Primeur Sainz: eerste elektrische zege Tom Dumoulin heeft gekozen: vijfde Giro, geen Tour dit jaar c PSV'er Pröpper voelde zich niet meer thuis in topvoetbal en stopt per direct Het komt zelden voor dat een speler zijn contract bij een topclub ineens inlevert. Davy Pröpper verraste dit weekend bij PSV door aan te geven dat hij per direct stopt met topvoetbal. Enigszins verrast en dankbaar tege lijk. Dat was de gemoedstoestand bij de leiding van PSV toen Davy Pröpper besloot om zijn kerstbe slissing met hen te delen. Pröpper zag het niet meer zitten om nog an derhalf jaar topvoetbal bij PSV te spelen en wil op 30-jarige leeftijd al stoppen om nieuwe dingen in het leven te ontdekken. Op 20 novem ber speelde hij zijn laatste eredivi siewedstrijd met PSV tegen Vitesse, de twee clubs waarvoor hij in Ne derland regelmatig uitblonk. Zelden neemt een voetballer de uitgang waar Pröpper nu doorheen wandelt, omdat veel spelers het liefst zo lang mogelijk door willen gaan. Minder gemotiveerde voet ballers kiezen er doorgaans voor om hun contracten uit te dienen en de bijbehorende bedragen te incasse ren. Pröpper doet dat nu dus niet. Natuurlijk kan hij na jaren topvoet bal in financieel opzicht wel een stootje hebben, maar toch zijn wei nigen in zijn situatie geneigd het bijltje er bij neer te gooien. Het comfort van de beloning en aan dacht is voor velen verleidelijk, maar voor Pröpper is het perspec- tiefop een ander leven met minder druk nu veel verleidelijker. Hij voelt zich niet meer thuis in de voetbal cultuur, zo liet hij gisteren opteke nen bij PSV. Vanuit de Eindhovense club klinkt louter respect voor de mens en voetballer Pröpper, die met PSV een keer kampioen werd (in 2016). ,,Ik waardeer enorm de openheid die hij naar de club, supporters en sponsoren heeft uitgedragen", zegt algemeen directeur Toon Ger- brands van PSV. ,,Ik heb een situatie als deze nog niet eerder meege maakt in mijn twintig jaar als lei dinggevende in het topvoetbal. Het is heel prijzenswaardig hoe eerlijk hij is en het is knap en gedurfd om zo te kiezen voor een nieuwe rich ting in het leven." Gerbrands, technisch directeur John de Jong en trainer Roger Schmidt voerden de afgelopen peri ode meerdere gesprekken met Pröpper, die de afgelopen jaren in Engeland zijn ambities al zich ero deren. In Nederland hoopte hij het heilige vuur weer aan te kunnen steken, maar de gloed kwam mede door blessures niet meer terug. Pröpper kreeg net na de zomer wel speeltijd en droeg ook bij aan een paar goede prestaties, maar tijdens het cruciale tweeluik van PSV met Benfica ontbrak hij door fysieke problemen. Daarna bleef het li chaam van de Arnhemmer tegen sputteren, terwijl PSV in volle vaart door moest. Schmidt stelde hem zelden op, maar dat is niet de reden dat Pröpper nu stopt. Of Pröpper in de toekomst in een andere rol nog iets gaat doen in de voetballerij, heeft hij voor zichzelf nog niet besloten. Hij neemt voor lopig afstand van de wereld waarin hij uitgroeide tot een 19-voudig in- ternational. De (inmiddels) voor malig PSV'er liet gisteren weten ook waardering voor de trainer, lei ding en medespelers bij PSV te heb ben. Hij liet weten om persoonlijke redenen weg te gaan en niemand iets na te dragen. De financiële im plicaties draagt hij allemaal zelf: PSV hoeft hem geen salaris meer te betalen. Veerman Door het wegvallen van de mid denvelder moest PSV acuut schake len op de transfermarkt en het lukte de Eindhovenaren gisteren om Joey Veerman definitief binnen te ha len. Hij tekent een contract tot me dio 2026 in het Philips Stadion en heeft zijn vorige club een mooie transfersom opgeleverd. PSV be taalt een kleine 6 miljoen euro aan sc Heerenveen. Ook Feyenoord had interesse in Veerman. De Fransman Stéphane Peterhan- sel (Audi) werd derde, op 1 minuut en 41 seconden van de winnaar. Het is de eerste overwinning voor een elektrische auto in de Dakar Rally. Sainz rijdt deze editie voor het eerst in een Audi RS Qe-tron. In het klassement heeft Sainz al ruim 2 uur achterstand op de lei der, de Qatarees Nasser Al-At- tiyah. De vader van Formule 1-coureur Carlos Sainz jr. (Ferrari) staat zeventiende. Bij de motoren ging de zege naar de Portugees Joaquim Rodrigues, die de Australiër Toby Price een minuut voorbleef. De Amerikaan Mason Klein werd derde. Wiljan van Wikselaar was op de 45ste plek de beste Nederlander. De Rus Dmitri Sotnikov won de derde etappe bij de trucks. Hij bleef in zijn Kamaz teamgenoot Andrej Karginov een minuut voor. Achter de twee Russen eindigde Janus van Kasteren (Team De Rooy) als derde op ruim 3 minu ten. Martin van den Brink zat daar twee plaatsen achter op bijna 8 mi nuten van de winnaar. Maurik van den Heuvel kwam binnen als ne gende en Pascal de Baar werd tiende. Sotnikov blijft leider, Van Kasteren is de nummer 6 in het klassement. De klassementsproefvan de derde etappe ging over 255 kilometer, met start en finish in de Sau- di-Arabische plaats Al Qaisumah. De 31-jarige renner van Jum- bo-Visma zal de Ronde van Italië voor de vijfde keer rijden bevesti gen bronnen na berichtgeving in de Italiaanse krant Corriere della Sera. Dumoulin deed in 2016 voor het eerst mee aan de Ronde van Italië. Nadat hij in de elfde etappe moest opgeven kwam hij een jaar later ijzersterk terug. De Limbur ger won de Giro van 2017 door Nairo Quintana en Vincenzo Ni- bali voor te blijven. Een jaar later stond Dumoulin wederom op het Italiaanse podium. Deze keer als tweede achter Chris Froome. De laatste keer dat Dumoulin de Giro reed was in 2019. Ook toen haalde hij het einde niet. Dumoulin zal dus niet de Tour rijden dit jaar. Onlangs gaf hij in een interview aan geen twee grote rondes meer te zullen rijden. ,,Ik heb het gevoel dat ik minder belastbaar ben dan drie jaar geleden", zei hij op de vraag of hij twee grote rondes nog kan rijden als de eerste (in dit geval de Giro) bevalt. De 105de Giro start op 6 mei in de Hon gaarse hoofdstad Boedapest. 2^ WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Klaar met doen van concessies Rik Elfrink Eindhoven DAKAR RALLY WIELRENNEN Carlos Sainz heeft voor de veertigste keer in zijn loopbaan een etappe in de Dakar Rally gewonnen. De 59-jarige rallyrij der uit Spanje hield in de derde etappe de Zuid-Afrikaan Henk Lategan (Toyota) 38 seconden achter zich. G Veteraan Carlos Sainz won de derde etappe. foto afp Tom Dumoulin rijdt dit jaar we derom de Giro d'Italia en daar mee dus niet de Tour de France. BRAINPOffT* eindhoven Davy Pröpper is voetballer af. De middenvelder van PSV en oud-international maakte gisteren bekend per direct te stoppen. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24