H Heerma keert terug in zijn oude rol bij CDA c Verdachte Van de G. 'tegen iedereen extreem vriendelijk' 3 Tijdens het reces zijn er gesprek ken gevoerd met alle Kamerle den waaruit bleek dat Heerma de enige kandidaat was. Hij was de afgelopen jaren ook al fractie voorzitter. Na de verkiezingen moest Heerma die plek afstaan aan partijleider Wopke Hoek stra. Nu Hoekstra minister van Buitenlandse Zaken wordt in het nieuwe kabinet, neemt Heerma zijn oude rol weer in. Bij regeringspartij D66 moet er ook een fractievoorzitter wor den gekozen nu zowel partijlei der Sigrid Kaag als de vorige frac tievoorzitter Rob Jetten minister worden in Rutte IV. Kamerlid Paul van Meenen houdt deze week gesprekken met alle indi viduele D66-Kamerleden om te horen wie zij graag als nieuwe voorzitter zien en om te vragen of zij zelf ambities hebben. Zonneschilden met succes ontvouwd bij ruimtetelescoop Ruimtetelescoop James Webb heeft zijn vijf opgevouwen zon neschilden succesvol ontplooid, meldt de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie Nasa. Als dat zou zijn mislukt zou de peper dure missie haar taak niet kun nen volbrengen. De ruimtetele scoop is zo groot als een tennis veld en moest worden opgevou wen om in de laadcapsule van de Ariane 5-raket te passen. De 'schildparasol' moet ervoor zor gen dat de telescoop in de scha duw alle infrarode signalen uit verre streken in het heelal kan detecteren. ,,De dag nadat hij is aangehouden, hebben forensisch onderzoekers acht uur lang zijn huis uitgekamd. Ze hebben ook hier rond de flat naar spullen gezocht'', vertelt een bewoner. Hij slaakt een diepe zucht. ,,Ik probeer van me af te zetten wat hier gebeurd kan zijn, maar slaap toch slecht. De verdachte was te gen iedereen extreem vriendelijk en nu dit. Vrienden van mij ken den hem via de sportschool. Het is zo onwerkelijk. Toen vrijdag be kend werd dat er een dode was ge vonden bij station Leiden Lam menschans en later die dag onze buurman werd opgepakt, gingen we speculeren. Maar dit zagen we niet aankomen. Toen ik zondag avond las dat het slachtoffer maar 14 jaar was en een 32-jarige man de verdachte was, legde ik meteen de link met Van de G.'' Impact Esmee was pas sinds november lid van Gymsport Leiden, ze zat bij de springgroep. Van de G. is er dan al vijf jaar turnleraar. Hij was, met een hoofdtrainer, verant woordelijk voor de disciplines trampoline- en groepsspringen. De hoofdtrainer wil geen com mentaar geven. Ook de voorzitter van Gymsport Leiden, Arthur Haasbroek, wil niet ingaan op het nieuws. Wat hij wel kwijt wil: ,,Het overlijden van Esmee heeft enorme impact. Daar gaat onze energie naartoe. Ons medeleven is bij haar ouders.'' Na een paar lessen kwam alles stil te liggen door corona, zegt Haasbroek. „Mogelijk organiseren we toch met Slachtofferhulp een bijeenkomst, want we hebben veel jeugd en voor hen is de dood van een 14-jarige heftig.'' In Den Haag volgde Van de G. een opleiding tot leraar lichame lijke opvoeding. Hij dook daar ook het verenigingsleven in en stelde zich anderhalf jaar terug uitge breid voor op de Instagrampagina van studentenclub Heros Vitalis, waar hij bestuurslid was. Zijn vrije tijd vult Van de G. naar eigen zeggen met turn- en acrobatiek- trucjes, jongleren, pianospelen en uitslapen. Van anderen wil hij we ten of ze meer van katten of van honden houden. Hij is dus dol op katten, maar aait ook graag hon den. Dit bericht en andere posts zijn nu verwijderd. We hebben veel jeugd en voor hen is de dood van een 14-jarige heftig Een oud-bestuurslid van Heros Vitalis houdt telefonisch de boot af. Het huidige bestuur meldt in een verklaring mee te werken aan noodzakelijke onderzoeken. Dat geldt ook voor Ramdas Sportcen ter in Leiden, waar Van de G. fit- nesscoach is. De directeur is onbe reikbaar, maar schrijft online ver der bericht van de politie af te wachten. Langer in cel Maandag is bepaald dat Van de G. nog zeker 14 dagen in de cel moet blijven, hij mag alleen con tact hebben met zijn raadsman. De familie van Esmee wil nu niks kwijt over de aanhouding van de turnleraar. ,,We willen niks doen dat het onderzoek door politie en OM kan schaden", be nadrukt Leidenaar Wilbert van der Post, die optreedt als woord voerder van de familie. Hoe kan de 'extreem vriendelijke' man uit hun flatje nu in de cel zitten als verdachte van ontucht met en mogelijk moord op de 14-jarige Esmee? Buren van Olivier van de G. uit Leiden zijn verbijsterd én boos. Ze zijn er nog beduusd van, de be woners van het flatje net buiten het Leidse stadshart. Zo'n dertig agenten doken daar op oudjaars dag op, ze kwamen Olivier van de G., verdacht van moord op de 14-jarige Esmee, arresteren. ,,De hele buurt is zich lam geschrok ken'', zegt een ooggetuige. Hij worstelt enkele dagen later duidelijk nog met zijn emoties. Hij voelt ongeloof, want zijn buurtgenoot was vriendelijk en behulpzaam, ze konden leuk pra ten, pasten zelfs op elkaars katten. Maar tegelijk voelt de Leidenaar verdriet én woede. ,,Een 14-jarig meisje dood, wat vreselijk moet dat zijn voor haar ouders. Ik heb zelfeen zoon van haar leeftijd, dus dit raakt me. Ik ben ook heel boos. Omdat ik het meisje meer maals bij het huis van de ver dachte heb gezien en niet heb kunnen voorkomen dat haar dit is aangedaan." Esmee woonde met haar ge scheiden moeder sinds pakweg een halfjaar in Hazerswoude- Rijndijk, maar haar sociale leven speelde zich voor een groot deel af in Leiden. Daar kwam ze bijna elke dag bij de Elza Hoeve paarden verzorgen, sinds kort kreeg ze ook turnles. Haar leraar: Olivier van de G. Wat er precies tussen Esmee en Van de G. is gebeurd, is nog niet duidelijk. Het onderzoek is nog in volle gang. GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Pieter Heerma. FOTO ANP CDA-Kamerlid Pieter Heerma wordt opnieuw de fractie voorzitter van zijn partij in de Tweede Kamer. De fractie heeft hem in stilte tijdens het kerstreces gekozen. Hans van Soest Den Haag BALTIMORE Buurt verbijsterd door arrestatie - Arthur Haasbroek, voorzitter Gymsport Leiden G Middelbare school De Delta in Leiden, waar Esmee op school zat. foto anp Stijn Tielemans Jan Belt Leiden Olivier van de G. wordt ver dacht van ontucht met en de moord op Esmee. foto instagram Bij de plek waar Esmee is ge vonden ligt een bloemenzee. FOTO JOSH WALET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3