c Minister, vicepremier en partijleider van het CDA 14 VN hekelt politie bij demonstraties Litouwen: eind aan migrantencrisis Politie: record aan illegaal vuurwerk zijn keuze laat hij ook zien een po sitieve houding te hebben naar Eu ropa. Want veel problemen moe ten we Europees oplossen, neem nou asiel. Als klein landje kunnen we dat niet alleen doen.'' In de CDA-top is er niet licht over nagedacht. De overwegingen die de beslissing lieten doorslaan naar de positieve kant zien er in grote lijnen als volgt uit, schetsen ingewijden. Hoekstra wordt als minister van Buitenlandse Zaken een generalist die zich ook kan uit laten over andere terreinen. Dat zou als minister van Justitie veel lastiger zijn. De post heeft sta tuur, Hoekstra kan met zijn ta lenkennis zijn invloed aan wenden op het internationale toneel. En Rutte zal er ooit mee ophouden. In het CDA is er de hoop dat men dan wel naar Hoekstra kijkt. Maar hij is dan niet de enige kaper op de kust. Ook Kaag ziet een pre mierschap wel zitten. Bot zegt dat in de praktijk moet blijken of Hoekstra de CDA-leider is voor de lange ter mijn. ,,Aan de andere kant: het is een figuur die bekend is. Wie an ders zou de partijleider kunnen zijn? Hij heeft een grote uitstra ling. Ik denk dat Wopke toch wel de beelddrager van het CDA is die vertrouwen inboezemt.'' CDA-voorman Wopke Hoekstra heeft vanaf volgende week drie taken die hij nog niet onder de knie heeft: hij wordt minister van Buitenlandse Zaken, partijleider en vicepremier. Is het mogelijk al die ballen in de lucht te houden? derd. De gemiddelde Europese mi nisterraad oogt in deze tijd als een huiswerkklas waar iedereen appt en de lijnen openhoudt met het thuisland. Toch denkt partijgenoot en ambtsvoorganger Ben Bot dat Hoekstra het hoe dan ook voor de kiezen krijgt. ,,Het lijkt me niet eenvoudig en meer dan een volle dagtaak.'' Tegelijkertijd denkt Bot dat de combinatie mogelijk is. ,,Het zal wel moeten, want Hoekstra heeft ervoor gekozen en zal het goed hebben doordacht.'' Bot wijst erop dat Buitenlandse Zaken een ander departement is geworden sinds zijn vertrek. ,,Er is sindsdien wel wat vanafgeschaafd.'' Zo is het Eu ropese beleid deels naar de pre mier verschoven. Ook is er een minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssa menwerking. Wat niet bete kent dat Hoekstra niks te doen heeft, zegt Bot. ,,Hij hoeft zich niet te vervelen als je kijkt naar de spannin gen in de wereld. Hij kan zich positioneren.'' CDA-senator Ton Rom- bouts, die zijn naam gaf aan een onderzoekscommissie die het verkiezingsverlies van zijn partij in 2012 onder zocht, begrijpt dat de keuze van Hoekstra vragen oproept. Toch heeft hij er alle vertrouwen in. „Buitenlandse Zaken is niet het zwaarste departement, alleen de reistijd is zwaar. En die is door corona beperkt. Met Hij hoeft zich niet te vervelen, als je kijkt naar de spanningen in de wereld In het CDA klinkt verbazing, op luchting en lichte bezorgdheid over de keuze van Hoekstra om minister van Buitenlandse Zaken te worden. Want de partij staat er niet goed voor, heeft de wonden gelikt na een paar slechte jaren en een teleurstellende verkiezings uitslag. Al over tien weken zijn de verkiezingen voor de gemeentera den. En in die tussentijd zal Hoek stra binnen en buiten Europa ken nismaken met ambtgenoten, de dossiers lezen, zijn draai vinden in de Nederlandse ministerraad én zijn partijgenoten ondersteunen die campagne voeren. „Hoekstra krijgt het druk,'' stelt Maxime Verhagen. De CDA'er kan het weten. Hij was zelf minister van Buitenlandse Zaken in het vierde kabinet-Balkenende (2007 2010) en daardoor veel op reis. Toen hij zelf vicepremier werd in Rutte I stapte Verhagen over naar Economische Zaken. Of Hoekstra goed in staat zal zijn alle functies te combineren, laat Verhagen in het midden: ,,Hoe dan ook: hij heeft vast de wil om van de combi natie iets moois te maken.'' Verrast In Oss waren ze verrast door de keuze van Hoekstra voor Buiten landse Zaken. ,,Het is niet het eer ste wat mensen verwachten'', stelt CDA-lijsttrekker Sidney van den Bergh. Hij is lid van het Beraad van Elluf, een samenwerking van elf lijsttrekkers uit Brabant die een goed contact zeggen te hebben met partijleider Hoekstra. Zij maken zich geen zorgen. ,,Het is hier geen thema'', stelt Van den Bergh. „Nie mand zegt: hoe moet dat nou? Wopke heeft deze taak serieus op zich ge nomen en hij denkt dat het kan.'' Hoekstra wordt dezer dagen veel vergeleken met oud-D66-leider Hans van Mierlo. Die combineerde in het eerste paarse kabinet ook het vicepremier- schap met Buiten landse Zaken. Een groot succes was dit niet. Van Mierlo was zo veel op pad dat hij zijn taak als partijleider niet goed kon vervul len. Maar de tij den zijn veran- WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO Hoekstra moet jongleren: 'Lijkt me niet eenvoudig' DEN HAAG De speciale VN-rapporteur op het gebied van marteling heeft uitgehaald naar het op treden van de Nederlandse politie bij demonstraties. Nils Melzer noemt op Twitter beelden van slaande agenten 'een van de meest walgelijke voorbeelden van politiege- weld sinds George Floyd', de Amerikaan die om het leven kwam bij zijn hardhandige ar restatie. Melzer reageert on der meer op een video waarin te zien is hoe de ME op het Malieveld een man slaat die op de grond ligt. Hij wil dat ze gestraft worden. De politie betreurt de opmerkingen van Melzer. VILNIUS President Gitanas Nauseda van Litouwen denkt dat de migrantencrisis aan de Bela- russische grens voorbij is. De noodtoestand in het grensge bied kan wat hem betreft worden opgeheven. De maat regel zou eigenlijk 14 januari aflopen. Litouwen riep in november de noodtoestand uit toen dui zenden migranten vanuit Be larus probeerden de grens over te steken. Grensbewa kers stuurden in enkele maanden tijd zo'n 8000 men sen terug. Ruim 4000 men sen staken illegaal over en vroegen in het land asiel aan. DEN HAAG Het afgelopen jaar is er door de politie 205.904 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen, een recordhoeveelheid. In de week tussen kerst en oud en nieuw werd er ruim 26.000 kilo illegaal vuurwerk in be slag genomen. In november werd al bekend dat het jaarrecord voor in be slaggenomen vuurwerk in 2021 was verbroken. Dat komt onder andere door een grote partij professioneel vuurwerk van ongeveer 120 ton die de politie die maand net over de grens in Duitsland in beslag nam. Dat is de grootste vuurwerkvangst ooit voor de Nederlandse politie. G Ben Bot denkt dat Wopke Hoekstra beseft dat hij aan een loodzware taak begint FOTO PIM RAS - Ben Bot, oud-minister van Buitenlandse Zaken Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14