m 'Schade' is in de meeste gevallen te overzien Deze ree heeft geluk. Hij was in de buurt van Nieuw-Haamstede vast komen te zitten tussen de spijlen van een hek, maar omstanders wisten het dier te bevrijden. Helaas loopt het meestal niet zo goed af voor reeën en herten. Onlangs was het in deze buurt weer raak. Een weerloze ree kwam vast te zitten tussen de spijlen van een hek en stierf een gruwelijke dood. Siem van der Giessen uit Nieuw-Haamstede waarschuwt bewoners en natuurorganisaties. Een stuk fijnmazig gaas tegen zo'n spijlenhek kan een hoop leed schelen. Zorgen bij apothekers Vrees voor opmars online bestellingen Rellen tijdens jaarwisseling Verdeeldheid in Arnemuiden Waar zijn lokale lasten voor In het voorjaar valt die onvermijdelijk in de bus: de belastingaanslag van de gemeente. Hoeveel zijn Zeeuwen dit jaar kwijt? En waar betaal je het meest? Om met het goede nieuws te begin nen: de 'schade' valt dit jaar in de meeste gevallen mee. Vorig jaar moesten de inwoners van Veere in eens tien procent meer betalen. Middelburgse huiseigenaren kre gen een verhoging van de onroe- rendezaakbelasting (ozb) met 20 procent voor hun kiezen. Zulke drastische verhogingen blijven dit jaar uit. De meeste ge meenten is het gelukt de tarieven beperkt of - zoals op Noord-Beve land - zelfs helemaal niet te verho gen. Een van de uitzonderingen is Borsele, waar inwoners vier tot vijf procent meer gaan betalen. Ook Terneuzen ontsnapt niet aan rela tief stevige stijgingen. Voor huisei genaren gaat het om bijna vier pro- cent, voor huurders om ruim zeven procent. Net als afgelopen jaren zijn inwo ners van Veere het minst kwijt aan hun gemeente. Een gezin met een koopwoning betaalt dit jaar gemid deld 717 euro. De tweede plaats is voor Tholen met 755 euro, gevolgd Hogere WOZ-waarde leidt niet direct tot ingrijpende verhoging van de ozb door Goes (764 euro). Schou- wen-Duiveland rekent van de der tien Zeeuwse gemeenten het meest: 924 euro. Voor huurders is Goes het voor deligst en staat Schouwen-Duive- land ineens op de vijfde plaats. Huishoudens met een huurwoning zijn in Hulst en Sluis het minst goed af. In Hulst betalen zij zelfs bijna twee keer zoveel als in Goes. Het gaat om gemiddelden. Het uiteindelijke bedrag is afhankelijk van veel factoren, zoals de waarde van de woning (bij huiseigenaren). Ook het aantal personen en het wa- terverbruik kunnen van invloed zijn. Afval scheiden Veere gaat dit jaar over op een sys teem waarbij de afvalstoffenheffing mede wordt bepaald door het aan tal keren dat restafval wordt aange boden. Wie de container vaker aan de weg zet, betaalt ook meer. Goes, Kapelle, Middelburg en Schou- wen-Duiveland kennen al zo'n sys teem. De gemeenten willen inwoners daarmee stimuleren zoveel moge lijk afval te scheiden en de hoeveel- heid restafval zo klein mogelijk te houden. Dat loont zeker de moeite. Een gezin in Kapelle dat de grijze container dit jaar bijvoorbeeld acht keer aan de weg zet, betaalt 64 euro minder dan een huishouden dat dat zestien keer doet. Hoe hoger de WOZ-waarde, hoe meer ozb - en soms ook rioolhef fing - huiseigenaren betalen. Die waarde gaat ook dit jaar omhoog. En niet zo'n beetje ook. De ge meenten verwachten stijgingen die variëren van 6 procent (in Borsele, Goes, Reimerswaal en Tholen) tot bijna 10 procent op Schouwen-Dui- veland. Toch leidt dat niet direct tot in grijpende verhogingen van de ozb. Gemeenten verlagen hun tarieven, zodat de uiteindelijke stijging bin nen de perken blijft. Maar er zit wel een addertje onder het gras. De de finitieve WOZ-waarden worden pas later bekend en die bleken de af gelopen jaren nog wel eens hoger uit te pakken dan voorspeld. Ka- pelle corrigeert nu het in 2021 te veel betaalde bedrag, waardoor de ozb voor 2022 zelfs lager uitvalt dan vorig jaar. Ipzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 5 januari 2022 It 3? Zeeland ZEELAND6 FOTO PRIVÉCOLLECTIE SIEM VAN DER GIESSEN ZEELAND4 ZEELAND5 Wat kost gemeente dit jaar? 'i- s» Vervangen van de riolering in Hulst. Voor een goed functionerend rioolstelsel betalen inwoners rioolheffing. foto camile schelstraete Op de aanslag staan drie heffingen en be lastingen: de rioolhef fing, de afvalstoffen heffing en de onroe- rendezaakbelasting (ozb). Met de rioolheffing be taalt de gemeente aanleg en onderhoud van het rioolstelsel. De afvalstoffenheffing is bedoeld voor het op halen en verwerken van huishoudelijk afval en voor de milieustra ten. De opbrengst van de ozb is niet gekop peld aan een speci fieke besteding. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 33