H Vrees voor landelijke web-apotheken 4 Bestel je vaak online? Handig toch? Ook je medicijnen kun je steeds vaker bij een internetapotheek bestellen. Zeeuwse apothekers maken zich daarover grote zorgen. De een zijn dood, de ander zijn brood, kun je zeg gen. Maar zo simpel is het niet. ,,We begrijpen dat mensen vaker ook hun medicijnen online willen bestel len en thuis bezorgd willen krijgen", zegt Xiaohui Hu. Zij is bestuurslid van de stichting dienstapotheken Zeeland, de club van nachtapothe ken. ,,Wij zijn bang dat internetapo theken de zorg in Zeeland op termijn uitkleden." Wat is er aan de hand? Verzekeraar VGZ - na CZ de tweede grote verze keraar in Zeeland - doet zaken met internetapotheken: Medapp en nati- onaleapotheek.nl. Nee, verzekerden zijn niet verplicht om er gebruik van te maken. Maar als je dat doet, stuurt je huisarts het recept niet naar jouw eigen apotheek, maar naar bijvoor beeld de Nationale Apotheek in Mijdrecht (in het geval van VGZ). Bellen met huisarts Daar controleert een apotheker het recept, net zoals bij jouw eigen apo theek gebeurt, vertelt Philip Noord holland Reekers. Hij is de apotheker van apotheek De Singel in Vlissin gen. ,,De kwaliteit van aflevering zal niet minder zijn. Ze hebben met de zelfde regels te maken als wij." Na de controle komen de medicijnen per post naar je toe. Gemak dient de mens. Waar schuurt het dan? Het gaat Philip en Xiaohui om twee dingen. ,,Wij heb ben dagelijks contact met lokale huisartsen en specialisten in de zie kenhuizen", onderstreept Philip. ,,Artsen en apothekers weten elkaar snel te vinden en overleggen dage lijks over de medicatie van patiënten. Waar nodig stellen we die bij. Die be langrijke contacten zal zo'n internet apotheek natuurlijk niet hebben. Die gaat puur voor de logistiek en dat gaat ten koste van de kwaliteit van de zorg." Wachten in de rij Daar komt nog iets bij, zegt Xiaohui. ,,Als werk van lokale apothekers wordt overgenomen, kan dat op ter mijn betekenen dat er minder apo theken in Zeeland overblijven." Bang voor concurrentie? ,,Nee. Apothekers draaien diensten en zorgen dat ieder een in Zeeland ook 's avonds en 's nachts medicijnen kunnen halen of laten bezorgen. Hoe minder apothe kers, hoe lastiger het wordt om dat overeind te houden. We werken in Zeeland juist steeds meer samen. We willen apothekers meer belonen voor het verlenen van zorg Ziekenhuizen, huisartsen, apothe kers, instellingen enzovoorts. Doen we dat niet, dan verdwijnt er zorg uit Zeeland. Dat wil niemand." Dat is zo. Maar het is ook fijn als je niet in een rij hoeft te wachten op je medicijnen. Waarom gaan de Zeeuwse apothekers niet online? ,,Dat doen we", zegt Xiaohui. ,,Elke apotheek heeft een app of site waarop je kunt bestellen." VGZ: mensen willen het Apothekersorganisatie KNMP onder schrijft de zorgen van de Zeeuwse apothekers. Ze vindt dat verzekeraars en internetapotheken onvoldoende oog hebben voor de patiënt en de kwaliteit van de farmaceutische zorg. VGZ benadrukt vooral te willen voorzien in een toenemende be hoefte. ,,Van mensen die bij voorkeur online willen bestellen", aldus woordvoerder Peter Winkens. ,,Die behoefte is tijdens corona versterkt." De verzekeraar heeft afspraken met twee internetapotheken. ,,Zuiver en alleen om de leden die dat wensen de mogelijkheid te bieden daar gebruik van te maken. Er is zeker geen sprake van stimuleren of verplichten." Op de gevolgen voor lokale apotheken en de nachtapotheken in het dunbe volkte Zeeland gaat VGZ niet in. Bekend verhaal Oppervlakkig gezien lijken de zorgen van de apothekers op een bekend verhaal. Dat van die bakker die zijn zaak moet sluiten, omdat iedereen boodschappen doet bij de super, een dorp verderop. Maar bij de (Zeeuwse) apotheken is er wel degelijk wat aan de hand. Want in tegenstelling tot die bakker, bepaalt een apotheker niet zelf hoe hij zijn geld verdient. Dat doen de zorgverzekeraars. Een internetapotheek gaat ten koste van de kwaliteit van de zorg En daar, daar zit de echte pijn van de Zeeuwse apothekers. Want de ver zekeraars betalen hen nu nog vooral voor het zoveel mogelijk verkopen van medicijnen. Kort gezegd: hoe meer doosjes over de toonbank gaan, hoe beter. Dus elk doosje dat een lan delijke internethandel verkoopt, gaat ten koste van de omzet van lokale apothekers, zeggen Philip en Xiaohui. ,,Maar zij moeten in een dunbevolkte provincie - ook in spoed - bereikbaar zijn en blijven, ook 's nachts." Anders gaan betalen Dat wringt. De opkomst van lande lijke internetapotheken kan de Zeeuwse zorg verschralen, ziet ook de grootste verzekeraar in Zeeland, CZ. ,,Al zijn we niet tegen online be zorgen", benadrukt Marie-José van Gardingen. ,,De komende jaren gaan veel apotheekhoudende huisartsen met pensioen. De schaarste aan far maceutische zorg in Zeeland wordt dus nóg groter. Daarom stimuleren we het gebruik van online-apothe- ken. Maar dat kunnen ook de apothe ken in Zeeland zelf zijn. De keuze is aan de patient." Tegelijk wil CZ voorkomen dat er farmaceutische zorg uit Zeeland ver dwijnt. Daarom wil ze de manier waarop apothekers worden betaald veranderen. Met apotheek-keten BENU doet CZ daarom een proef. ,,We willen apothekers meer belonen voor het verlenen van zorg. Daarbij geven we apothekers een vast bedrag per patiënt. Zo is een apotheker min der afhankelijk van de verkoop van medicijnen. En kan hij bijvoorbeeld vaker controleren of mensen niet on nodig veel medicijnen slikken." Apothekers, vindt CZ, 'kunnen zo veel meer doen dan pillen verkopen'. Van Gardingen: ,,Maar dan moet de bekostiging ook zo zijn dat apothe kers daadwerkelijk zorg kunnen ver lenen. Mogelijk is dit de manier om de farmaceutische zorg in Zeeland te borgen." Philip en Xiaohui kunnen zich vin den in het 'deels verschuiven van de beloning van logistiek naar zorg'. ,,Door onze farmaceutische rol echt invulling te geven, kunnen we toege voegde waarde leveren." En VGZ? Ook die wil apothekers op een andere manier belonen, zegt woordvoerder Peter Winkens. ,,Al is dat geen keuze die door VGZ zelf standig bepaald kan worden. Dit ver eist een aanpassing in de huidige be kostigingsstructuur. VGZ ijvert daar voor, samen met andere zorgverzeke raars." WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO Philip en Xiaohui bezorgd: 'Zeeuwse zorg uitgekleed' Jeffrey Kutterink Vlissingen Apotheker Philip Noordholland Reekers en Xiaohui Hu van de stichting dienstapo- theken Zeeland. foto RUBEN OREEL - Marie-José van Gardingen, CZ - Philip Noordholland Reekers, apotheker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36