De 'moeder aller sjoeltoernooien' 'Militair tenue hoort niet op protest' 7 Wfk WEINIG BEGRIP OMT-LID MARC BONTEN VOOR OOSTENRIJKGANGERS ÜBT Opvallend veel winterspor ters die recent uit Oostenrijk terugkeerden, bleken besmet met corona. foto lex van lieshout Ruim duizend Nederlanders testten afgelopen weken positief op corona, nadat ze waren teruggekeerd van hun wintersportvakantie. Het aantal coronabesmettingen onder wintersporters uit Oostenrijk, verzesvoudigde zelfs. Ook na terugkeer uit Zwitserland en Italië is het aantal corona besmettingen bijna verdubbeld, blijkt uit de laatste cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Frank Oostdam, de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisondernemingen (ANVR,) raadt toekomstige wintersporters aan om 'overal de basisregels in acht te nemen' en bijvoorbeeld ook hotels en reisor ganisaties aan te spreken bij ge brekkige ventilatie. Vlak voor de kerst reisden duizenden Nederlanders hals over kop naar Oostenrijk, omdat dit land vanaf 25 december naast een negatieve pcr-test ook een boosterprik eiste. Arts-microbio loog en lid van het Outbreak Management Team (OMT) Marc Bonten spreekt daar nu nog zijn verbazing over uit. ,,Die Neder landers vonden een gat in de wet en benutten dat, terwijl iedereen natuurlijk snapt dat dat juist niet de bedoeling was'', aldus de Utrechtse hoogleraar. ,,Als je zonder booster het virus oppakt, loop je zelf een groter risico dat het heftig verloopt en dat je bijdraagt aan de verspreiding ervan'', licht het OMT-lid toe. Volgens Bonten is 'in bijna elk Europees land' het risico om corona te krijgen nu hoger dan bij ons. ,,Elke reisbeweging buiten Nederland is een risico.'' Bonten raadt iedereen aan om op de dag van terugkomst en vijf dagen erna te testen 'omdat de kans reëel is' dat je iets hebt opgelopen en be smet bent. ,,Bij klachten moet je zeker thuisblijven." Of deze besmettingen Neder land een zevende golf kunnen bezorgen? „Wintersporten in Oostenrijk en Italië vormden een van de brandhaarden die de eer- ste golf in Nederland een flinke zet heeft gegeven'', weet Bonten. ,,Een paar weken geleden leek Oostenrijk nog het strengst met een enorme lockdown en lage cijfers, maar nu is de situatie al weer helemaal veranderd.'' De zevende golf komt er volgens hem 'sowieso'. ,,De vraag is: hoe groot wordt die golf in de ziekenhui zen? Daarvoor kijken we we heel nauwgezet naar Engeland en Denemarken, die lopen een beetje op ons voor.'' Graadmeter De ziekenhuiscijfers van de komende week zullen een belangrijke graadmeter zijn. Uit nieuwe Britse cijfers blijkt dat de kans om met de omikronvariant in het ziekenhuis te belanden, on geveer een derde is vergeleken met de deltavariant die tot voor kort overheerste. ,,Alles wijst erop C Vlak voor de kerst reisden duizenden Nederlanders hals over kop naar Oostenrijk dat de kans kleiner is dat je met omikron in ziekenhuis komt'', aldus het OMT-lid. Hiervoor analyseerde de Britse overheid in samenwerking met Cambridge University ruim 500.000 omikrongevallen en bijna 600.000 deltabesmettingen. Ondanks die relatief gunstige uitkomst, kan omikron tóch een probleem gaan vormen in de ziekenhuizen, voorspelt de expert. ,,Het lagere aantal zieken huisopnames moet je afzetten tegen het totaal aantal mensen dat geïnfecteerd raakt'', legt Bonten uit. ,,Als er veel meer mensen besmet raken, belanden er nog steeds te veel mensen in het ziekenhuis.'' De stijgende besmettingen in Engeland en Denemarken baren de Utrechtse professor daarom zorgen. ,,Het lijkt erop dat de piek in Engeland en Denemarken nog niet is be reikt.'' Hadden de Nederlandse win tersporters beter niet kunnen gaan? ,,Wie ben ik om dat te zeg gen?'' vraagt Bonten zich hardop af. ,,Maar voor het beheersen van de pandemie, is elk reisgedrag een risico.'' Militaire uniformen horen niet thuis op een coronademonstratie. Dat zegt belangenorganisatie het Veteranen Platform na de verboden demonstratie tegen de coronamaat regelen op het Museumplein in Amsterdam afgelopen zondag, waaraan mensen in militaire kle ding meededen. Volgens Hans van Griensven, voorzitter van het platform, zijn er wel degelijk echte veteranen en oud-militairen betrokken bij de de monstraties. Ze zijn onderdeel van de groep 'In het gelid voor vrijheid' en willen een buffer vormen tussen de politie en demonstranten om es calatie van geweld te voorkomen, aldus Van Griensven. ,,Wij keuren dat optreden niet goed. Niet alleen Iedereen mag demonstreren, maar dat staat los van je militaire verleden omdat het strafbaar is om in mili taire uitdossing te verschijnen op zo'n demonstratie, maar ook omdat het op deze manier suggereert dat zij dit doen namens alle veteranen." Het Nederlands Veteraneninsti- tuut zegt het 'heel vervelend' te vinden als mensen zich voordoen als veteranen tijdens een demon stratie tegen de coronamatregelen. ,,Iedereen mag demonstreren en zijn standpunt uiten, maar dat staat altijd los van je militaire verleden." Zondagavond verzamelde een groep van zo'n dertig demonstran ten zich bij een cellencomplex in Amsterdam om te pleiten voor de vrijlating van verdachten die eerder op de dag waren aangehouden. De groep bestond volgens de politie uit een groot aantal 'zelfbenoemde ve teranen'. LOCKDOWN? IK DOE HET ZO Daar zaten we dan, in ons vakan tiehuisje in Zeeland. We hadden het gehuurd omdat we zo half december van plan waren om alle gemiste verjaardagen te vieren. Met in totaal tien mensen. Maar dat viel dus in het water, omdat we ons netjes aan de lockdown- aanbevelingen willen houden. Dus hadden we een hele week met z'n tweetjes, mijn Franse echtgenote en ik. We wandelden, lazen, bestelden afhaalmaaltijden, kookten zelf extra lekker en genoten van de sauna in het huis. Kortom, we hadden het prima naar ons zin. En toen was daar ineens de sjoelbak, die we ontdekten naast de wasmachine. Voor mijn vrouw was het spel een ontdekking, voor mij een herontdekking. Want toen ik nog thuis woonde, was een wedstrijd sjoelen met ma, pa, de broers en oma en opa vaste prik. In Westkapelle sjoelden we dat het een lieve lust was. Ik vertelde mijn echtgenote wat dat voor herinneringen bij me opriep. Dus besloten we direct om voor thuis ook een sjoelbak aan te schaffen. Die werd daags na ons Zeeuwse avontuur aan huis bezorgd. Ineens was daar de sjoelbak, die we ontdekten naast de wasmachine. Voor mijn vrouw was het spel een ontdekking De familie die niet naar Zeeland kon komen, is gewaarschuwd. Bij ons in Den Haag is intussen een heus trainingskamp aan de gang: een sjoel-bootcamp. In maart, zo hopen we, kunnen we onze sjoelkunsten meten met de rest van de familie. Want die gemiste verjaardagen willen we nog altijd inhalen. Het huisje in Zeeland is alweer gehuurd. Boven dien zijn er bekers besteld voor het sjoeltoernooi, dat in onze hoofden al mythische vormen heeft aan genomen. GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 Piek in ■AP| t esmettingen -.4 - - wintersport Marcia Nieuwenhuis Utrecht/Bilthoven ANP Den Haag - Nederlands Veteraneninstituut Alweer een lockdown... Hoe houd je het ook in het nieuwe jaar nog leuk? Speciaal voor u elke dag een tip. Of gewoon een positieve persoonlijke ervaring. - Wilko Voordouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7