Lonen stijgen, maar minder te besteden Stormloop op subsidie voor elektrische auto's particulieren 17 III c Inflatie drukt koopkracht bleven aan de grond, auto's ston den stil en wat leverde dat op? Slechts 7 procent minder uitstoot! Wat zou je dan allemaal moeten laten om op nul uit te komen? Vrijwel alles wordt geproduceerd met fossiele brandstoffen. Zonder hadden we geen klimaatpro bleem, maar waren we ook arm gebleven. We moeten ze dus ver vangen door iets beters." ,,Klimaatactivisten stellen de juiste diagnose. Maar zodra het over de oplossingen gaat, bezon digen ze zich aan ideologisch ge dreven wetenschapsontkenning. Neem die liefde voor biologische landbouw, zonder kunstmest en Kerncentrales zijn onze grootste troef tegen opwarming van het klimaat bestrijdingsmiddelen. Maar die heeft een veel lagere opbrengst, dus dan heb je juist méér grond nodig! De bestrijding van kern energie is een dogma. Ik heb zelf ook in T-shirts van Greenpeace rondgelopen. Maar sinds ik me erin ben gaan verdiepen, zie ik het heel anders: kerncentrales zijn juist onze grootste troef te gen klimaatopwarming. Nul uit stoot en beschikbaar bij weer en wind! En wat zien we nu? Kern centrales worden vervangen door gascentrales, dan schiet de uit stoot weer omhoog." ,,Dat is waar. Maar de weten schappers van het IPCC (Inter governmental Panel on Climate Change, red.) hebben het pro bleem ook op de agenda gezet, en veel neutraler. Doe je het op een verkeerde manier, dan kun je juist ook een tegenbeweging ver oorzaken. Activisten gebruiken opwarming om allerlei linkse stokpaardjes te berijden. Tegen het patriarchaat, tegen de multi nationals... Natuurlijk krijg je daar veel mensen mee op straat, namelijk linkse mensen, maar het is géén goede manier om een democratische meerderheid te krijgen. Om het probleem op te lossen moet je juist pragmatisch zijn." ,,De overheid moet de goede din gen stimuleren. Dat kan door een reële belasting te heffen op CO2. Op alle CO2. Dus op vliegtuig brandstof - het is natuurlijk een schande dat luchtvaartmaat schappijen kosteloos CO2 in de atmosfeer pompen. Maar ook op al die fossiele brandstoffen die verwerkt zitten in andere pro ducten. Zodra je die gaat belasten, gaan bedrijven op zoek naar andere oplossingen." ,,Daar raakt u aan mijn belang rijkste punt. We moeten we ons niet blindstaren op onze eigen uitstoot. Als heel Europa vandaag zou stoppen met uitstoten, heb ben we morgen wereldwijd nog steeds maar 8 procent uitstoot minder. Laten we kijken wat wij kunnen doen om die 92 procent naar beneden te krijgen! Door een oplossing te schenken die superieur is aan fossiele brand stoffen. Zodat ook zij op een schone manier kunnen groeien." Gepensioneerden en werkenden zien hun inkomen stijgen dit jaar. Maar die stijging is niet voldoende om het koopkrachtverlies door de hoge inflatie te compenseren. Dat blijkt uit het jaarlijkse onder zoek naar de lonen door salarisver werker ADP. Gemiddeld gaan wer kenden er dit jaar een tientje op vooruit. Vooral mensen met een minimumloon en mensen die tweemaal modaal, 5864 euro bruto per maand, verdienen, houden meer over vanaf deze maand. Vorig jaar dreigden nog kortin gen op de aanvullende pensioenen. Maar dit jaar valt het dubbeltje de kant van de gepensioneerden op. Daar zijn verschillende redenen voor. Zo profiteren ouderen van de verhoging van de AOW. Die uitke ring is gekoppeld aan het mini mumloon en dat stijgt. Een alleen staande krijgt 18 euro meer AOW per maand, gehuwden en samen wonenden gaan er 13 euro per per soon op vooruit. Daarnaast gaan de aanvullende pensioenen heel licht omhoog. Dat komt door de lagere belasting en een lagere bijdrage aan de zorgver- zekeringswet. Iemand met een aan vullend pensioen van 500 euro bruto per maand gaat er daarmee 1,35 euro netto op vooruit. Dat loopt op tot 7 euro voor iemand met een aanvullend pensioen van 2500 euro. Die vooruitgang zal niet vol doende zijn om de koopkracht van gepensioneerden overeind te hou den, is de vrees. De verwachting voor de inflatie ligt tussen de 3 en 5 procent dit jaar. Niet alleen gepensioneerden zien de koopkracht dalen. Ook bij wer kenden is het geen vetpot komend jaar. De lonen stijgen tussen de 0,36 en 1,19 procent, blijkt uit bere keningen van ADP. Daarmee kun nen ze de gestegen kosten voor levensonderhoud dit jaar niet com penseren. Alleen al aan energie kunnen huishoudens tientallen tot honderden euro's per maand meer kwijt zijn. ADP tekent hier wel bij aan dat ze geen rekening houden met loonsverhogingen die in de cao zijn afgesloten ofperiodieke verho gingen. Minimumloon Opvallend is dat mensen met het minimumloon er netto meer op vooruitgaan dan modaal (2932 euro bruto per maand). Wie op het minimum zit, krijgt gemiddeld 19 euro netto per maand meer. Ie mand met modaal krijgt er gemid deld 9 euro bij. Mensen met twee maal modaal gaan er met 24 euro per maand nog iets meer op voor uit. Jongeren en mensen die minder dan 1700 euro bruto per maand ver dienen gaan er juist op achteruit, gemiddeld 3 euro per maand. Dat komt omdat zij minder arbeidskor- ting krijgen en dus over een groter deel van hun inkomen belasting moeten betalen. ADP wijst ook op de veranderin gen bij onkostenvergoedingen. Vooral de strengere regels voor de reiskostenvergoeding kan werkne mers opbreken. Nu er veel vanuit huis gewerkt wordt, zal de reiskos tenvergoeding lager zijn of zelfs helemaal verdwijnen. In plaats daarvan krijgen werk nemers een thuiswerkvergoeding, van maximaal 2 euro per dag. Maar dat is in veel gevallen niet vol doende om de weggevallen reiskos tenvergoeding te vervangen. Er is een ware stormloop op subsidie voor particuliere kopers van elektrische auto's ontstaan. Gistermiddag was er al ruim 19 miljoen euro uit de pot subsidie voor 2022. Dat zegt de Rijksdienst voor On dernemend Nederland (RVO), die de subsidieregeling uitvoert. Wie een nieuwe elektrische auto koopt of via private lease gaat rijden, kan een subsidie van 3350 euro krijgen. 4713 particulieren hadden deze subsidie gistermiddag al aange vraagd. Wie een tweedehands elektrische auto koopt, kan 2000 euro tegemoet zien; van die rege ling is al 1609 keer gebruikge maakt. Voor nieuwe elektrische auto's is dit jaar 71 miljoen subsidie beschikbaar, vijf keer meer dan in 2021. En er is 20,4 miljoen voor gebruikte elektrische auto's. De subsidie geldt alleen voor particu lieren die een elektrische auto met een cataloguswaarde tussen de 12.000 en 45.000 euro kopen; het topsegment is dus uitgesloten. Het duurt maximaal dertien weken om de aanvraag te verwerken. - Ton Voermans GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 U bent in uw boek kritisch over klimaatactivisten. Waarom? F Maarten Boudry. FOTO WOUTER VAN VOOREN Zonder klimaatactivisten waren politici niet in actie gekomen, hadden bedrijven hun productie niet aangepast en had u dit boek niet geschreven. Wilt u het aan de markt overla ten? Onze overheid gaat niet over de belastingheffing in India. Peet Vogels Amsterdam DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17