Ajax koestert tijdens het Portugese trainingskamp zijn coronavrije selectie boven hervatting van de eredivisie knöke 23 w BsSÊÊ&sm. Onana gaat aan de slag bij Inter 3 getest op corona in aanloop naar eredivisiewedstrijden. Dat wordt nu iets aangescherpt. In principe moet een speler worden getest, ten zij hij minstens zeven dagen gele den geboosterd is, in de afgelopen vier maanden volledig gevacci neerd is ofin het laatste halfjaar een corona-infectie heeft doorgemaakt. Daarbij adviseert de KNVB onder meer om na de winterstop selectie en staftweemaal te testen in de eer ste week en blijft het advies vanuit Zeist om 'laagdrempelig te testen bij klachten'. Wél hoopt de bond snel weer te kunnen leunen op de voordelen van een (booster)vaccin. Onverstandig Arts-microbioloog Bert Mulder van het Canisius Wilhelmina Zieken huis in Nijmegen noemt deze aan pak van de KNVB, die overigens niet in beton is gegoten en op basis van voortschrijdend inzicht zou kunnen worden aangepast, 'onver standig'. ,,Het is een denkfout dat het vaccin of de booster is ontwor pen om besmettingen te voorko men. Je krijgt er alleen minder symptomen van. Je moet dus juist veel meer testen, ook bij gevacci- neerden, om besmettingen naar anderen in de spelersgroep te voor- komen. Meerdere malen per week zou ik adviseren.'' Mulder wijst ook op de situatie in Engeland, volgens hem in epide miologisch opzicht 'de glazen bol van Nederland'. ,,Daar lopen ze voorop met vaccinaties en boosters, maar kon ook niet worden voorko men dat het grootste aantal uitval lers en afgelastingen in de Premier League sinds de uitbraak van de pandemie zich voordeed op Boxing Day. Dat heeft allemaal te maken met omikron en die variant is nu ook dominant in Nederland. Ook onder gevaccineerden zijn er veel meer besmettingen.'' Veel spelers en stafleden zullen met de huidige richtlijnen niet hoe ven te testen voor competitiewed strijden. Daarbij is er verschil in hoe coronamaatregelen worden toege past op sportcomplexen van Neder- Vaccin of booster is niet ontworpen om besmettingen te voorkomen landse profclubs. Vaak wordt er wel getest rondom interlandperiodes en na terugkeer van vakanties. De kosten van coronatests zijn voor de clubs. Maar Mulder ziet geen andere weg dan volop testen in het Neder landse betaald voetbal, om van de competities geen coronabrand haarden te maken. Ongeacht het gegeven dat het overgrote deel van de spelers gevaccineerd, jong én topfit is. Het zal ook niet bij deze uitbra ken blijven, voorspelt viroloog Bert Niesters van het Universitair Me disch Centrum Groningen. ,,De voetbalbubbels zijn geen afgesloten bubbels. Je zag het bij de Olympi sche Spelen in Tokio, waar de ge vaccineerde sporters met Jan en al leman in het vliegtuig zaten en be smet raakten. Nu gaan de scholen weer open en zullen de besmettin gen weer verder oplopen. Er zit in het voetbal maar één ding op en dat is meer testen.'' Waar de grote rivalen zijn getroffen door een besmettingsgolf, leeft Ajax in Quinta do Lago vrij zorgeloos toe naar de tweede seizoenshelft. Corona zit alleen Jurriën Timber dwars, maar de verdediger zal naar alle waarschijnlijkheid snel aanhaken in Portugal. PSV-coach Roger Schmidt en Fey- enoord-trainer Arne Slot zitten met de handen in het haar nu hun voorbereiding is verstoord. On dertussen telt Erik ten Hag zijn zegeningen. Met een nagenoeg complete Ajax-selectie bezet hij een biljartlaken in Portugal. De enige die vanwege het virus ontbreekt, is Timber. Niet omdat hij besmet is, maar de mandek ker kwam voor het trainings kamp in contact met iemand die later positief testte. Timber legde daarna testen af en als die ook de komende dagen negatief zijn, sluit hij aan. Daarnaast moet Ten Hag het in Portugal stellen zon der de geblesseerden Sean Klai- ber en keeper Maarten Stekelen burg. Sébastien Haller doet met Ivoorkust een gooi naar de Afrika Cup, evenals Andre Onana. Wel er bij is Brian Brobbey. Daarmee zag Ten Hag zijn groot ste transferwens al in vervulling gaan. De trainer hield nauw con tact met de spits die in de zomer Leipzig boven Ajax verkoos. De hereniging moet ervoor zorgen dat de absentie van topscorer Haller niet te veel pijn doet. Ook van de partij waren Lisandro Martinez en Moham med Kudus. Zij misten het slot van 2021, maar trainen in Portu gal gedeeltelijk met de groep mee. Noussair Mazraoui is ver lost van de spierklachten die hem december kostten. Daley Blind, die uit voorzorg langs de kant bleef, sloeg het al lemaal vanaf een hometrainer langs het veld gade. Het zijn nau welijks zorgen te noemen, de verwachting is dat degenen die niet voluit meetrainen de hervat ting van de eredivisie tegen FC Utrecht op 16 januari halen. Tenminste, als het virus ook voor de titelverdediger geen grote stoorzender gaat vormen. Is het wijsheid of geluk dat Ajax vooralsnog gevrijwaard is van besmettingen? Vooral dat laatste. Ook Ajax schotelt zijn spelers - die net als bij andere clubs rond de feestdagen uitwaaierden naar Curasao, Dubai en Brazilië - pro tocollen voor. Van een volledig isolement was geen sprake. Beveiligers Wel zijn ze bij Ajax waakzamer dan ooit. Spelers moesten zich op nieuwjaarsdag laten testen op De Toekomst. Waren ze nog niet te rug, dan moesten ze elders een test doen en het resultaat met de medici delen. De club heeft ook beveiligers meegenomen om de bubbel te bewaken. Toeristen, onder wie programmamaker Johnny de Mol, bekeken de open training van een afstand. Iemand die een boekje langs wil brengen? Prima, maar persoonlijk over handigen is uit den boze. Ook in Portugal vinden meer dere testmomenten plaats. Ver der is het vooral hopen voor Ajax dat het zonder zorgen kan toe werken naar het oefenduel met Hajduk Split zondag. En belang rijker, dat het tegen Utrecht en PSV later deze maand op 'oor logssterkte' op de koppositie kan jagen. mm* i'Jy~n iïg GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 I.: r - - Bert Mulder, arts-microbioloog Sparta - RKC was de laatste wedstrijd in de eredivisie voor de winterstop. Zal de omikron- variant, net als in Engeland, het competitieverloop beïnvloeden? FOTO PRO SHOTS Johan Inan Quinta da Lago André Onana zet vandaag hoogstwaarschijnlijk zijn krabbel onder een verbinte nis voor vijf jaar met Interna- zionale. De doelman, die vo rig jaar een dopingschorsing uitzat, heeft gisteren al de medische keuring door staan. De 25-jarige Onana vertrekt transfervrij bij Ajax. Bij Inter wordt Onana de op volger van Samir Handano- vic. De huidige eerste doel man is 37 jaar. .-«Li' j;.rg,' ..--W .1, iiMwmi De selectie van Ajax trainde gisteren onder een Portugees zon netje. FOTO AJAX

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23