l Herten sterven gruwelijke dood in hekken bij natuurgebieden 6 Als je het één keer hebt gezien, weet Siem van der Giessen uit Nieuw-Haamstede, vergeet je het nooit meer. Reeën en herten die zich vastlopen in hekken, sterven vaak een gruwelijke dood. Vaker dan hem lief is, was Van der Giessen getuige van herten die dachten tussen de spijlen van een hek door te kunnen. Ze kwamen halverwege vast te zitten of bleven na een sprong met hun poten in het gaas hangen. Op zoek naar voedsel of opgejaagd door een hond. Hij toont een foto van een weerloze ree die de dag na kerst slachtoffer werd van een herder. „Stukken vlees van zijn achterste, een deel van de darmen er uit... Ter wijl het dier nog leefde en alles bij elkaar gilde." Een plaatselijke jager is gebeld om de ree uiteindelijk uit zijn lijden te verlossen. Van der Giessen nam contact op met de ei genaar van het huis, die zich niet bewust was van het drama dat zich in zijn tuin had afgespeeld. Want dat is het volgende probleem, sig naleert hij: dit soort hekken staat ook bij tweede woningen waar lang niet altijd iemand thuis is om direct in te grijpen. ,,De woningeigenaren die wij hierover informeerden, reageerden allen geschrokken en namen direct maatregelen. Maar hoeveel mensen hebben daar geen idee van? Over bodig lijden, want we kunnen dit voorkomen!" De vergelijking met de hertenjacht gaat naar zijn idee mank. ,,Een goed schot is korte pijn." Kippengaas Een stuk kippengaas kan volgens de inwoner van Nieuw-Haamstede al een hoop ellende besparen; fijnma zig zodat ook de hoeven niet ver strikt raken. Een eenvoudige oplos sing die ook boswachter Marijke Lieman van Staatsbosbeheer toe juicht. Ongevaarlijk voor andere dieren. ,,Vogels zien dat op tijd en vliegen er keurig overheen. Wan neer je het gaas aan de onderkant een stukje van de grond houdt, kunnen egeltjes en andere kruipers er nog goed door." Eigenlijk is zo'n hekwerk met spijlen niet écht handig wanneer je in (de buurt van) een natuurgebied Ik kan je vertellen, als je er bij staat en je kan niks doen, dan is dat geen pretje woont, zegt Lieman. Het probleem doet zich vooral 's winters voor en honden zijn daarbij volgens de bos wachter niet altijd de directe oor zaak. ,,Herten vinden nu in de dui nen minder te eten en in de tuinen staat nog lekker eiwitrijk gras. Dat trekt. Het is de keuze tussen een droog stukje brood of een gebakje." Hoeveel reeën en herten jaarlijks met fataal gevolg verstrikt raken in hekken, is onduidelijk. Van der Giessen vermoedt dat lang niet alle gevallen worden gemeld. ,,Ik kan je vertellen, als je er bij staat en je kan niks doen, dan is dat geen pretje. Maar sommige dieren hebben ge luk en brengen het er wél levend van af. Een ree die zich vastloopt, blijft steken tussen de ribben en het bekken. Als wij er op tijd bij zijn, kan je soms de ribbenkast een bé- tje induwen en krijg je het zo weer los." Tussenrasters Ook de hekken van Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer vor men soms een gevaar, signaleert Van der Giessen. Op veel plaatsen zijn tussenrasters weggehaald en kunnen de dieren in de onderling verbonden gebieden vrij rondlo pen, aldus Lieman. ,,In steeds meer terreinen wordt snoeiafval niet meer verwijderd maar op rillen ge zet. Herten kunnen daar makkelijk overheen springen, maar honden worden toch iets geremd. In gebie den waar schapengaas wordt ge bruikt, is het belangrijk dat de bo venste draad gelijk loopt met de bo- venkant." Daar wordt volgens Staatsbosbeheer streng op toege zien, om te voorkomen dat het hert met zijn poot tussen de draad en het gaas vast blijft zitten. Natuur monumenten heeft onder meer langs de Vertonsweg bij Nieuw-Haamstede gekozen voor een extra bescherming met fijnma ziger gaas aan de bovenkant van het schapenraster. WOENSDAG 5 JANUARI 2022 WA 'Het dier gilde alles bij elkaar' Marcel Modde Nieuw-Haamstede - Siem van der Giessen Een bok is na een sprong vast komen te zitten in één van de tuinhekken bij Nieuw-Haam stede. Als je er op tijd bij bent, kun je soms door de ribbenkast in te drukken een ree weer tus sen de spijlen vandaan krijgen. FOTO'S PRIVÉCOLLECTIE SIEM VAN DER GIESSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38