c Scheidsrechters Rick Sturm en Niels Boel timmeren aan de weg 11 Door een over winning op de Australische Kimberly Birrell (6-4 6-4) is ten nisster Lesley Pattinama- Kerkhove door naar het hoofd schema van het WTA- toernooi in Melbourne. Pattinama- Kerkhove treft nu een andere Australische, Seone Mendez. De Zeeuwse is al in Melbourne voor het Grand Slam- toernooi van later deze maand. Van Anrooij pakt zege Twee dagen na de Vestingcross in Hulst, waar ze achtste werd, schaafde Shirin van Anrooij in Gullegem aan haar vertrou wen. Ze won daar gisteren een veldrit met overmacht. Voor Van Anrooij was het haar derde overwinning van deze winter. Ze rekende in België af met de Canadese Mag- halie Rochette (tweede) en de Britse Zoe Back- stedt (derde). Zeeuwse arbiters zijn schaars in de Nederlandse voetbaltop. Sterker nog, er is op dit moment geen enkele Zeeuw actief als scheidsrechter in het betaald voetbal. Daar komt wellicht verandering in, want met Rick Sturm (24) en Niels Boel (23) dienen zich twee talenten aan. Deze twee jonge spelbegeleiders zijn niet onopgemerkt gebleven en volgen beiden het 'talententraject betaald voetbal' van de KNVB. Door het fluiten van wedstrijden kennen ze elkaar al j a ren. Ze arbitreren wedstrijden in de hoofdklasse, derde divisie, de Onder 21-competitie en zijn ook actief als vierde official in de Keuken Kampioen Divisie. Scheidsrechters lijken altijd de zon debok te zijn in het voetbal. Ze kunnen het niet goed doen, ondervinden con stante weerstand van spelers, trainers, publiek en vrijwel iedere beslissing wordt in twijfel getrokken. Wie wil er nou scheidsrechter worden, zou je je haast afvragen. „Als je het doet om wat anderen van je vinden, dan moet je geen scheidsrechter worden'', zegt Niels Boel. ,,Je moet je kunnen afslui ten van het publiek en gefocust zijn op de wedstrijd, net als wanneer je zelf voetbalt. Ik heb tot mijn zeventiende gespeeld bij Walcheren. Op m'n veer- tiende vroeg de club me om een wed strijdje voor de jeugd te fluiten. Dat vond ik zo leuk dat ik het ben blijven doen." Op de intensive care Bij Rick Sturm kwam de passie voor het fluiten pas op latere leeftijd. „Vijf jaar geleden heb ik een heftig ongeluk gehad met de fiets'', vertelt hij. Ik lag 21 Je moet leiderschap hebben. Voor een scheidsrechter is dat het allerbelangrijkste dagen op de intensive care. Dat was een moeilijke periode, ik heb lang niks mo gen doen. Toen ik eenmaal weer wat meer mocht, werd ik scheidsrechter in plaats van keeper bij Oostkapelle. Keepen mocht nog niet. Fluiten vond ik eigenlijk ook heel leuk om te doen. Dat Niels en ik zelf hebben gevoetbald helpt heel erg. Zo begrijpen we de emoties van spelers beter." Boel knikt „Er is natuurlijk wel een grens tot hoever spelers kunnen gaan. Eind november was er bijvoorbeeld een veelbesproken racistisch incident tijdens de wedstrijd tussen Hoek en Ter Leede." Hoek-speler Jonathan Con- stansia kreeg toen van de doelman van Ter Leede te horen dat hij 'met zijn zwarte kop' zijn bek moest hou den. Niels Boel: „Dat was een ver schrikkelijk nare situatie, vooral voor de speler zelf natuurlijk. Maar het is ook moeilijk hoe je moet ingrijpen. Ik had het goed opgelost, vind ik zelf. Ik gaf de keeper rood en vroeg de uitge scholden speler ofhij verder wilde. Dat wilde hij." „Gelukkig liep deze situatie met een sisser af. Toch zullen wij ook fouten maken, we zijn tenslotte mensen. Maar je moet nooit laten merken dat je twij felt over een beslissing. Dan val je door de mand. Daarvoor moet je natuurlijk leiderschap hebben. Voor een scheids rechter is dat het allerbelangrijkste om het spel in goede banen te leiden. Het is essentieel dat de spelers ons gezag ac cepteren." Fouten maken mag ook De twee Walchenaren kennen elkaar al zeven jaar als scheidsrechter en hebben bijna dagelijks contact. Ook nu is Rick Sturm het weer roerend eens met zijn collega. Hij vult aan: ,,Fouten maken mag ook, daar leer je alleen maar van. Samen met een persoonlijke coach van de KNVB proberen we die fouten zo veel mogelijk te beperken. Daarnaast leer je veel van andere scheidsrechters. Vooral wanneer je als vierde man moet fungeren in de Keuken Kampioen Di visie. Ondanks dat we ons willen ont wikkelen, is het denk ik belangrijk om jezelf te blijven en je eigen stijl te han teren." Sturm lacht: „Ja, dat is moeilijk te zeg gen. Het is per wedstrijd verschillend, je moet dat echt aanvoelen. De ene wedstrijd vereist veel ingrepen, bij de andere vergeet je dat je een fluitje hebt."Niels Boel: „Dat klopt helemaal. Zelf was ik vaak te lief naar spelers toe, een belangrijk ontwikkelpunt voor mij. Dat gaat nu veel beter, mede door het opdoen van ervaring." Rick Sturm: „Een vierde man doet meer dan alleen maar wissels aange ven, het is ook een stukje wedstrijdma- nagement. Daarnaast leren we dus veel van de scheidsrechters in de Keuken Kampioen Divisie. We hopen en wil len na dit talententraject (van drie jaar, red.) doorstromen naar het betaald voetbal. Met het fluitje in de hand ui teraard. De echte top bereiken, dan pra ten we over de Champions League, dat wordt wel heel lastig. Maar het zou kunnen, zeg nooit nooit." WOENSDAG 5 JANUARI 2022 MELBOURNE Weer winst Kerkhove GULLEGEM 'De Champions League bereiken? Zeg nooit nooit' Luuk Hokken Vlissingen - Niels Boel (23) Wat is jouw stijl dan? Hoe ziet de toekomst eruit? Blijven jullie alleen maar wissels aangeven? Rick Sturm (links) en Niels Boel op de boulevard in Vlissingen. foto dirkjan gjeltema O a o "5> o cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 43