Geduld nodig voor nieuwe en veiligere Sint Bavodijk 7 c Nieuwe vestiging Terneuzen vóór 16 maart open, belooft directeur In ieder geval voor de gemeenteraads verkiezingen op 16 maart zal de nieuwe bibliotheek in Terneuzen de deuren openen, belooft directeur Rudi Crombeen. Met de verkiezingen zelf heeft het niet te maken. Crombeen bedoelt maar een datum te prikken als deadline. ,,We hebben het al twee keer moeten uitstellen. Eerst was het oktober, daarna zou het met de Kerst worden. We willen niet meer uitstellen. Het moet nu maar eens." Dat het langer duurde dan ge pland, wijt Crombeen aan proble men met de levering van met name hout. „Het is mo menteel een drama om daar aan te komen. Dat geldt voor spaanplaat en voor staal. Voor de inrichting hebben we dat toch echt nodig." De Terneuzense bi bliotheek, de hoofdves tigingvan Zeeuws-Vlaan- deren verhuist van het ge bouw aan de Oostkolk naar be gane grond van de Kampanje op de kop van de Noordstraat. Centraler gelegen, dat wel. De nieuwe bibliotheek zal echter wonderen moeten verrichten met minder vierkante meters dan op de huidige plek. ,,De hele bibliotheek is straks net zo groot als de begane grond van ons huidige pand. De eerste verdieping zullen we dus moeten missen. We hebben wel als voorwaarde gesteld dat alle boeken die we nu in de collectie hebben mee kunnen verhuizen naar het nieuwe onderkomen." Bibliotheken anno 2021 zijn meer dan boe kenkasten in het gelid. „We vervul len steeds meer een maatschappe lijke taak. Denk aan ac tiviteiten voor kinderen, lessen voor anderstaligen, daar hebben we ook ruimtes voor nodig." Zoekende De tijd dat de bieb een beetje zoe kende was naar de nieuwe functie in de maatschappij is voorbij, weet Crombeen heel zeker. Een jaar of zes, zeven geleden werd nog ge dacht dat alles helemaal anders zou worden omdat de wereld zou over schakelen op eBook. Dat bleek niet zo te zijn. De boeken bleven en er kwamen andere taken bij voor de bibliotheek. ,,We waren altijd al een plek waar mensen informatie haalden en dat zijn we nog steeds. Meneer Google heeft wel voor een grote verandering gezorgd. Niet alle informatie op internet is even goed. Wij zijn weliswaar niet meer de enige leverancier van info maar wij kunnen mensen wel goed helpen een weg te vinden in de steeds complexere wereld. Wij moeten Je wilt niet weten hoeveel vragen we krijgen over QR- codes mensen bewust maken. We zijn meer een gids geworden dan de verstrekker van informatie." Vlog- en blogstudio Nieuw is straks De werkplaats, een naam met een knipoog naar het nautische thema van de Kampanje. ,,Dat zal een plek worden waar mensen op een speelse manier ken nis kunnen maken met moderne technieken. We hebben daar een vlog- en blogstudio, een green- screen, virtual reality, dat soort din gen. Mensen die niet weten wat dat allemaal is, krijgen daar uitleg over." Blikvanger wordt de vuurtoren bij de ingang. ,,Die zal geen licht uitstralen maar informatie", be looft Crombeen. Op een groot led- scherm tonen we van alles. Dat kan het weer zijn, maar bijvoorbeeld ook de uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen." Met de nieuwe locatie zit de Ter- neuzense bibliotheek straks weer volop in de loop. ,,Dat verwacht ik wel. We zitten pal tussen twee win kelgebieden." Bezoekers van de bieb komen al lang niet meer alleen om een boek te lezen ofte lenen. ,,Je wilt niet weten hoeveel vragen we krijgen over QR-codes." Crombeen ziet de laatste tijd ook steeds meer studenten naar de bi bliotheek komen. ,,Voor de rust, omdat ze bij ons tenminste kunnen studeren. Thuis is het te druk, er is te veel afleiding van anderen. Wij hebben alles voor ze, een plek, wifi, koffie. Ik vind het een goede ont wikkeling en ik ben blij ze weer te zien." De aanpak van de Sint Bavodijk is een van de deelprojecten van het Masterplan Nieuwvliet. Dat plan moet ervoor zorgen dat het West- Zeeuws-Vlaamse kustdorp over een tijdje een fris gezicht heeft. Be woners en ondernemers hebben het Masterplan aangegrepen om aandacht te vragen voor de zeer drukke Sint Bavodijk. De dijk is de voornaamste toegangsweg naar de kust en slibt vooral in de zomer dicht door vakantieverkeer. Verder rijdt, fietst en wandelt alles er door elkaar heen en dat is tamelijk onvei lig. De Sint Bavodijk krijgt de zo vu rig gewenste oppepper, maar het is de vraag ofde weg dit jaar al klaar is. Moeilijke klus De uitvoering van het Masterplan Nieuwvliet kost ongeveer 4 miljoen euro en wordt deels betaald door een bijdrage uit de Zeeuwse Regio Deal. De voorwaarde van die subsi die is dat de Sint Bavodijk eind 2022 is aangepakt, maar dat gaat niet luk ken. Door hoogteverschillen, ka bels en leidingen die vervangen moeten worden, is het namelijk een moeilijke klus. Bovendien kost de aanleg van een vrijliggend fietspad veel geld. De uitvoerder gaat de ge meente Sluis daarom vragen de Sint Bavodijk in meerdere fases aan te pakken. Dat is financieel voordeli ger, maar dat kost ook tijd, meldt de projectgroep. Ook andere wegen in Nieuwvliet gaan overigens op de schop. Dan gaat het om het gedeelte Sint Bavo- dijk/Nooddijk en de Lampsinsdijk/ Baanstpoldersedijk/Adornisdijk. De populaire fietspaden worden verbreed, krijgen een nieuwe top laag en er komt meer groen. 50.000 kuub zand Stilaan wordt ook meer duidelijk over de andere deelprojecten. Zo C De uitvoerder gaat de gemeente vragen om de Sint Bavodijk in meerdere fases aan te pakken wordt de duinopgang naar strand paviljoen de Strandganger minder steil, mooier en praktischer. Voor de uitvoering is 50.000 kuub zand vereist, dat via de zee wordt aange voerd. Dat scheelt zo'n 2500 ver keersbewegingen. Het zand is on der meer nodig voor een betere aansluiting van de huidige fietspa den. De werkzaamheden zijn bui- ten het toeristisch seizoen gepland, komend voor- en najaar. Als alles meezit, kan na de zomer ook de Baanstpolder heringericht worden. Daar moeten natuur en re creëren hand in hand gaan. Met rui terpaden, oude kreken die in ere worden hersteld, steigers en speel- attributen, komt het gebied er hele maal anders uit te zien. Over de wa tergang komt ook nog een brugge tje te liggen, zodat de Baanstpolder goed toegankelijk is voor wande laars. Het Masterplan bestaat verder uit onder meer een duinboulevard tus sen de paviljoens Strandganger en Boekanier. VL WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Bieb wordt infohotspot Guido van der Heijden Terneuzen De Kampanje in Terneuzen, de begane grond wordt voor medio maart het nieuwe onderkomen van de Terneu zense bibliotheek, foto kellythans Inzet: Rudi Crombeen. fotoronald den dekker. - Rudi Crombeen, directeur NIEUWVLIET De Sint Bavodijk in Nieuwvliet krijgt een nieuw jasje, maar be woners moeten geduld hebben. Het project kost veel tijd en geld, dus wordt de klus vermoe delijk in fases uitgevoerd. - Bob Maes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51