m sHj Aanleg rondweg Antwerpen loopt vast in PFAS-grond 2 Corona eist zijn tol in Zeeland. Je hoeft het Co, Eric en Bianca eigenlijk niet te vertellen. Zij zien de keiharde realiteit elke dag weer opnieuw. De Oosterweelverbin- ding is de ontbrekende noordelijke schakel in de rondweg om Ant werpen. Die weg komt vlak langs de chemi sche fabriek 3M en daarmee door een met PFAS vervuild gebied. De Belgische Raad van State heeft vorige week bepaald dat de voor waarden die gesteld zijn aan het verplaatsen van met PFAS ver vuilde grond niet deu gen. Gevolg is dat op het immense bouwter rein van dit miljarden project geen schep grond meer verplaatst mag worden totdat er een nieuwe 'vergun ning' is. De actiegroep Grondrecht had samen met milieuorganisatie Greenpeace en burger activist Thomas Goor- den de zaak tegen de vergunningen voor de grondverplaatsingen aangespannen. Zij maakten onder meer bezwaar tegen het ge bruik van vervuilde grond voor het maken van een veiligheids berm voor het chemie bedrijf 3M, de bron van de PFOS-vervuiling. In feite zou deze veilig heidsberm een stort plaats voor vervuilde grond worden. Bloedonderzoek De Raad van State was het met hen eens dat de regels rond het herge bruik van de grond niet deugen en dat er sprake is van een spoedeisende zaak. De groepen die de zaak hadden aange spannen, wezen op het bloedonderzoek bij in woners in Zwijndrecht. Daaruit blijkt dat meer dan de helft van de om wonenden van 3M te veel PFAS in hun bloed hebben. Verder stelden ze dat aan de gevolgen voor de natuur in en langs de Schelde, 'bij - zonder weinig aan dacht is geschonken'. Opknippen Lantis, de overheidsor ganisatie die de bouw heer is van dit enorme infrastructurele pro ject, heeft na de uit spraak de grondwerken binnen het volledige Oosterweelproject stil gelegd. Volgens de Vlaamse krant De Tijd zal Lantis vandaag met voorstellen komen om de werken te hervatten. Een oplossing kan zijn de werkzone op te knippen in delen, waar door in een deel van het gebied wel gewerkt kan worden. 4,5 miljard euro Mogelijk zijn ook wets wijzigingen nodig om de zaak vlot te trekken. De belangen zijn groot. Het hele project kost zo'n 4,5 miljard euro. Elke dag vertraging kost klauwen met geld. Be langrijke vraag is of de meest vervuilde grond niet moet worden afge voerd en verwerkt. Ook dit kost kapitalen en de vraag is of er in Vlaan deren wel genoeg mo gelijkheden zijn voor opslag en verwerking van die vervuilde grond. Volgens De Tijd zouden onderaanne mers van Lantis 'naar verluidt al zoeken naar stortmogelijkheden in Nederland'. PZC.NL Man raakt gewond OVERUREN IN UITVAARTBRANCHE Flameling raadslid Testlocatie Veerse Poort Neem nu Eric de Weij. Hij werkt als overledenenverzorger voor Rouw- service Nederland in Goes. Hij draait momenteel dubbele dagen. ,,In al die 24 jaar dat ik dit werk doe, is het in november en december al tijd druk. Maar zo druk als het nu is, is echt extreem." Afhankelijk van zijn dienst rijdt Eric uitvaarten, brengt hij overle denen naar hun laatste rustplaats of verzorgt hij ze, kleedt hen aan en legt mensen in hun kist. ,,De laatste tijd verzorg ik twee keer zoveel mensen op een dag dan normaal, zo'n zeven in plaats van twee of drie." Bodybag Neem afgelopen maandag. ,,Ik ben 's ochtends vroeg begonnen en was 's avonds laat klaar. Dat komt deels door de oversterfte, waardoor het erg druk is. Daarbij komt dat door corona collega's ziek zijn. Dat van gen we onderling zoveel mogelijk op. Zo heb ik zelf aangeboden om maandag extra lang door te wer ken." Eric weet van tevoren of iemand aan corona is overleden. ,,Dan moet ik beschermende kleding aan. De overledene moet ik in een bodybag doen, zo'n hoes met een rits. Het lijkt respectloos, maar zo zijn de re gels." Beschermende kleding Corona maakt het werk 'best wel zwaar'. ,,Als ik twee, drie coronapa tiënten achter elkaar heb, dan moet ik dus telkens de beschermende kleding aan- en uittrekken. Dat is vermoeiend. Het gebeurt soms een paar keer op een dag." Als Eric weer eens naar huis belt dat ze maar moeten gaan eten, om dat hij het niet redt, hebben ze er begrip voor. ,,Pas je wel een beetje op jezelf, zeggen ze dan. Ja, dat doe ik zeker. Ik kan er zelf prima mee omgaan. Het is het dankbaarste werk dat er is. Zelfs in coronatijd." Verviervoudigd' Precies hetzelfde zegt Bianca Tange, sinds vier jaar vanuit Koudekerke werkzaam als uitvaartverzorger. ,,Ik had nooit kunnen bedenken dat mensen zo blij kunnen zijn dat je er bent. Maar inderdaad, het is mo menteel aanpoten. Of het komt V '3 doordat mijn bedrijf pas is begon nen en dus groeit, weet ik niet, maar het aantal uitvaarten is voor mij verviervoudigd. Ik heb er een ZZP'er bij moeten nemen. Anders kon ik het niet meer aan." Wat ze wel zeker weet, is dat het werk ingewikkelder is geworden door de drukte. ,,Als je een cremato rium belt, kun je soms niet snel te recht. Of alleen om negen uur 's Het is het dankbaarste werk dat er is. Zelfs in coronatijd ochtends, of om vijfuur 's middags. Of begrafenissen die veel later plaatsvinden. Allemaal heel onhan dig, mede omdat het zo vroeg don ker is." In elk geval staat Tange niet meer met een handjevol mensen af scheid te nemen. „Helemaal inge pakt, en met mondkapjes. Want dat heb ik ook meegemaakt, bij een af scheid van een jonge vrouw. Dat is al zo verdrietig, en dan moeten na bestaanden ook nog eens gaan kie zen wie er wel en wie er niet bij mo gen zijn. Of dat je na afloop op een parkeerplaats staat, omdat je niet samen koffie mag drinken. Terwijl het zo belangrijk is om verdriet te delen." Echtpaar Dat weet Co de Vos als geen ander. Sinds zijn pensionering helpt de Tholenaar zijn schoonzoon, die een eigen uitvaartonderneming heeft, als drager. ,,We zijn met een man of tien in totaal, en we springen met zijn zessen in als er geen kinderen of kleinkinderen zijn om de kist te dragen. Normaal doe ik dat een keer ofacht per jaar, maar laatst had ik er drie in de week." Deze periode maakt indruk op De Vos. Vorige week hadden we een echtpaar, binnen een week alle bei overleden. Nooit eerder meege maakt. Corona, ja. Daar sta je toch wel even bij stil. Je wordt zelf ook ouder hè. Eens komt je tijd, dat weet je. Alleen zijn het er nu wel heel veel." WOENSDAG 5 JANUARI 2022 PC ANTWERPEN Na een Belgische ge rechtelijke uitspraak ligt het werk aan de rondweg rond Ant werpen, de Ooster- weelverbinding, stil. De vraag is nu hoe het werk weer vlot te trekken. - Theo Giele H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Winkels en horeca moeten ook weer open (3303 reacties) GOES Bij een incident in een gebouw van de stoom trein in Goes is gisterochtend ie mand gewond geraakt. Het slachtoffer is naar het zieken huis ge bracht. Volgens de politie viel een 72-jarige man uit de ge meente Vlissin- gen van een lad der. De gewonde is rond 12.10 uur per ambulance overgebracht naar het zieken huis. De politie heeft de Inspec tie SZW, de voormalige Ar beidsinspectie, ingelicht. WISSENKERKE Inez Flameling uit Colijnsplaat wordt 13 januari beëdigd als raadslid voor de PvdA in Noord-Beveland. Ze volgt de on langs overleden Cor Quinten op. Flameling zal de resterende peri ode tot aan de verkiezingen in de raad plaats nemen. Ze heeft daarvoor dispen satie moeten vragen bij het bestuur van de partij omdat ze ook statenlid is wat binnen de PvdA eigenlijk niet is toege staan. Eens Oneens Nieuwe stelling: Kabinet moet lockdown verlengen De GGD Zeeland opent vandaag een nieuwe co- ronatestlocatie op het parkeer terrein van sportpark Veer- sepoort aan de M.H. Boasson- laan in Middel burg. De testlo catie is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 08.15 tot 16.45 uur.Af- spraak maken: coronatest.nl. 'Er overlijden nu Jeffrey Kutterink Wendy Wagenmakers Theo Giele Goes - Eric de Weij overledenenverzorger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34