H generatie hoop: 'We doen mee' 'Pak illegale bom aan voordat het echt misgaat' 5 nieuwkomers ineens rekening moeten houden met politieke meerderheden en afspraken uit het regeerakkoord, krijgen ze al snel de kritiek dat ze 'de belofte niet waarmaken'. Een tweede valkuil is ruzie maken met je amb tenaren. Zij doen het werk voor je, zoeken uit of je plannen haalbaar zijn en moeten je behoeden voor fouten. Dan helpt het niet als je zoals LPF'er Bomhoff destijds als minister van Volksgezond heid direct ruzie zoekt met de ambtelijke top die hij niet vertrouwde. Of zoals gevierd rampenpro fessor Uri Rosenthal die na zijn aantreden op Buitenlandse Zaken diplomatie een rustiek tijd verdrijf noemde. Wil je dat je ambtenaren hun best voor je doen, leer van huidig premier Mark Rutte. Als staatsse cretaris van Sociale Zaken kreeg hij in recordtijd een ingewikkelde herziening van de bijstand van de grond, mede omdat hij zijn ambtenaren per soonlijk opbeurde en piano speelde bij zieke col lega's thuis. Een derde valkuil voor nieuwe bewindsperso nen heet 'micromanagement'. Toenmalig minis ter Ella Vogelaar stond onder haar ambtenaren bekend als een controlfreak: alle documenten die op haar ministerie rondgingen wilde ze kennen om niet verrast te worden. Zo kreeg ze dagelijks zeven loodgieterstassen vol papier mee die ze fysiek onmogelijk naast haar andere werk nog kon doorploegen. Tegelijkertijd moet een minis ter ook niet te veel overlaten aan zijn ambtena ren, want zijn handtekening staat overal onder. Daar een balans in vinden kost tijd, zeggen alle oud-ministers. Ervaring ,,Maar laten we niet doen alsof mensen zonder Haagse ervaring het daardoor niet goed zouden doen'', vertelt Cramer. „Collega's die wel gepokt en gemazeld zijn in het Haagse wereldje moeten zich weer inwerken in het vakgebied. Kuipers en Dijkgraaf hoeven op hun ministeries Volksge zondheid en Onderwijs niets meer van de in houd te leren. Dat is echt een groot voordeel. Ook zijn buitenstaanders vaak beter in staat om naar de lange termijn te kijken en niet alleen te den ken in wat politiek haalbaar is. Het liefst ben je van alle markten thuis: dus zowel politiek erva ren als specialist op je vakgebied. Maar vaak be heers je beide aspecten pas na een jaar of twee.'' parlement krijgt en hoe je in de media terecht komt. Dat is echt iets wat je onder de knie moet krijgen.'' Wie kiest voor een overstap naar Den Haag, leert al snel dat elk woord op een goudschaaltje wordt gewogen. Zo kon Robbert Dijkgraaf tot voor kort nog zeggen dat het kabinet veel te wei nig geld uittrekt voor het wetenschappelijk on derwijs, nu is dat anders. Valkuil Vrijuit praten is een eerste valkuil waar Haagse nieuwkomers vaak instappen. Plasterk leerde dat destijds ook al snel. Als kersvers minister van Onderwijs zei hij in 2007 het gek te vinden dat het boek Mein Kampfin Nederland verboden was. In de eerstvolgende ministerraad werd hij direct bestraffend toegesproken dat hij zich niet mocht bemoeien met andermans beleidsterrein. Een bewindspersoon moet rekening houden met de eenheid van kabinetsbeleid: je kunt niets zeggen wat afwijkt van wat er door de meerder heid van de ministerraad is afgesproken. Zo kan Kuipers niet meer zonder ruggenspraak zeggen wat hij verstandig coronabeleid vindt. Omdat Kuipers en Dijkgraaf hoeven op ministerie niets meer van de inhoud te leren het goede doel Jantje Beton. Waarom komt er nu pas een minister met Surinaamse wortels in het kabi net? ,,Die vraag moet u niet aan poli tici van Surinaamse komaf stellen, maar aan de formateurs'', vindt voor malig PvdA-Tweede Kamerlid Tanja Jadnanansing. Ze is stadsdeelvoorzit ter in Amsterdam-Zuidoost en doch ter van een Surinaamse vader en Ar ubaanse moeder. ,,Het is niet zo dat er geen kandidaten zijn. Als ik kijk naar het talent dat hier in Amsterdam rondloopt, hadden we het hele kabi net kunnen vullen met mensen van diverse afkomst. De samenleving is er al langer klaar voor. Mede dankzij Black Lives Matter sijpelt die bood schap nu ook langzaam door naar Den Haag.'' Hoewel maar een relatief kleine groep mensen dit soort vuurwerk afsteekt, maken de burgemeesters zich er erg veel zorgen over. Vooral omdat deze 'bommen' ook richting hulpverleners en medemensen worden gegooid, zegt Hubert Bruls, voorzitter van het Veiligheidsbe- raad en burgemeester van Nijme gen. De 25 voorzitters van de veilig heidsregio's bespraken gisteravond het verloop van de jaarwisseling. Wegens de coronacrisis gold er een algeheel vuurwerkverbod. ,,Zwaar illegaal vuurwerk zoals cobra's en mortierbommen is sowieso verbo den, maar we constateren dat het steeds vaker opduikt. We moeten echt bespreken hoe dat aangepakt gaat worden, voordat het helemaal uit de hand loopt", aldus Bruls. Volgens de burgemeesters is er dit jaar ondanks het vuurwerkver bod wel erg veel vuurwerk afgesto ken, veel meer dan vorig jaar. Er is ook meer vuurwerk dan ooit in be slag genomen, maar dat roept de vraag op hoeveel vuurwerk er dan in omloop was, aldus Bruls. ,,We vinden dat het nieuwe kabinet een meerjarenstrategie moet vaststel len voor vuurwerk en de jaarwisse ling. Als veel eerder in het jaar be kend is wat de regels zijn, is het voor handhavers ook makkelijker om voorbereidingen te treffen. En dan moeten de regels voor elke ge meente gelijk zijn." Het Veiligheidsberaad wil dat er ook afspraken gemaakt worden met de buurlanden. ,,In Nederland zijn veel soorten siervuurwerk verbo den, maar over de grens is het wel te koop. Dat maakt een vuurwerkver bod zeker in de grensstreek vrij las tig te handhaven. We moeten er paal en perk aan stellen.'' 'Nieuw' boek van wijlen auteur Gerard Reve De in Gent gevestigde uitgeverij Borgerhoff Lamberigts komt medio februari met nog niet eer der gepubliceerd werk van Gerard Reve (1923-2006), onder de titel Zeer fijne boy, brieven aan Jef R. Het is een bundel met brieven die hij schreef aan programmamaker Jef Rademakers, met wie hij tussen 1986 en 1997 zeven televisiepro gramma's maakte. In de brieven luchtte Reve zijn hart 'over de we reld in het algemeen en de kunste naars in het bijzonder', zegt de uitgeverij. ,,Ook het katholicisme, de erotiek, de liefde, het verval der zeden en de naderende dood pas seren de revue.'' GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 - Jacqueline Cramer werd minister in 2007 Ernst Kuipers, de nieuwe minister van Volksgezondheid. FOTO PRO SHOTS F Ernst Kuipers als arts in het Erasmus MC in 2007. FOTO SANNE DONDERS - Annemieke van Dongen De 25 burgemeesters van het Veiligheidsberaad gaan met het nieuwe kabinet praten over de opkomst van heel zwaar illegaal vuurwerk. ANP Den Haag GENT ""ri 'i Franc Weerwind wordt de eerste minister met Surinaamse wortels sinds 1903. Weerwind wordt minister van Rechtsbescherming. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5