E II ÏL. Experts achten snel einde lockdown 'onwaarschijnlijk', wat zijn de 4 Een (veel) langere lockdown dan tot vrijdag 14 januari, OMT-lid Jan Kluytmans durft het niet uit te sluiten. ,,Het kan meevallen. Maar ik maak me echt zorgen'', zegt hij over de razendsnelle verspreiding van de omikronvariant wereldwijd. CORONA Natuurlijk, er zijn heus positieve dingen te vertellen over omikron. Dat het virus zich met de nieuwe variant niet of minder diep in de longen lijkt te nestelen, waardoor patiënten minder ziek worden. Dat het aantal ziekenhuis- en ic-opna- mes daardoor relatief lager is. Dat de variant zich ook nog eens ra zendsnel over Europa verspreidt, zodat de bevolking in hoog tempo meer immuniteit tegen het virus opbouwt. Deze signalen verleidden de Bel gische topviroloog Marc van Ranst tot de uitspraak dat hij zou wensen dat omikron wereldwijd dominant wordt. In Engeland, waar premier De effectiviteit van vaccins tegen de omikronvariant is aanzienlijk minder Boris Johnson ervoor kiest om het land grotendeels door te laten draaien, hopen ze dat de positieve berichten kloppen en de zorg niet overstroomt raakt. Als dat inderdaad het geval blijkt, zal heel kritisch en sceptisch Ne derland naar het Outbreak Manage ment Team wijzen, beseft Jan Kluytmans, OMT-lid en arts-mi crobioloog aan het UMC Utrecht. ,,Maar als je de data bekijkt, moet je concluderen dat als je de teugels nu laat vieren, de risico's ontzettend groot zijn. Wat Engeland doet, is in mijn ogen te vergelijken met spelen in het casino met een heel hoge in zet. Als je mis zit, zijn de gevolgen enorm.'' Kluytmans wijst op recente cij fers over omikron uit Denemarken. ,,Daar zie je dat 0,7 procent van de mensen met omikron in het zie kenhuis belandt. Bij de deltavariant was dat 1,1 procent. De gemiddelde kans is dus kleiner. Maar als je ziet hoe snel omikron nu rondgaat, moet je je afvragen wat je daaraan gaat hebben. Dat leidt nog altijd tot heel veel ziekenhuisopnames.'' Het meest recente R-getal van omikron in Nederland was 1,87. Dat betekent dat elke geïnfecteerde Ne derlander gemiddeld bijna twee anderen besmette. ,,In Denemar ken hebben ze onderzoek gedaan naar de overdracht van omikron binnen gevaccineerde huishou dens, die is zeker twee tot drie keer hoger dan bij delta'', zegt Chantal Reusken, topexpert virologie bij het RIVM. ,,Dat betekent dat de ef fectiviteit van vaccins tegen het op lopen van het virus aanzienlijk minder is. Niet-gevaccineerden hebben nog altijd een veel grotere kans om in het ziekenhuis te belan den, maar ook daarbij zie je de be- Drukte in XXL-booster- priklocatie in de Jaarbeurs in Utrecht. GGD-medewer- kers zetten de prik, waarna men een kwartier plaats moet nemen in de wacht ruimte. foto robin utrecht scherming door vaccinatie afne men.'' In het rapport dat het OMT giste ren naar buiten bracht, valt te lezen dat de bescherming van de in de eerste vaccinatieronde gezette vac cins tegen het krijgen van corona met ziekteverschijnselen na 25 we ken of langer 'nog slechts enkele procenten' is. Met een boostershot kan die bescherming weer worden opgekrikt met 65 tot 75 procent. 'Maar deze vaccineffectiviteit neemt meer dan tien weken na de booster ook weer af met 40 tot 50 procent', schrijft het OMT. Daarmee kun je concluderen dat omikron 'de escapevariant lijkt te zijn waarvoor we zo vreesden', zegt Kluytmans. ,,En ja, dan is het nog steeds zo dat het uiteindelijk kan meevallen. Maar als ik de besmet tingsaantallen in andere landen zie, denk ik: dit gaat wel heel erg hard. En dan maak ik me toch echt zor gen.'' RIVM-expert Reusken deelt Het kabinet besluit komende week of de lockdown na 14januari wordt verlengd. Het is 'onwaarschijnlijk' dat wordt geadviseerd om in één klap met alle maatregelen te stoppen. Wat zijn de opties bij 'stapje voor stapje'? De Utrechtse hoogleraar Marc Bonten (foto) komt vrijdag op nieuw bijeen met het OMT, het team van experts dat het kabinet adviseert over de te nemen maat regelen. Het OMT ziet nog veel ge- vaar in de oprukkende omikron- variant. Arts-microbioloog Bon ten waarschuwt dat 'we er niet op moeten rekenen dat de lockdown verdwijnt'. „Het is onwaarschijn lijk dat wij, als we op maan dag zeggen dat een deel van de scholen weer opengaat, op vrijdag zou den gaan zeggen: stop maar met alle maatrege len." Volgens Bonten is Nederland wat dat betreft ook door schade en schande wijs geworden. ,,Twee keer eerder hebben versoepelin gen zich vertaald in forse stappen: in juni én september, alleen beide keren moesten we daar toch op te rugkomen'', benadrukt Bonten. ,,Als het OMT tot versoepeling komt, denk ik dat dit stapje voor stapje zal zijn." Dat beaamt collega hoogleraar en viroloog Bert Niesters volmondig. ,,Dat het stapje voor stapje moet is wel duidelijk", al dus de Groningse hoogle raar. Het verbaasde hem dat het kabinet maandag al kwam met het besluit om basisscholen en middel bare scholen weer te openen. ,,Met dat besluit had ik ook gewacht tot vrijdag, dan heb je meer data.'' Met grote belangstelling kijken de experts naar de ziekenhuiscijfers in landen waar de omikronvariant grote aantallen besmettingen ver oorzaakt, zoals Denemarken en het Verenigd Koninkrijk. ,,Als de getal len uit Engeland, Denemarken en Frankrijk gunstig zijn, dan zou er een stapje bij kunnen'', voorspelt Bonten. ,,Dan ziet het er anders uit dan bij het tegenovergestelde." ,,Het onderwijs willen we altijd graag als eerste aan de gang heb- ben'', verklaart Bonten de prioritei ten. Dit zou kunnen betekenen dat naast de basisscholen en middel bare scholen waarvan het kabinet maandag al besloot dat die vol gende week weer open mogen, ook het middelbaar en hoger onderwijs weer opengaat. De beslissing van maandag zal leiden tot meer be smettingen, maar dat is een accep tabel risico, zo oordeelde het OMT. Ook omdat de besmettingscijfers onder jonge kinderen afnemen. Voor het mbo, hbo en de univer siteiten vond het OMT de risico's bij heropening maandag nog te groot. ,,Bij de leeftijdsgroepen van WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO 'Risico's enorm groot als je Chris van Mersbergen Bilthoven - Chantal Reusken, expert virologie bij het RIVM 1. Meer onderwijs weer open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4