h Hoogzwanger en voor het eerst live op de radio H Europese Unie stelt regels vast voor tatoeage-inkt 15 MARJAN BERK c Rust is jaar na de bestorming ver te zoeken Het wordt een plechtige herdenking morgen, een jaar na de bestorming van het Capitool. Maar de aanstichter, Donald Trump, stookt de relschoppers en hun sympathisanten weer op. Karlijn van Houwelingen Washington DC Op de trappen van het Capitool houden Congresleden morgen een gebedswake, om stil te staan bij de aanval op hun vergaderzaal op 6 januari vorig jaar. Toen drong een woedende meute aanhangers van vertrekkend president Trump het gebouw binnen om te voorko men dat ze Trumps verlies zouden bekrachtigen. Zowel president Biden als vice- president Harris zullen toespraken houden. De Democratische voor zitter van het Huis van Afgevaar digden, Nancy Pelosi, nodigde twee vooraanstaande historici uit om de betekenis van de bestor ming te duiden. 'Deze evenemen ten zijn bedoeld als een moment van bezinning, herinnering en hernieuwde toewijding, in een geest van eenheid, patriottisme en gebed', schreef Pelosi. Maar één man gaat dwars tegen die 'geest van eenheid' in: op het moment van de wake lijkt ex-pre sident Donald Trump juist de strijdlust onder zijn aanhangers verder te willen opstoken. Hij geeft een persconferentie vanuit zijn resort in Florida en is van plan daar te spreken over 'leugens over de presidentsverkiezingen van 2020', volgens de aankondiging. Een week later houdt hij een van zijn befaamde onstuimige rally's in Arizona. In Amerika bestaan een jaar later twee versies van 6 januari 2021. Elke burger heeft de beelden van geweld tegen agenten kunnen zien - ze werden bestookt met pepperspray en geslagen met ijze ren staven. Sommige relschoppers hadden honkbalknuppels meege nomen. Maar Trump wil doen ge loven dat het alleen een 'ongewa pend protest' was tegen de uitslag van de presidentsverkiezingen van 2020. Net iets meer dan de helft van de aanhangers van de Republikeinse partij gelooft het verhaal dat Trump over die dag blijft vertellen: dat de relschoppers eigenlijk de democratie aan het beschérmen waren, omdat Trump de echte winnaar van de verkiezingen zou zijn. Dat is tientallen keren ont kracht in rechtbanken en bij her tellingen, maar diep doorgedron gen in de Republikeinse partij. In de staat Georgia is een lokale afde ling van plan na de persconferen- We moeten actie ondernemen om de antidemocratische mars te stoppen tie van Trump ook een wake te houden - maar dan voor de arres tanten. Meer dan 700 mensen worden vervolgd voor hun optre den die dag. Op basis van zijn onderzoek aan de Universiteit van Chicago schat Robert Pape, hoogleraar gespecia liseerd in politiek geweld, dat 21 miljoen Amerikanen Joe Biden niet als legitieme president zien én dat ze vinden dat geweld geoor loofd is om Trump weer in het Witte Huis te helpen. Pape waar- schuwde voor deze groep als 'licht ontvlambaar'. De meeste Amerikanen zien de bestorming als een aanval op de verkiezingsuitslag - in een peiling van Ipsos zegt ruim 70 procent dat. Een onderzoekscommissie pro beert de waarheid boven tafel te krijgen. Uit getuigenverklaringen bleek dat bondgenoten van Trump de ernst van de situatie vorig jaar wel degelijk inzagen en hem vroe gen om in te grijpen. De eerste herdenking van de be storming is voor commentatoren reden om te waarschuwen voor de antidemocratische trekken van Trump en de Republikeinse partij. In de kring rond Trump waren plannen opgesteld om leden van kiesraden onder druk te zetten en op basis van obscure juridische theorieën de verkiezingsuitslag te manipuleren, blijkt uit de eerste bewijsstukken. De mythes over grootscheepse fraude in de presidentsverkiezin gen van 2020 zijn in door Republi keinen gedomineerde staten ge bruikt om regels voor stembu reaus zo aan te scherpen dat het voor kiezers moeilijker wordt om mee te doen aan verkiezingen. Dat treft vooral minderheden, vrezen activisten. Democraten in de Se naat willen de herinneringen aan 6 januari 2021 aangrijpen voor een nieuwe poging om kiesrecht beter te beschermen. Om verzet daarte gen van Republikeinen te omzei len willen veel Democraten de re gels van de Senaat aanpassen. Nu zijn nog 60 van de 100 stemmen nodig voor zo'n kieswet, veel De mocraten willen dat een simpele meerderheid van 51 stemmen ge noeg is. ,,We kunnen en moeten stevig actie ondernemen om deze antidemocratische mars te stop pen'', zei de partijleider van de De mocraten, Chuck Schumer. Nu geldt in alle Europese lidstaten een verbod op het gebruik van inkt met deze stoffen. Er zijn nieuwe inkten in de maak, maar de tat- tookunstenaars zijn niet gelukkig met de regels, aldus de Nederlandse brancheorganisatie voor Tattoo Kunst NBTK op haar website. De nieuwe regels, die ook perma nente make-up betreffen, gelden met onmiddellijke ingang. De Eu ropese Unie is al sinds 2019 met de verandering bezig. Er is overlegd met de sector. En er is over gepubli ceerd in de Staatscourant. 'Dit is nu niet direct onze informatiebron', aldus de NBTK. Nadat alle tatoeëer- ders met vergunning in september vorig jaar een brief hadden gekre gen over de nieuwe regels, ontstond ophef. Online is in heel Europa een petitie verspreid, die meer dan 100.000 keer is getekend. Ook voor conserveringsmidde len die de inkt kleur geven en zor gen voor houdbaarheid, gelden nieuwe regels. Shops moeten ook voldoen aan een nieuwe veilig heidscode. Het liedje ging over een meisje dat op vakantie in de zee wilde plassen de volgende dag. Al had ik moeten lopen, maar dat hoefde gelukkig niet. ,,U mag op onze kosten een taxi naar de studio nemen.'' Gut, dat was aardig van meneer De Cloet. Ik schommelde met mijn op barsten staande lijf de vier trappen weer op, gek van vrolijke opwinding. Ik mocht zingen voor de radio. Een uur voor de uitzen ding moest ik aanwezig zijn, om het liedje te repeteren. Meneer de Cloet zou mij opvangen! Die nacht deed ik geen oog dicht. Ik deed mijn enige enorme zwangerschapsovergooier aan, waste mijn haar en mijn echtge noot reed mij achter op de fiets naar de trein, hielp mij instappen, riep nog: 'zal je voorzichtig zijn' en daar ging ik. Naar de Vara-studio. Om te zingen. Het was verbijsterend zo vrien delijk iedereen was. De taxichauf feur behandelde mij of ik een breekbaar ei was. En dat was ik na tuurlijk ook. Hij bracht mij aan zijn arm helemaal tot in de studio. Enrico Neckheim repeteerde met me. Het liedje ging over een klein meisje, dat zo graag op va kantie eens een keertje in de zee wilde plassen. Ik herinner me nog de melodie. En de laatste twee zin nen: „J'aime tellementfaire pipi dans la mer!" Voila! Ik zal niet zeggen dat het een hit werd. Maar het ging goed, Het hoefde niet over. Enrico Neckheim knikte goedkeurend. En Co de Cloet ook. Trouwens, live kan niet over. Dat is het leuke van live. En pre cies een week later kreeg ik mijn tweede zoon. Wij woonden op een lek kende zolder op het Am sterdamse Rapenburg, de woningnood was in die jaren (1953) minstens zo groot als ons huidige tekort aan woningen. We hadden nog geen telefoon, de communicatie met de buiten wereld liep via de melkwinkel aan de overkant. Wanneer iemand ons wilde spreken, kwam de vrouw van de winkel ons roepen. Ze belde aan, wij deden open en zij riep onder aan de vier trappen: ,,Hallo! Er is telefoon voor jullie!'' Op een dag riep ze: ,,Marjan. De Vara was aan de telefoon. Of je meneer Co de Cloet wilt terugbel len!'' Meneer De Cloet! Dat was toch de man van de jongerenprogram ma's van de Vara? Ik schommelde met dikke buik de trappen af. Ik liep wat je noemt op alledag. Het was zo mooi ge pland, tussen twee programma's van Wim Kan de tweede baby. Wat zou meneer De Cloet van de Vara van mij willen? Meneer De Cloet wilde dat ik een liedje kwam zingen. Een heel leuk liedje. En ik zou worden be geleid door Enrico Neckheim, de jonge pianogod die in die jaren fu rore maakte. Ik moest dan wel met de trein naar Hilversum, of dat een bezwaar was? Nee, dat is geen punt. De afspraak werd gemaakt voor GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 De bestorming van het parlement in Washington schokte de wereld. foto afp Capitool nog altijd splijtzwam in VS - Chuck Schumer, Democraat Vierduizend gevaarlijke chemi sche stoffen mogen niet meer voorkomen in tatoeage-inkt. Deze kunnen allergische reac ties of problemen veroorzaken en kunnen kankerverwekkend zijn als ze door het lichaam gaan zwerven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15