De Zeeuwse lucht in 1722 Arnemuiden is verdeeld over relschoppers 5 Leo Slager heeft zelf weinig gemerkt van de commotie in zijn stadje tijdens de jaarwisseling. Maar van de beelden die later in de media opdoken werd de voorzitter van bewonersgroep Arnemuiden allerminst vrolijk. 'Het is een aantasting van de leefbaarheid'. En datgene is nu juist waar de stich ting, die bestaat uit inwoners van Arnemuiden en omgeving, zich hard voor maakt. De leefbaarheid in stand houden en zo mogelijk verbe teren. Maar ga daar maar eens aan staan als niet alle neuzen dezelfde kant op wijzen. Slager woont al veertig jaar in Arnemuiden en weet precies hoe het er werkt. ,,Er wordt veel getolereerd onder het mom van 'wij zijn ook jong geweest'. En klikken is uit den boze, dat zit diep verankerd in de cultuur." En dat er zomaar eens een steen door je ruit zou kunnen vliegen als je dat wel doet, ontkent hij niet. Vol afgrijzen Slager heeft in de afgelopen dagen vol afgrijzen gekeken naar de film pjes die zijn opgedoken van de con frontatie tussen de Mobiele Een heid en inwoners van Arnemui- den. De ME moest eraan te pas ko men omdat met zwaar vuurwerk en glas naar surveillerende agenten en brandweerlieden werd gegooid. Eén agent raakte daarbij gewond. Tot nu toe zijn elfArnemuidenaren verdachten in de zaak. De politie sluit meerdere aanhoudingen niet uit en vraagt het publiek om tips en beeldmateriaal van de rellen. Burgemeester Harald Bergmann zei op nieuwjaarsdag dat men in Arnemuiden precies weet wie de daders zijn, maar ze het nooit zul len zeggen. Slager zegt dat het bij hem geen onwil is, maar dat hij het echt niet weet. ,,Ik heb die avond zelf niets gemerkt van het geweld verderop. Later las ik dat het om een forse groep jongeren ging, daar kunnen ook kinderen van buiten het dorp bij hebben gezeten." Drank en drugs Slager kan zich voorstellen dat som mige kinderen onder invloed van drank en drugs niet meer wisten wat ze deden, al waren er ook vol wassenen bij. ,,Je vraagt je afhoe het komt dat iemand van 27 nog steeds niet tot zijn verstand is gekomen. Maar je kunt er natuurlijk vergif op innemen dat al die jongeren vrijdag niet alleen onder invloed waren van water en een paracetamolletje. Die hebben zich natuurlijk hele- maal vol laten lopen. Wat moet je er dan nog mee?" Bergmann vroeg zich ook af wat voor gesprek ouders in Arnemui- den met hun kinderen voeren over de gebeurtenissen. De voorzitter zelfvindt het verwerpelijk, maar hij weet ook dat een deel van de ge meenschap er anders tegenaan Er wordt veel getolereerd onder het mom van 'wij zijn ook jong geweest' kijkt. ,,Dan zeggen ze: 'Het is jam mer dat dit gebeurd is, maar ja wij zijn zelftoch ook jong geweest.' Die tolerantie onder ouders en groot ouders is in de meeste gevallen po sitief, maar nu is het niet goed voor het dorp." Niet door de beugel Slager vindt dat er alles aan gedaan moet worden om herhaling in de toekomst te voorkomen, en dat kan volgens hem alleen maar door in te zetten op preventie. Al is hij ook sceptisch als het gaat om die aan pak. ,,In het verleden gebeurden op het eilandje in het Arnekanaal wel- eens dingen die niet door de beugel konden. Dat moest stoppen en dus werd een jongerenwerker inge- schakeld om met die kinderen in gesprek te gaan. Kort daarna viel die hele groep dan uit elkaar. Dat is een paar keer voorgekomen." Steeds grimmiger Maar niets ondernemen vindt Sla ger ook geen optie. Juist omdat hij het idee heeft dat de sfeer elk jaar grimmiger wordt. Niet alleen in Ar nemuiden, maar door heel het land. Daarom bepleit hij toch dat preven tiewerkers contact houden met jongeren en sleutelfiguren, gedu rende het hele jaar. Want met 'dit soort ellende' wordt het voor de voorzitter moeilijk om de leefbaar heid in het dorp ook in de toekomst in stand te houden en te bevorde ren. SPOREN IN DE DELTA Hugo Franciscus van Heussen (1654-1719) was een auteur die graag 'beschimmelt schrift en hoogbejaerde lantkronyken' doorsnuffelde. Treffende woorden van dichter Hubert Kornelisz Poot (1728) voor iemand die ook voor de Zeeuwse geschiedschrijving belangrijk was, hoewel hij leefde en werkte in Leiden. In 1722 verscheen Van Heussens lijvige Oudheden en gestichten van Zeeland. Het was een werk barstensvol informatie over Zeeuwse instellingen, personen, steden en dorpen, toegankelijk ge maakt met registers, alfabetische trefwoordbeschrijvingen en af beeldingen. Het Zeeuwse boek was er maar één uit een hele serie Oudheden en gestichten die Van Heussen over de Noordelijke Ne derlanden schreef, naast ander, kerkhistorisch werk onder eigen naam of pseudoniem. Hugo was ook nog pastoor en hulpbisschop in Leiden, in een tijd dat het katholieke geloof alleen half-clandestien kon worden ge praktiseerd. De Nederlandse gelo vigen zuchtten in deze jaren bo- vendien onder interne conflicten waaruit de Oud-Katholieke Kerk zou voortkomen. Als rooms gees telijke schreef Van Heussen in het latijn. Dat was al vrij ongewoon geworden, maar gelukkig was er zijn vaste vertaler Hendrik van Rijn (ca. 1666-1732), bescheiden aangegeven als H.V.R. op het titel blad van Oudheden en gestichten. Van Rijn zorgde ook voor soms el lenlange 'aantekeningen', waarin hij in discussie ging met geleerde voorgangers die door Van Heussen al of niet waren aangehaald. Van Rijns kritische bijdrage was uitermate belangrijk. Vooral om dat kroniekschrijvers elkaar vaak klakkeloos naschreven of letterlijk overnamen. Van Heussen kon voor zijn Zeeuwse werk voortbouwen op de kroniek van Smallegange (1696), die weer gebruikmaakte van Boxhorn (1644), die op zijn beurt de kroniek van Reigersberch (1551) had aangevuld. Een estafette van beschrijvingen dus. En na Oudheden en gestichten ver- scheen omstreeks 1750 alweer de belangrijke Tegenwoordige Staat van Zeeland. De kritische stem van Van Rijn kon ook stekelig klinken. Hij besprak bijvoorbeeld de vele klachten over de onge zondheid van de Zeeuwse lucht. Hij vermeldde er wél bij dat hij hiervoor, toen hij in Middelburg was, 'vinnig bekeeven wierd'. Geen wonder dat de dichter Poot ook voor Hendrik van Rijn mooie woorden had: 'Waer ook 't geschrift wat duister zy, Of waer 't ons voere in twyfelingen, Hy zet 'er goude lampen by Van we- reltwyze Aentekeningen, Wier liefelyk en helder licht 't Leergie- righ hart vermaekt en sticht.' Middelburg GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 'Tolerantie niet altijd goed' De ME moest er twee keer aan te pas komen om de kruising schoon te vegen. foto dirkjan gjeltema Wendy de Jong Arnemuiden - Leo Slager, bewonersgroep Een tweewekelijkse rubriek over Zeeuwse vondsten, historische sporen en verhalen Havenmonden van Vlissingen. Afb. uit Van Heussen, 1722. - Jan J.B. Kuipers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37