l 10 Zonder franje werd gisteren in Friesland stilgestaan bij het 25-jarig jubileum van hun wereldberoemde tocht. ,,We hadden veel groter willen uitpakken.'' 4 JANUARI 1997 LAATSTE ONVERGETELIJKE ELFSTEDENTOCHT IS AL 25 JAAR GELEDEN De meest symbolische herdenking van de laatste tocht was mis schien wel die van Kees Uittenbogaard. Helemaal in zijn dooie eentje staat hij gisteren iets na het middaguur bij het beroemde bruggetje van het verder totaal uitgestorven Bartlehiem. ,,Ik moet me even ori- enteren, hoor!'' Als er vanwege de lockdown geen feestje mogelijk is, dacht de inwoner van het Brabantse Oos terhout, dan verzin ik zelf wel een manier om mijn historische pres tatie van 4 januari 1997 luister bij te zetten. Vijfentwintig jaar geleden zoefde hij hier voorbij, op zijn blinkende ijzers, maar welke kant uit ook alweer? Hij had heel goede benen, dat weet de Oosterhouter nog wel. Na een minuutje is de puzzel gelegd: daar achter ons ligt Feinsum, daar kwam hij op die dag vandaan, en dan was het onder de brug door, naar links, de oneindig donkere Dokkumer Ee op. Dat Uittenbogaard helemaal vanuit het zuiden hiernaartoe ge komen is, zegt natuurlijk wel wat. Zijn twee deelnames aan de Tocht der Tochten - ook in '86 deed hij mee, toen had hij het een stuk Ik heb nog mijn lidmaatschapskaart. Want stel, er komt een poolwind zwaarder - zijn voor hem zo ge denkwaardig dat het de reis waard was. ,,Ik ben ook nog naar de Te- geltjesbrug geweest, bij het Elf- stedenmonument, dat was ook heel bijzonder.'' De Elfstedentocht: wie erbij was, vergeet het nooit meer. Vooral bij oud-deelnemers zoals Uittenbogaard beginnen de ogen spontaan te stralen als het over die ene dag gaat. Maar ook andere betrokkenen weten nog precies wat ze deden op die dag, waar ze waren. Hele dag rammen Dat merken ze ook bij Omrop Fryslan, de regionale zender, maar al te goed. Zo gauw het over de tocht gaat, stromen de herinnerin gen van kijkers, lezers en luiste raars binnen. Dieuwke Kroese pre senteerde destijds de live-uitzen dingen voor de regionale omroep. De dag ging als in een roes voorbij, de nacht ervoor lag ze 'misschien twee, drie uur' op bed, daarna was het de hele dag rammen. ,,Het was echt het ene hoogtepunt na het andere.'' Het is stil op de redactie, op een dag die eigenlijk een feestdag had moeten zijn. De 'omrop' had giste ren veel groter willen uitpakken, zegt Jan Dirk de Haan, coördinator radio. ,,We wilden een reünie or- ganiseren in het Schaatsmuseum in Hindeloopen. Daar zouden dan de 25 beste mannelijke wedstrijd rijders zijn, en de tien beste vrou wen. Maar die plannen hebben we stapje voor stapje moeten afscha- len, naarmate de coronamaatrege len strenger werden.'' Daarom doet de regionale om roep maar zijn best om de mensen thuis te verbinden, zodat ze toch een beetje het gevoel hebben dat ze samen terug aan het kijken zijn op die mooie dag. In de montageruimte legt Kroese met een collega de laatste hand aan een documentaire over de laatste tocht, die gisteravond werd uitgezonden. Op de scher men voor hun ogen flitsen al lang vergeten beelden voorbij, die in de meeste gevallen nooit verder kwa men dan de Friese huiskamers. We zien hoe honderden schaat sers op het station van Stavoren het ijs inwisselen voor het spoor. Een man stapt een telefooncel in, vermoedelijk om het thuisfront op de hoogte te stellen van het sne ven van zijn Elfstedendroom. Het zijn schitterende beelden, en tegelijk tonen ze feilloos aan hoelang er al geen tocht verreden is. In Nederland is inmiddels een hele generatie zonder het grootste eendaagse evenement dat we ken nen opgegroeid. Voor hen doet al WOENSDAG 5 JANUARI 2022 GO Onder hét bruggetje door en welke kant uit ook alweer? Sander van Mersbergen Bartlehiem - Kees Uittenbogaard, oud-deelnemer Elfstedentocht Meer persoonlijke verhalen van deelne mers aan de tocht in 1997 zijn te lezen in het boek De Elfsteden tocht van '97, over een sportief volksfeest, gisteren precies 25 jaar geleden, dat destijds niet alleen Friezen blij maakte, maar het hele land. Het is te bestellen via de site van deze krant /Elfstedentocht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10