H 9 Precies 25 jaar na de laatste Elfstedentocht op 4 januari 1997 proberen we ons voor te stellen hoe het zou zijn als er vandaag weer zo'n prachtige ijsvloer zou liggen waarop het schaatsminnende deel van Nederland zijn hart kan ophalen. stuurd met de wens om mee te mo gen doen aan de tocht. 14.20 uur Een drone van de NOS klettert neer op het ijs bij Bartlehiem. De knal ver oorzaakt een wak, maar gelukkig geen ongelukken. Sven Kramer, die met de handjes op de rug meerijdt tussen de toerrijders, kan op het laatste mo ment uitwijken voor de vallende drone. Naderhand verklaart hij dat hij net op tijd werd gewaarschuwd door een bekende die op het wereldbe roemde bruggetje stond: zijn voor malige coach Gerard Kemkers. Hij stuurde hem op tijd naar links. 16.50 uur Misschien wel het mooiste beeld van deze Elfstedentocht: het shot van de vorige winnaar, Henk Angenent, tus sen de andere toerrijders. Achter hem gaat de zon onder in een waanzinnig Fries winterlandschap. Dit is wat An genent zo miste bij zijn vorige tocht: het pure genieten. 19.38 uur Opnieuw alarmerend nieuws vanuit Bartlehiem: het bruggetje blijkt ge bouwd door de firma die ook verant woordelijk is voor de constructie van het NEC-stadion in Nijmegen. Een hossende massa op het bruggetje kan fatale gevolgen hebben. Na één op roep van de politie verlaat iedereen het houten bouwwerk. ,,Het is hier gewis ook niet het Museumplein'', constateert Hans Wiegel, bolle sigaar in de mond, tevreden tegen Jaïr Fer- werda, die de politicus toch nog pro beert te verleiden om op het brugge tje te springen en op en neer te dei nen. Vergeefs. 22.05 uur Het gerucht ging al uren op sociale media, maar blijkt nu te kloppen. Ge heel tegen de afspraken in heeft een koninklijk gezelschap - koning Wil- lem-Alexander, koningin Maxima, prinses Amalia en prins Bernhard jr - zich naar de Bonkevaart begeven. Maar hoe hebben de Oranjes de blok- keerfriezen weten te omzeilen? Via het water. Willem-Alexander heeft zijn speedboot vanuit Griekenland naar Nederland laten vervoeren en is vandaag achter een ijsbreker aan over het IJsselmeer gevaren. ,,Mijn man wilde het zo graag'', pruilt Maxima tegen journalisten op de Bonkevaart. ,,Wij kijken alleen naar wat nog wel kan.'' Tegenover deze krant laat Die- derik Gommers weten deze actie van de koninklijke familie 'misdadig' te vinden en aangifte bij de politie te 'overwegen'. In gesprek met NU.nl kan hij een kwartier later juist 'alle begrip voor de koning en zijn familie' opbrengen. 23.58 uur Wiebe Wieling gaat het ijs op om het kruisje te zetten op de stempelkaart bij de laatste deelnemer die voor middernacht over de finish komt. Wordt het een robuuste Rotterdam mer met bevroren hoornvlies? Een Limburgse vrouw met een ijspegel van 7 centimeter aan haar kin? Nee, wacht, in de slotseconden van 4 janu ari 2022 dendert een veel te fitte gozer over de finish. NOS-commentator Herbert Dijkstra herkent de schaatser direct: het is Erben Wennemars. Hui lend en proestend vertelt Wenne mars dat hij die ochtend toch nog een coronatest bij de GGD in Zwolle heeft gedaan. Wat bleek: negatief. Als laatste toerrijder is hij aan de Tocht begonnen, als laatste is hij binnenge komen. NPO1 schakelt over naar de studio van Matthijs Schaatst Door. Van Nieuwkerk blijkt bevangen door tranen en kan minutenlang niets uit brengen. Zijn tafelheer Rob Kemps troost hem en blijkt enorm veel te weten over de Elfstedentocht; alle doopnamen van de winnaars, hun tijden, merk schaatsen en lievelings snack. 00.25 uur De telefoon van Wiebe Wieling gaat. Het is Mark Rutte die hem wil com plimenteren met de 'perfecte organi satie'. Wieling denkt nog of hij peste rig zal reageren met 'daar kunnen jul lie in Den Haag nog wat van leren', maar Rutte komt direct ter zake: of Wieling morgen wat te doen heeft, of dat hij hem als formateur kan treffen in Den Haag. Want de ministerpos ten mogen dan verdeeld zijn, voor hem kan Rutte vast nog een geiten paadje bedenken. Wieling zucht en drukt de premier weg, zonder ant woord te geven. Hij heeft nog 3 pro cent batterijfunctie. Die bewaart hij graag voor serieuze telefoontjes. Feart. Exact de plek waar de onlangs overleden Reinier Paping in 1963 zijn beslissende demarrage plaatste. 12.19 uur Bij Aldtsjerk, vlak voor Leeuwarden, zwaait Arjan Stroetinga eerst nog naar Maarten van der Weijden, langs de kant. De oud-zwemmer wil in een week tijd het gehele Elfstedentraject geblinddoekt achteruitklunend af werken om geld op te halen tegen kanker. Nadat ze Van der Weijden zijn gepasseerd, rijdt Stroetinga, au tomonteur uit Oldeberkoop, weg bij de andere 'Krasse Krijgers' en wint. De komende uren wordt hij door ze ventien verschillende talkshowre dacteuren gebeld die hem morgen als exclusieve gast willen hebben. 'De Stroet' zegt overal 'nee' tegen. ,,Ik heb nog twee Opel Manta's op de brug staan die morgenavond moeten zijn gerepareerd.'' 12.58 uur Bij de toerrijders stapt zanger Tim Douwsma al na iets meer dan een uur uit. Met de punt van zijn schaats kerft hij #ikdoenietmeermee in het ijs en poseert drie kwartier lang voor de perfecte selfie. Op Instagram schrijft Douwsma het onbegrijpelijk te vin den dat alle andere 'schapen' gewoon doorschaatsen, dat hij nu 'wakker is geworden' en het 'grotere plan achter deze tocht ziet'. Doutzen Kroes rea geert met een hartje. 13.15 uur Finish van de vrouwen. De organisa tie van de Elfstedentocht verandert het liefst zo min mogelijk, maar vond wel dat er in tegenstelling tot de vijf tien voorgaande edities een officiële vrouwenwedstrijd moest komen. Irene Schouten, afgelopen nieuw- j aarsdag nog winnares van het NK marathonschaatsen op kunstijs, heeft zonder ongelukken bij voorbaat al ge wonnen. Of toch niet? In de eind sprint is een onbekende verschijning op Friese doorlopers ruim sneller dan alle andere vrouwen. Ze draagt 21 lagen kleding en als ze na de finish enigszins is afgepeld komt atlete Sifan Hassan tevoorschijn. Na haar twee gouden medailles op de Olym pische Spelen in Tokio blijkt ze de Koninklijke Vereniging De Friesche Elf Steden een brief te hebben ge- GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 tot een Fries onderonsje Met medewerking van Ralph Blijlevens. Enkele fragmenten uit dit verhaal zijn heel losjes gebaseerd op de podcast met Henk An genent op de site van deze krant en het boek De Elfstedentocht van'97, te bestellen op die zelfde site. De rest is verzonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9