Haal de sportschool in huis €169,- riis 19 VIJF VRAGEN OVER DE LEUGENS VAN 'WONDERBEDRIJF' THERANOS Elizabeth Holmes deed met haar bedrijf Theranos grote medische beloftes voor bloedonderzoek, maar werd gisteren deels schuldig bevonden aan fraude. Hoe kon de lieveling van Silicon Valley zo diep zinken? Elizabeth Holmes verkocht het als een revolutionaire technologie: haar in 2004 opgerichte bedrijf Theranos (samenvoeging van the rapy en diagnosis) had een bloed testapparaat ontwikkeld dat aan de hand van maar een paar drup pels bloed voldoende had om een hele reeks medische testen op tientallen aandoeningen te kun nen uitvoeren. Het traditionele bloedprikken was niet meer nodig. Bloedafname verliep zon der naalden en buisjes, via een pijnloze prik in een vingertop van de patiënt. De Amerikaanse Holmes was 19 jaar toen ze in 2003 haar studie aan de universiteit van Stanford afbrak om niet veel later haar eigen onderneming op te richten. Die groeide uit tot de lieveling van Silicon Valley. Holmes kreeg het voor elkaar om talloze investeer ders, onder wie befaamde Ameri kaanse politici als Henry Kissinger en George Shultz, aan zich te bin den. Zij geloofden dat Theranos daadwerkelijk baanbrekend zou zijn op medisch gebied. Helaas, het bleek een farce. In 2014 had het bedrijf nog een beurswaarde van 9 miljard dollar, maar publicaties in The Wall Street Journal - een jaar later - luidden de ondergang van Holmes en haar bloedtestpraktijken in. Het bloed testapparaat kon bij lange na niet wat Holmes en haar entourage beloofden. Ze werd voor de rechter gesleept op beschuldiging van oplichting. De jury achtte haar gis teren deels schuldig en acht bewe zen dat de nu 37-jarige Ameri- kaanse investeerders voor honder den miljoenen heeft opgelicht en patiënten in gevaar heeft gebracht met onnauwkeurige testresulta ten. Elizabeth Holmes kwam zeer overtuigend over, stelt Pacelle van Goethem. Ze is beïnvloedingsdes- kundige en volgt de zaak-Holmes al jaren op de voet. Ze noemt ver schillende factoren waardoor het echec van Theranos onder een ver grootglas kwam te liggen. ,,Aller- eerst: Holmes is charismatisch door haar uiterlijk en het feit dat ze een sterk verhaal over haar me dische revolutie kon houden. Om die overtuigingskracht extra luis ter bij te zetten, verlaagde ze haar stem met zeker een octaaf. Ze werd een echte alt en begon ook langzamer en duidelijker te spre ken. Dat maakte indruk.'' Holmes verlaagde haar stem om overtuigender over te komen Daarmee komt Van Goethem op de tweede belangrijke factor. ,,Ze verleidde met haar tactiek talloze investeerders om geld in Theranos te pompen. Waaronder dus ook grote namen uit de zakenwereld en de politiek. Het hielp ook mee dat Joe Biden, in die tijd vicepresi- dent, de Theranos-laboratoria bezocht en enthousiast reageerde. Oprichter en ceo Holmes sierde met haar zware coltrui - afgekeken van haar idool Steve Jobs - de cover van magazines als Forbes en Fortune.'' Van Goethem bedoelt maar: wie wil er nu niet deel uitma- ken van zo'n succesverhaal? ,,Dat is de derde component. Het was een vliegwieleffect. En vergeet niet: je wilt ook graag geloven dat zo'n ap paraatje de medische wereld op z'n kop kan zetten. We hebben het niet over een wapenfabriek, dus die gunfactor hielp ook mee in de groeiende status van Holmes.'' Pacelle van Goethem weet bijna zeker dat de Amerikaanse achttien jaar geleden de beste bedoelingen had in haar zoektocht naar een efficiëntere manier om bloed te onderzoeken. ,,Het lijkt me stug dat ze vanaf het begin al een frau duleus plan had. Maar ik denk wel dat ze op een gegeven moment overtuigd raakte van haar eigen gelijk. Als je dan ook nog op zo'n voetstuk wordt gezet, is het ver draaid lastig een stap terug te doen. Toen publicaties in 2015 aangaven dat er bewijzen waren dat Theranos helemaal niet kon waarmaken wat het beloofde en dat er zelfs met bloedtesten werd gesjoemeld, had Holmes nog de kans om te zeggen dat het allemaal veel langer zou duren dan ze hoopte. Maar dat deed ze niet, ze bleef herhalen dat het bloed testapparaat wel degelijk werkte. Daarnaast probeerde ze de schuld ook nog een keer in de schoenen te schuiven van haar ex-vriend en medebestuurder die haar emotio neel en seksueel zou hebben mis handeld.'' Die kans is volgens beïnvloedings- deskundige Van Goethem inder daad niet groot. ,,Misschien denkt ze nog steeds dat haar idee uit voerbaar is en vindt ze het - zelfs in dit stadium - gezichtsverlies als ze toegeeft dat er op grote schaal werd gesjoemeld. Het zou haar sie ren als ze haar fouten zou toege- ven. Dat is volgens mij de enige manier om de publieke opinie weer wat positiever te stemmen. Niet dat het dan altijd goedkomt. Kijk bijvoorbeeld naar de Ameri kaanse belegger Bernie Madoff, die in 2008 zijn miljardenzwendel toegaf en tot een gevangenisstraf van 150 jaar werd veroordeeld. Maar goed, bij Elizabeth Holmes zou het denk ik wel in haar voor deel kunnen werken. Ze zou na haar straf met een schone lei kun nen beginnen. Ze kan in ieder geval lang teren op haar beroemd heid, naast een eerder verschenen boek en documentaire komt er dit jaar ook een film uit over deze zaak.'' Holmes werd gisteren schuldig bevonden aan vier van de elf aan klachten in de fraudezaak. In theo rie kan ze maximaal tachtig jaar cel krijgen, maar die kans wordt klein geacht. Ze gaat in beroep. De sportscholen blijven voorlopig dicht maar jij kunt veilig vanuit huis fit het nieuwe jaar in! Met deze opvouwbare hometrainer van SportTronic haal je de sportschool gewoon in huis. Bestel nu op pzc.nl/weekdeals Ê-299T- SPECIAAL VOOR JOU PC WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Holmes schuldig aan bloedfraude Sanne Schelfaut Rotterdam/San Jose IWaar gaat deze zaak over? 2 In de boezem van Silicon Valley gaan vaker bedrijven kopje onder. Waarom kreeg juist Theranos zoveel media-aan dacht? - Pacelle van Goethem, beïnvloedingsdeskundige Elizabeth Holmes verlaat de rechtbank waar ze gisteren schuldig werd bevonden aan fraude. foto epa 3 Holmes verklaarde tijdens de rechtszaak onschuldig te zijn. Verdedigingstactiek of geloven tegen beter weten in? 4 De kans is klein dat ze excu ses zal maken? 5 Hoeveel straf kan ze krij gen? 0 ACTIE LOOPT T/M 9 JANUARI 2022 Opvouwbare hometrainer: alleen deze week €130,- korting Met display, hartslagmeter en tablet/telefoonhouder Eenvoudig te monteren, sleutels en instructies worden meegeleverd Binnen 3 werkdagen gratis thuisbezorgd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19