euro's per jaar opleveren Achtung! Daar zijn de kinderen 21 Waarvan akte Onze voelde me mentaal en lichamelijk fit ter. Verder boekte ik gewoon veel meer resultaat in de sportschool. Ik speel op vrij hoog niveau basketbal, dan merk je het verschil goed.'' Ook in zijn portemonnee merkte hij verschil. ,,Op een normale stap avond drink je al snel voor 15 euro aan bier. In een stopmaand dronk ik één gingerale, verder alleen water. Dan kost zo'n avond maar een paar euro.'' Reinout Wiers, hoogleraar ontwikke- lingspsychopathologie, doet veel onderzoek naar verslaving en is betrokken bij de ikpas.nl-campagne. Hij geeft vijf tips om goede voorne mens te laten slagen: Vind een alternatief. ,,Als je na je werk een biertje pakt om de werkstress los te laten, vind dan iets anders om datzelfde doel te berei ken.'' Bereid het alternatief tot in detail voor. ,,Stel dat fietsen je ook een ontspannen gevoel geeft, stippel dan van tevoren een route uit en leg alvast de juiste kleding en een gevulde bidon klaar. Op die manier kun je vanuit je werk zo je fiets opstappen.'' Houd bij hoe je je voelt. ,,Begin daarmee al een paar weken voordat je begint met je goede voornemen. Dan merk je heel goed de positieve effecten van een maand niet drin ken, niet roken of gezonder eten.'' Werk samen met anderen. ,,Met een community zoals op ikpas.nl of stoptober.nl sta je er niet alleen voor. Zo help je elkaar door moei lijke momenten heen.'' Beloon jezelf. ,,Stop bijvoorbeeld elke week je uitgespaarde geld in een potje en doe daar aan het eind van de maand wat leuks mee.'' 3. Stoppen met roken Behalve tijdens Stoptober (stoppen in oktober) proberen ook veel van de 3 miljoen rokers met ingang van het nieuwe jaar de sigaret uit hun leven te bannen. Alle kosten van het stop pen kun je door je zorgverzekering vergoed krijgen. Het kost je zelfs geen eigen risico. Wel moeten de pro gramma's bewezen effectief zijn. Acteur Emile Jansen (62), bekend van onder andere GTST en Oorlogs winterstopte onlangs met roken. ,,Ik rookte al 45 jaar een pakje per dag en merkte dat het me kapotmaakte. Ik moest met fysieke klachten naar het ziekenhuis, waar ik dacht: als ik zo doorga, lig ik hier binnen een half jaar weer. Ik heb de knop omgezet, maar het was niet makkelijk. Als ik nu sigaretten ruik, voel ik die be hoefte nog steeds. Gelukkig is dat gevoel na twintig seconden weg.'' Met stoppen bespaart Jansen bijna 3000 euro per jaar. ,,Met de dag voelde ik me beter en kreeg ik meer energie. Los van de gezondheid: mijn niet-rokende vriendin had ik niet ge had als ik nog rookte. Het is gewoon niet aantrekkelijk om wakker te wor den naast een stinkende asbak.'' 4. Beter met je geld omgaan Het beste voornemen om geld te be sparen is uiteraard beter met je geld omgaan. ,,Het is altijd makkelijker dan je denkt'', zegt Marjan Heems kerk (36), registeraccountant, blogger en auteur op The Happy Financial. Er zijn handigheidjes die daarbij helpen. ,,Zorg voor een doel, zodat je weet waarvoor je het doet. Sparen voor het sparen is voor niemand leuk. En maak het behapbaar. Als je over drie jaar 20.000 euro wilt hebben, reken dan terug naar wat je per dag of per week opzij moet zetten. Creëer vervolgens inzicht. Met Ex cel kun je mooie overzichten maken, maar er zijn ook handige apps zoals MijnGeldzaken Huishoudboekje, waarmee je een goed inzicht krijgt in je inkomsten en uitgaven. Met de goedkoopste betaalde versie van die app (€2,45 per maand, red.) kun je zelfs budgetteren. En om te voorko men dat je stiekem toch weer in oude bestedingspatronen vervalt, check je in de app elke dag even hoe je er financieel voor staat. Als laatste is een grondige check van je vaste lasten altijd goed. Dat kost even tijd, maar daarna heb je er het hele jaar profijt van.'' a de geboorte van hun vijfde kind voelen mijnheer en mevrouw Von der D. zich niet meer thuis in hun vaderland Duits land. Overal is ergernis als ze met z'n allen ergens binnen komen stuiven. „Duitsers houden niet van kinderen. En al hele maal niet van grote gezinnen'', zegt mijnheer als ze hebben plaatsgenomen aan mijn bureau. „Kinderen maken natuurlijk lawaai en dat erva ren Duitsers al gauw als overlast'', vult zijn vrouw aan. ,,Terwijl onze jongens echt schatten zijn!'' Daarom hebben ze besloten in Nederland een nieuwe start te maken. Nederlanders sind locker, relaxed en houden van kinderen, weten ze. Hun Nederlands is gebrekkig en mijn Duits bepaald niet perfect, dus ik heb een tolk ingescha keld. Ze hebben hun huis in Duisburg verkocht en in het centrum van ons pittoreske rivierstadje een nieuwe woning gevonden. Vandaag komen ze de aankoop beklinken. Hun vijf jongens in de leeftijd van 3 tot 12 jaar zijn mee. Geen probleem, dat gebeurt vaker. We hebben er bij de receptie een apart speelhoekje voor inge richt. Daar houdt onze receptioniste, zelf moeder van drie kinderen, een oogje in het zeil. Ook nu troont ze de vijf mee. Heel even blijft het rustig op de gang, maar na een paar minuten barst achter mijn deur een ware kakofonie los. Geschreeuw, gekrijs, gehuil, gebonk. En daar tussendoor de steeds luidere stem van de receptioniste: ,,Nee, nee, niet doen, niet gooien!'' De tolk en ik kijken elkaar aan: wat is daar in vredes naam aan de hand? Maar de ouders glimlachen: hoor toch eens hoe fijn hun kinderen aan het spe len zijn! Ondanks het aan zwellende rumoer - onze receptioniste klinkt steeds wanhopiger - slaag ik er enigszins afgeleid in de zaken tot een goed einde te brengen. Als de handtekeningen zijn gezet en we mijn kantoor verlaten, ontvouwt zich voor onze ogen een klein slagveld. Stoelen omver geworpen, bloempotten en een lamp omge gooid, speelgoed, kleurpotloden en gescheurde tijdschriften verspreid over de vloer, het folderrek leeggetrokken, een poster van de wand gevallen. In die chaos zijn de kinderen aan het apenkooien geslagen. Ze schreeuwen, stampen, schoppen, slaan, dansen op tafel, klimmen over de banken, rennen elkaar gillend achterna en gooien met speelgoed. Onze receptioniste ziet het met rode konen hulpeloos aan. Zelfs zij staat machteloos tegen dit geweld. De ouders moeten erom lachen. ,,Jullie zijn heel lief geweest. Kom, dan gaan we een ijsje halen'', zegt hun moeder. Duwend en schreeuwend ver laat de wilde bende het pand. In de weldadige rust die intreedt na hun vertrek, zien wij de ravage gelaten aan. Tijdens het oprui men krijg ik medelijden met de nieuwe buren van dit gezin. Zullen die zo locker op dit geweld reage ren als Vati en Mutti verwachten? receptioniste klinkt steeds wanhopiger. 'Niet doen, niet gooien!' GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21