m Filosoof: minder consumeren helpt niet 16 Gasprijs verder omhoog door beperkte leveringen De Europese aardgasprijs ging gisteren ver der omhoog, na de opmars een dag eerder. Na de sterke prijsdaling aan het einde van 2021 lijken de zorgen over de krappe Euro pese gasvoorraad weer toe te nemen door de beperkte gasleveringen vanuit Rusland. Ook de verwachting van kouder winterweer in Europa drijft de prijs op. De prijs van een megawattuur gas op de Nederlandse ter- mijnmarkt, die leidinggevend is voor de Eu ropese gasprijzen, steeg tot 96 euro van rond 80 euro een dag eerder. Op het dieptepunt op oudejaarsdag lag de prijs rond 65 euro. Ook vorig jaar werden weer meer motoren verkocht Het afgelopen jaar zijn opnieuw meer moto ren verkocht dan een jaar eerder. In 2021 werden 15.337 motorfietsen verkocht, een stijging van bijna 5 procent, melden bran cheverenigingen Bovag, RAI Vereniging en dataleverancier RDC. Sinds het begin van de coronapandemie worden er al meer moto ren verkocht. Meer mensen hebben door de pandemie behoefte aan eigen vervoer. De hoogte van de stijging vorig jaar is nagenoeg hetzelfde als het jaar ervoor. Sinds 2008 zijn er niet zoveel motoren op naam gezet als in 2021. Tweedehands motorfietsen bleven qua verkoop stabiel, rond de 52.000. In 2021 wer den de meeste motorfietsen verkocht van BMW, Yamaha, Kawasaki, Honda en KTM. Streamingdienst Pathé Thuis is nu helemaal van Pathé Bioscoopconcern Pathé wordt volledig eige naar van de streamingdienst Pathé Thuis, die het in 2011 had opgericht. De afgelopen jaren stond die streamingdienst op eigen benen en had Pathé alleen een minder heidsbelang. Pathé denkt nu meer voordeel te kunnen halen als de twee bedrijven weer één worden. Via Pathé Thuis kunnen men sen thuis op de televisie, computer of tablet films huren. Vorig jaar maakten 900.000 huishoudens daar gebruik van en die huur den gezamenlijk meer dan vijf miljoen films. Air France- KLM Signify Adyen Just Eat Takeaway De maaltijd bezorger ging stevig in de uit verkoop. Klimaatactivisten zijn 'i deel van het probleem, sfc^o ..o-arj f groei is deel van de oplossing. Filosoof Maarten Boudry heeft o een prikkelende eigen v kijk op de strijd tegen klimaatverandering Een 'verbeterlijke optimist', noemt Maarten Boudry (37) zich. ,,Ik ge loof in een goede afloop als we een inspanning leve ren en geen domme dingen doen." De Vlaamse filosoof, die lovende re censies kreeg voor zijn vorige boeken, heeft zijn vooruitgangs geloof nu losgelaten op het meest somber stemmende probleem van onze tijd: klimaatverande ring. Zijn boek heet: Waarom ons klimaat niet naar de knoppen gaat (als we het hoofd koel houden). ,,Onze beste hoop op een oplos sing is het menselijk vernuft. De milieuvervuiling waarvoor in de jaren 70 terecht werd gewaar schuwd, is niet opgelost door minder te consumeren, maar door efficiënter te produceren. De luchtvervuiling door vieze auto's werd niet opgelost door minder rijden, maar door slimme filters en schonere brandstoffen. De hongersnoden zijn niet beëindigd door gedwongen geboortebeper king, maar door een efficiëntere landbouw. We moeten andere manieren vinden om welvaart tot stand te brengen, zonder CO2 uit te stoten. En om dat te doen, heb je economische groei nodig. Zon der innovatie gaan we fossiele brandstoffen nooit vervangen." ,,Dat is een van de misvattingen die ik in mijn boek probeer te cor rigeren. De hoeveelheid CO2 die landen uitstoten per hoeveelheid rijkdom, meestal uitgedrukt als bruto nationaal product, is in rijke landen juist veel minder. Het is inderdaad zo dat wij in Eu ropa per hoofd van de bevolking meer uitstoten dan in China, maar we zijn heel véél rijker. De afgelopen dertig jaar is het Euro pese aandeel in de globale uit stoot gedaald van 15 procent naar 8 procent. Dat cijfer is zo laag dat ik het moest dubbelchecken om het te geloven. Wij zijn veel wel varender geworden, maar slaag den er dus ook veel beter in om die groei los te koppelen van CO2. De EU toont de weg voorwaarts!" Onze beste hoop op een oplossing is het menselijk vernuft ,,Voor een stuk klopt dat. Maar vergeet niet dat we in Europa óók veel produceren voor de export. U bent de tweede grootste land- bouwexporteur ter wereld! En Duitsland, met zijn auto-indus trie." ,,Ik bewonder die mensen juist. Ik vlieg zelf ook niet meer zo snel naar de andere kant van de wereld. En van al het voedsel is rundvlees het slechtste voor het klimaat. Maar besef wel dat 80 procent van de wereldbevol king nog nooit heeft gevlogen en er erg naar uitkijkt dat ook eens te doen. En dat die 80 procent vlees beschouwt als begerenswaardig voedsel. Gaan wij ze dat ontzeg gen, terwijl wij er zo van hebben genoten? En denkt u dat ze dan luisteren? De echte uitdaging is dus vliegtuigen de lucht in krij gen zónder kerosine. En kunst vlees te produceren zónder soja voor veevoer en zonder mest. Dat is moeilijk, maar het kan. Er wordt bij Mosa Meat in Limburg hard gewerkt om lekker en betaalbaar kweekvlees te maken." ,,Het is mooi, maar als je denkt dat minder vliegen en minder ko pen de oplossing is, dan onder schat je het probleem. Weet u nog, voorjaar 2020? Vliegtuigen WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO OOK DUURDER DOOR KOUDER WEER BEHOEFTE AAN EIGEN VERVOER MEER VOORDEEL DOOR OVERNAME O Beleggers ver wachten herstel van reissector ondanks de omikronvariant. Het verlichtings- bedrijf kon op flinke kopersinte resse rekenen. Techfondsen stonden onder druk nadat tech- beurs Nasdaq in het rood dook. ■m o o cono roei is o e a o Hans Nijenhuis Gent Al sinds de jaren 70 gaat het over 'grenzen aan de groei'. U pleit voor méér groei? Landen waar de economie is gegroeid, stoten toch veel meer CO2 uit per hoofd van de bevol king dan arme landen? Is Europa ook niet gewoon veel schoner geworden door de eigen 'vuile' productie uit te besteden - Maarten Boudry, filosoof aan lagelonenlanden, bijvoor beeld aan China? In uw boek trekt u van leer tegen mensen die pleiten voor ma tiging. Wat is er daar mis mee? Minderen heeft geen zin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16