'Het Eiland als springplank naar de binnenstad' 7 c René de Landmeter stoort zich aan vooroordelen over skaters In 2022 krijgt Middelburg eindelijk een nieuw skatepark. Maar het raakt René de Landmeter dat er zo veel vooroordelen over skaters zijn. ,,Ik wil de spoken verdrijven." Dik tien jaar ging het vrijwel nooit over de technisch ingewik kelde trucjes, de saamhorigheid onder skaters, de passie voor de sport. Overlast voor omwonenden, de harde klappen op het beton en rechtszaken tegen skatepark WIM in de Veerse Poort domineerden de beeldvorming. Met uiteindelijk de uitspraak van de rechter dat de skatebaan weg moet. De skaters namen het heft in handen door mee te praten en te denken over een nieuwe plek, een nieuwe baan, met toezicht en toe komst. Ver genoeg van huizen vandaan om nieuwe problemen te voorkomen. Toch keren omwo nenden zich tegen de locatie, aan de rand van de Veerse Poort, bij de N57. Vanuit dezelfde vrees voor overlast van hangjeugd. Tegengeluid Tijd voor een tegengeluid, besloot René de Landmeter. Hij (commu nicatie-adviseur en al zestien jaar fanatiek skater) hield begin de cember bij de raadscommissie ruimte van de gemeente een be vlogen pleidooi voor zijn sport, de skaters en de nieuwe locatie. En tegen de negatieve beeldvorming, tegen de vooroordelen. Hij licht graag toe wat hem zo stoort. ,,Het raakt me dat er zo veel vooroordelen zijn. Waar we ook komen, altijd zijn er geruchten en angst. Als het over skaten gaat, wordt er meteen over hangjonge ren gesproken. En dat wordt me teen in het negatieve getrokken. Als er een paar keer ellende is, wordt iedereen daar onder ge schaard. Ook de mensen die alleen maar komen om te sporten. Ter wijl die het skatepark juist schoon willen houden." In reacties van omwonenden op de nieuwe locatie komt het nega tieve imago naar voren, zegt De Landmeter. ,,Het gaat al snel over drugshandel en wildplassen. Ik herken me daar helemaal niet in. Er wordt gesproken over camera toezicht. Dan ga je meteen al van het slechtste uit. Ik wil iets doen tegen die spookbeelden." Wereldverbeteraars De Landmeter schetst een heel an der beeld van skaters. ,,Het is een heel diverse groep mensen. Van al lerlei soorten en achtergronden, Het opknappen van oude (huur)huizen op Het Eiland is het perfecte startsein voor het dichten van gaten tussen Het Eiland en de Vlissingse binnenstad. Tegelijk met vernieuwing en ver duurzaming van bestaande wo ningen aan de Piet Heinkade en Van Speijkstraat zouden nieuwe huur- en koopappartementen richting Groene Boulevard moe ten verrijzen, vindt de SGP-frac- tie van Vlissingen. „Uitbreiding van de huidige bebouwing rich ting Commandoweg en het Schelde Coördinatiecentrum is maar ze delen het zoeken naar vrijheid. Een skatepark is een vrijplaats waar vriendschappen ontstaan, waar verdraagzaamheid heerst, waar creativiteit bloeit en groeit. Als ik kijk naar wat jonge skaters uiteindelijk zijn geworden, dan zie ik veel mensen in creatieve Er wordt gesproken over cameratoezicht. Dan ga je meteen al van het slechtste uit. een mooie aanvulling op het wo nen aan onze mooie kust", vinden de raadsleden Cor Tromp en Li lian Janse. In het vorige verkiezingspro gramma prees de SGP de Piet Heinkade en het onbebouwde deel van de Commandoweg rich ting Groene Boulevard al aan als 'toplocatie voor vernieuwing en uitbreiding'. De partij doet dat nu opnieuw en benadrukt dat ontwikkeling van dat gebied voor een betere verbinding met de binnenstad zorgt én de cirkel om de binnen havens rond maakt. Van echte hoogbouw knapt de buurt tussen Het Eiland en het Schelde Coördi- beroepen, in sociaal werk en wel zijn. ik zie in skaters visionaire wereldverbeteraars." En dat ze tijdens hun sport la waai maken, dat is zo, erkent De Landmeter. ,,Daarom moet je goed kijken naar de afstand tot huizen en maatregelen om het skatepark netjes te houden. Dat is een gedeeld belang hoor, dat wil len wij ook. Wij zijn ook gebaat bij sociale veiligheid. Wij zien men sen die rotzooi trappen ook liever gaan dan komen." „Jongeren zijn er sowieso, en die zoeken een plek om naar toe te gaan", merkt hij op. ,,Een skate park is een plek waar ze gemoti veerd worden te bewegen, iets po- natiecentrum niet op, oordelen de SGP'ers. Robuuste complexen De hoge blinde muur van het Da- men-complex rechtvaardigt wel een aantal robuuste appartemen tencomplexen van vijf of zes ver diepingen, die passen bij het 'ma ritieme, industriële karakter' van de omgeving. Door de begane grond en de eerste bouwlaag te gebruiken voor bewonersparkeer plaatsen en opslagruimte, kun nen de meeste bewoners vanuit hun appartement op de monding van de Westerschelde uitkijken. De SGP vraagt het college er bij de verhuurder op aan te dringen sitiefs te doen. Dat is toch beter dan dat ze hangen in winkelcen trum Tref. Dit nieuwe skatepark is de kans om het goed te doen." 'Leer ons kennen' Daarbij reiken de skaters met wie hij samenwerkt en plannen be dacht voor het nieuwe skatepark de hand naar de omwonenden. ,,Beoordeel ons niet als groep, maar leer ons kennen. Laten we er samen het beste van maken voor iedereen: een skatepark zonder overlast. Wij brengen ook sociale controle mee door daar te zijn. We, de omwonenden en de skaters, hebben hetzelfde belang. Dat zou voldoende moeten zijn." dat de huidige huurders kunnen blijven wonen in de te vernieu wen en verduurzamen woningen. Zij moeten ook voorrang krijgen bij huur of koop van nieuwe ap partementen. Om de band tussen station en binnenstad aan te ha len, moet de gemeente bekijken of en hoe er een betere verbinding over de sluizen kan komen. Ge meente, provincie en HZ-studen- ten kunnen onderzoeken of er een pendelbusje over de sluizen zou kunnen rijden om toeristen en andere bezoekers naar binnen stad of station te brengen, betoogt SGP-raadslid Cor Tromp. WA WOENSDAG 5 JANUARI 2022 'Ik wil de spoken verdrijven' i<*t ;UriAr René de Landmeter bij de plek waar de nieuwe skatebaan komt: de Geersesweg, langs de N57. Op de achtergrond zijn de dichtstbijzijnde huizen in de wijk Veerse Poort te zien. foto boaz timmermans Maurits Sep Middelburg MINDERHOUD WONEN&SLAPEN www.minderhoudwonen.nl Dealer van: Auping Artelux Bree's New World Banzbord BKS Castelijn Mart Visser Nolte De Toekomst Mobliberica Rom Évidence by Leolux De Ploeg CSrugs Gealux BECE Zonneluxj Zuidstraat 116 Westkapelle 0118-571212 - René de Landmeter - René Hoonhorst VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39