DE LAATSTE TOCHT (ift Beluister nu op de site van de krant /podcast 8 Stel dat vandaag, exact 25 jaar na de vorige, weer een Elfstedentocht wordt verreden, hoe zou dat gaan? Wij vroegen verslaggever Jeroen Schmale de dag bij elkaar te fantaseren. 05.30 uur Nog nooit keken zoveel Nederlanders op dit tijdstip naar de televisie, maar van alle kijkers is de marketingdirec teur van Unox het gelukkigst. Zie ze daar trappelen voor de start, de drie honderd wedstrijdrijders in de Elf- stedenhal. Op en top voorbereid, maar vrijwel allemaal vergeten een mondkapje in hun tas te stoppen. Medewerkers van Unox delen daarom 'worstkapjes' uit voor de hal. Zonder merknaam van Unox - dat mag niet van de Vereniging De Frie- sche Elf Steden - maar wel met de af beelding van een dampende rook worst, horizontaal op het kapje afge drukt. 'Dat kan alleen maar Unox zijn', adverteert de worstenfabrikant de komende dagen overal, van bus hokjes tot op krantenpagina's. Dat de 16de Elfstedentocht vandaag, op de dag af 25 jaar na de vorige, kan door gaan, is een regelrecht wonder. De eerste Tocht der Tochten ooit tijdens een pandemie. Vanaf het moment dat het streng begon te vriezen, een week of drie geleden, werd vooral buiten Friesland koortsachtig gespeculeerd over het al dan niet doorgaan van een tocht in coronatijd. Wat niet hielp: Diederik Gommers die de ene dag bij Opi zei dat hij geen enkel gevaar voor de volksgezondheid zag en de vol gende dag aan tafel bij Beau ver klaarde een Elfstedentocht juist te beschouwen als een 'potentieel su- perspreadevenement'. Het dagelijkse Elfstedenjournaal van Herman van der Zandt kreeg op een bepaald mo ment trekken van het Sinterklaasjour naal. Stress en misverstanden alom, behalve bij Wiebe Wieling, de voor zitter van de Elfstedenvereniging. ,,Als het kan, dan kan het'', is zijn oneliner in het dagelijkse gesprek met Van der Zandt, de laatste dagen via een Zoom-verbinding, omdat de presentator in quarantaine zit. Hij PODCAST had een 'ticht kontakt', Fries voor 'close contact', met iemand die posi tief was. Dat bleek Erben Wenne- mars te zijn, de oud-schaatser die de afgelopen drie weken in 121 verschil lende programma's te zien was. De zelftest van Wennemars die positief bleek, werd inclusief de daaropvol gende hysterische huilbui, recht streeks uitgezonden in het tijdelijke televisieprogramma van Matthijs van Nieuwkerk, Matthijs Schaatst Door. 06.30 uur Wat een beelden, alleen al in het eer ste wedstrijduur. Anders dan in 1997 heeft de NOS de beschikking over drones met een camera die prachtige beelden aanleveren; van de schaat sers die naar het ijs in de Zwetteha- ven hollen en van de eerste slagen op het ijs. Om een carnavalsstoet vanuit de rest van het land naar Friesland te voorkomen, is de provincie sinds een week hermetisch afgesloten. Alleen mensen die aan één van de 3G-voor- schriften - Geboren als Fries, Ge trouwd met een Fries of inGeloot voor de Elfstedentocht - komen de provincie nog in. Langs de hele pro vinciegrens, van Lemmer tot de Af sluitdijk, staan zogeheten blokkeer- friezen om voorbijgangers te contro leren. Met deze maatregel overtuigde Wieling de overheid om toch een vergunning voor de Tocht af te geven. ,,Neat kin üs tsjinMlde", zei Wieling op de persconferentie op nieuwjaars dag, waarin hij de 16de Elfsteden tocht aankondigde, 'niets kan ons tegenhouden'. De gedachte in Leeu warden en Den Haag is ook: zonder officiële tocht zouden veel meer mensen naar Friesland komen om het traject op eigen houtje te rijden. Dat was Diederik Gommers die mid dag bij Tijd voor Max nog 'helemaal eens' met de Friezen, maar bij Nieuwsuur zei de ic-baas een paar uur later precies het tegenovergestelde. Toen repte hij over een 'onbegrijpe lijk besluit'. 07.45 uur Welmoed Sijtsma presenteert al urenlang onafgebroken Goedemorgen Nederland vanuit de stempelpost in Sneek, de eerste stad op de route. Ook de media moeten zich aan het 3G-be- leid houden. Alle niet-Friese journa listen en medewerkers worden uit de provincie geweerd. Bij de NOS is Gerrit Hiemstra plots de centrale presentator, Rob Trip vervangt hem bij het weerbericht vanuit Hilver sum. RTL-kijkers zijn al dagenlang overgeleverd aan Jaïr Ferwerda. 08.13 uur Deze Elfstedentocht is om tal van re denen historisch, ook omdat op alle stempelkaarten één stempel zal ont breken: die van Hindeloopen. Oud-schaatser Piet Kleine was daar verantwoordelijk voor de stempel post, maar hij is het glad vergeten. ,,Ik heb mijn handen al vol aan deze post'', vertelt de postbode tijdens zijn dagelijkse ronde. 08.58 uur De wedstrijdrijders zijn IJlst al lang gepasseerd, maar nu het licht is, wordt pas duidelijk wat voor een wonderbaarlijk tafereel zich hier heeft afgespeeld. Een 'boosterijs- transplantatie' (nu al het Woord van 2022) was hier afgelopen nacht no dig, nadat Jaïr Ferwerda voor een lol lig filmpje met Erik Hulzebosch wilde fierljeppen op het ijs, met een scherpe punt aan de stokken. Lang verhaal kort: het ijs brak overal in het stadje. Thialf schoot te hulp. Grote 10.03 uur Je zou het bijna vergeten, maar de wedstrijdrijders zijn al lang over de helft. De kopgroep bestaat geheel uit marathonschaatsers die het peloton de afgelopen jaren kleurden zonder dat ze ooit een Elfstedentocht kon den rijden. Arjan Stroetinga, Jouke Hoogeveen, Erik Jan Kooiman, Frank Vreugdenhil en Bob de Vries zijn al lemaal gedesillusioneerd gestopt, maar vanaf de vorstinval belegden deze 'Krasse Krijgers' een trainings kamp in de schuur van De Vries in Haule. Zijn vee moest wijken, maar verderop in het dorp stond nog een schuur leeg voor de dieren. Die eige naar wilde daar net een fikse wiet- plantage beginnen, 'maar bij min 12 komt er toch weinig omhoog'. Het vijftal is ontsnapt bij het plaatsje Schettens, op de Wytmarsumer ijsplaten werden uit de nationale schaatstempel gehakt en getranspor teerd naar ijlst. Loeispannend, billen- knijpen, maar de Tocht der Tochten was gered. En Thialf kreeg de garan tie dat het zich nooit meer zorgen hoeft te maken over welk begrotings tekort dan ook. DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO - iu*r.it{'iiiiuii ummiiS Corona maakt de 'Elfsteden' Jeroen Schmale Leeuwarden Deze krant maakte twee podcasts over de Elfstedentocht 1997. Aan het woord komen Henk Angenent en Klasina Seinstra. Langs de route is het een Fries onder onsje. Op de schaat sers na moet ieder een die het spekta kel wil bijwonen van Friese komaf zijn. FOTO'S ANP, FOTOPERSBURO FRANSPAALMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8