13 TWEEDE WERELDOORLOG Tienduizenden vrouwen werden tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederlands-Indië als seksslavin misbruikt door het Japanse leger. De aangrijpende getuigenissen van deze 'troostmeisjes' zijn nu openbaar gemaakt. Op 22 februari 1944 be gint de ellende in het Jappenkamp Gadengan in Semarang (Java). ,,Er kwam een hele deputa tie Jappen het kamp in die onze meisjes wilden weghalen voor de bordelen", verklaart een vrouw na de oorlog in haar proces-verbaal tegen over de Nefis, de Nederlandse mili taire inlichtingendienst. Alle meisjes en vrouwen tussen 16 en 30 jaar worden opgeroepen naar het kantoor van de kampcomman dant te komen. Ze moeten een voor een langs een tafel met Japanse mili tairen paraderen. Het is een vleeskeuring door een 'jury'. De Japanners grappen en grol len. De jonge vrouwen moeten een paar vragen beantwoorden. Achter hun namen op de lijst wordt een kruisje of een streepje gezet. ,,De meisjes die er leuk uitzagen, ver moedden niets en gingen zo naar het kantoor, waar ze voor de keurings commissie kwamen", verklaart de getuige. Gewillig Het Nederlandse kamphoofd werkt gewillig mee. ,,Ze deed alles wat ze kon om het de Japanners naar de zin te maken.'' Het is een veel voorkomend tafe reel in de Japanse interneringskam pen voor vrouwen en kinderen tij dens de Tweede Wereldoorlog in Ne- derlands-Indië. De Japanners ronse len daar seksslavinnen in een wreed en vernederend systeem van ver krachting en dwangprostitutie, op gezet voor de militairen die in de stress van de oorlog 'troost' en 'gerief' zochten. De getuigenissen van deze 'troost meisjes' en hun moeders zijn vastge legd in processen-verbaal in het ar chiefvan de Nefis. Ze zijn sinds 1 ja nuari openbaar in het Nationaal Ar chief. In kamp Gedangan, waar in het voorjaar van 1944 ruim 2300 vrou wen en kinderen vastzitten, worden in die week in februari in totaal twee honderd meisjes voorgeleid aan de commissie. Ze moeten drie keer voor de commissie verschijnen. Sommige meisjes takelen zichzelf toe om te worden afgekeurd. Aan het eind worden de namen van de goedgekeurde meisjes voorge lezen. Ze moeten direct hun spullen pakken voor vertrek. Tijd om af scheid te nemen van moeders, broer tjes en zussen is er niet. De wanhoop is groot. Oudere vrouwen bieden zichzelf vrijwillig aan voor de bordelen, sommigen om de meisjes te redden, anderen in de hoop op een luxer leven. Als de Ja panners dat weigeren, komen de vrouwen van Gedangan collectief in verzet. ,,Alle vrouwen, moeders of niet, besloten geen enkel meisje het kamp uit te laten gaan.'' Gevaar afgewend Terwijl Japanse militairen klaarstaan om de meisjes mee te nemen, stor men de vrouwen met stokken en gas- pijpen op de Japanners af. De militai ren lopen met hun klewang tussen de joelende menigte door, maar het lukt ze niet om de meisjes door de poort te krijgen. „Gelukkig hebben wij gezamenlijk het gevaar kunnen afwenden, waarmee we onszelf plus minus 1,5 jaar van erge terreur op de hals haalden, maar de meisjes van Gedangan waren gered." Begin maart wordt alsnog een groep vrouwen met hun kinderen in de bus afgevoerd naar een bordeel. Een van hen verklaart in haar pro ces-verbaal dat haar werd verteld dat ze moest werken in een restaurant. Na drie dagen kwamen de Japanners haar vertellen dat ze mannen moest 'ontvangen'. ,,Want dat hadden de Amerikanen ook met hun vrouwen gedaan", verklaart ze. ,,De reactie was hevig, wij liepen met zelfmoordplan nen rond, doch tenslotte hebben wij berust en ons wel moeten overgeven. De grootste angst was mishande ling." Haar 'klanten' zijn zowel burgers als militairen. Die betalen 3 gulden voor een uurtje en 7 gulden voor een hele nacht. Sommigen slaan haar. Eén keer in de week komt een Ja panse arts langs om de vrouwen te controleren op geslachtsziekten. In kamp Halmaheira worden op dezelfde wijze meisjes na een keu ring naar een bordeel gestuurd. De moeders protesteren bij de kamp commandant, maar ze worden uit el kaar gedreven. Ze vragen of een van hen als begeleider mee mag, maar dat wordt afgewezen. We haalden ons terreur op de hals, maar de meisjes van Gedangan waren gered Wrede Japanse hoofdbewaker sloeg tot bloedens toe Na een week keert een 15-jarig meisje terug naar het kamp, omdat ze 'te jong' is. ,,Hetgeen ze daar had meege maakt en gezien, zei ze, had ze liever niet meegemaakt", aldus een getuige. ,,Verder durfde zij niets te zeggen aangezien de Jappen hadden ge dreigd nog meer meisjes door de Kempeitai te laten weghalen.'' Activiste Een van de afgevoerde vrouwen is de dan 21-jarige Jeanne O'Herne, die na de oorlog als activiste streed voor er kenning en compensatie van de 'troostmeisjes'. Ze heeft met haar moeder afgesproken dat als ze een brief mag schrijven en er is iets ern stigs aan de hand, ze haar naam zal onderstrepen. Later krijgen de moeders via de kampcommandant een gezamenlijk briefje van de meisjes, waarin die vragen 'de mooiste kleren' op te stu ren. Onder de naam van Jeanne staan twee strepen. Onderzoeksjournaliste Griselda Molemans becijferde in 2020 in haar boek Levenslang oorlog dat een half miljoen vrouwen slachtoffer is ge worden van verkrachtingen en dwangprostitutie door Japans leger- personeel. Onder hen waren 70.000 vrouwen in Nederlands-Indië. Met de opbrengst financierde Japan zijn oorlogsvoering. De 'troostmeisjes' waren tot aan hun dood getraumati seerd, kregen nooit erkenning of compensatie, noch excuses. L KVHSUK GO WOENSDAG 5 JANUARI 2022 Aangrijpende getuigenissen 'troostmeisjes' nu openbaar Tonny van der Mee Rotterdam Jeanne O'Herne streed na de oorlog voor erkenning en compensatie van de troostmeisjes. - Getuigenis Tijdens de oorlog werden vrou wen en kinderen in aparte kampen geïnterneerd. De om standigheden in de burgerkam pen waren erbarmelijk. Velen sterven door honger, ziekte, uit putting of mishandeling. De processen-verbaal in het ar chief van de Nefis zijn getuige nissen van de wreedheden van de Kempeitai, de Japanse mili taire politie. Die maakte zich schuldig aan lijfstraffen, marte lingen en onthoofdingen. De Japanners ontzagen ook vrouwen en kinderen niet. In kamp Gedangan kregen ze te maken met het schrikbewind van hoofdbewaker Kimura, bij genaamd Jan de Mepper'. Kimura was volgens zijn slacht offers een 'beest'. Hij sloeg vrouwen met een riem, knuppel, stok, sabel, bajonet of met de blote vuist. Na de oorlog werd Kimura schuldig bevonden aan oorlogsmisdaden. Hij werd vervolgens in januari 1947 ge- executeerd. Bevrijde Chinese en Koreaanse 'troostmeisjes' op de Andaman-eilanden. fotos uit levenslang oorlog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13