarnaast steeds vaker voor programma's die het welbevinden van hun leerlingen verbeteren. Dat is een uitstekende keuze, want het gaat niet alleen over leervertraging.'' Volgens Putters vereist de aan pak van achterstanden door co rona 'inspanningen met een lange adem en dus een langere periode'. ,,Dit neemt overigens niet weg dat de betrokken par tijen zo snel mogelijk met het NPO aan de slag moeten gaan. Het is belangrijk voor onze jon geren dat we er op tijd bij zijn.'' De zwartste scenario's gaan nu uit van een piek van 1550 patiën ten op de ic's en 6000 op de ver- pleegafdelingen in ziekenhuizen. Medewerkers van Defensie helpen bij het zetten van boosterprik- ken op de XL-priklocatie in Eindhoven. foto rob engelaar Op Goeree-Overflakkee is een sporthal in gebruik genomen als vaccinatiecentrum. foto robin utrecht die. ,,Door de snelheid waarin het nu rondgaat, heeft het de potentie om onze zorg te overstromen.'' Een snelle boostercampagne met een hoge opkomst zou kunnen hel pen. Maar tot en met afgelopen zon dag had nog altijd slechts 32 procent van de volwassen Nederlanders een boosterprik gekregen. Ook dat zorgt ervoor dat de 'ziekenhuisbed- denscenario's' van het RIVM aan veel onzekerheid onderhevig zijn. De zwartste scenario's gaan nu uit van een piek van 1550 patiënten op de ic's en 6000 op de verpleegafde- lingen van de ziekenhuizen, schrijft het OMT. Een (veel) langere winterlock- down dan tot vrijdag 14 januari; Jan Kluytmans durft het op dit mo ment niet uit te sluiten. ,,Het is echt een kwestie van hopen op het beste scenario, maar je voorbereiden op het slechtste en ondertussen heel goed kijken wat er om ons heen ge beurt.'' GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 'We moeten af van het sluiten van onderwijs' nu versoepelt' Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5