9 Kees Kuijlen woont in zijn ouderlijk huis in Woensdrecht, maar de wielerwereld kent hem en steunt zijn actie voor het behoud van de Sauna Diana-bus. Paspoort INTERVIEW KEES KUIJLEN HEEFT HART VOOR WOENSDRECHT EN DE WIELERSPORT Appjes tot uit Australië, een donatie van Mi chael Boogerd, een tele foontje met Dylan Groenewegen, een mailtje naar Johan Museeuw: de do- neeractie waarmee Kees Kuijlen (68) 20 mille wil ophalen voor de restau ratie van de moeder aller wielerbus- sen, met haar beroemde bordeel reclame, kost veel tijd. Maar gisteren, 3 januari, stond de teller al bijna op 14.000 euro. In de kerstnacht liep de dubbel dekker van Club Diana, opgesteld langs de A16 bij Galder, zware brand schade op, mogelijk door vuurwerk. Kuijlen reed als ploegleider met wie- lertalenten door Europa in de iconi sche verzorgingsbus, lang voor prof- ploegen zulke voertuigen hadden. ,,Deze wielerhistorie moet behouden blijven. Aan de talloze reacties merk ik hoe dat leeft." Terwijl Kuijlen het al druk zat heeft. De week voor oud en nieuw onderhandelt hij de ene dag met de voormalige StayOkay in Bergen op Zoom over onderdak aan een Malei sische ploeg die deze zomer in Eu ropa wil koersen. En een etmaal later met een Zeeuws bedrijf over kleding voor Willebrord Wil Vooruit. ,,En per 1 januari ben ik ook voor zitter van Woensdrecht Werkt", lacht Kuijlen. Die stichting ijvert voor de leefbaarheid in het dorp, met een supermarktje, een koffiezaakje, ouderenvervoer, de jaarmarkt. ,,Ze polsten me na het overlijden van Vic Huijgens. Ik heb me om laten pra ten." Wortels De wielrennerij bracht hem over de hele aardbol, maar Kuijlen hecht aan zijn wortels. ,,Ik ben op de boerderij geboren, kort na de Ramp van 1953, het water stond nog vlakbij. We wa ren met tien kinderen. Ik woon hier nog altijd. Mijn broer Toon runt de boerderij, mijn neefJeffrey gaat die overnemen." Al hielp-ie van kleins af aan mee, het bedrijf trok hem niet zo. ,,Trekker rijden ging me te langzaam, dus werd ik vrachtwagenchauffeur, haha. Kunstmest en mengvoeder afleveren bij boeren. Gezellig, je had nog de tijd voor een bak koffie en een praatje. Wel hard sjouwen met zakken van 50 kilo. Na twintig jaar was mijn knie versleten." Dat dwong Kuijlen tot andere in komsten. ,,Bij de Ronde van Woens drecht zaten ze zonder frietkraam. Ik zat al in de wielersport en richtte met Tim Smeets, een Australische renner van Limburgse komaf die hier lo geerde, 'Smeku' op. We bouwden een wagen om tot frietkar. Ik stond bij veel koersen en KPJ-feesten." Door corona en hartproblemen raakte hij tijdelijk uit de running. ,,Nu doe ik geen grote evenementen meer, wel familie-, kinder- en be- drijfsfeestjes. En vaste adresjes als de vrijmarkt in Breda, de voetbalclubs Vivoo en DEVO, de scouting en Jeugdland in Hoogerheide." De wielersport lonkte al jong. Met Vic Huijgens en Bertus Ars richtte hij in 1977 de Supportersclub Adrie en Jacques van der Poel op. ,,We hadden vijfhonderd leden en gingen naar WK's veldrijden, maar ook op de weg, zoals in 1983 in Zwitserland, toen Adrie tweede werd." Kuijlen begeleidde ook jeugdren- De schaars geklede dames moesten soms worden afgeplakt ners bij De Zuidwesthoek, tot zijn Steenbergse kompaan Henk Keller vroeg om samen de juniorenploeg van Sauna Diana te leiden. Daar ging hij met de fameuze bus van Frans en Corrie Siemons rijden, tot in Spanje en de DDR toe. ,,Profs moesten zich destijds nog in een auto of een schuurtje behelpen met een pannetje water, onze junio ren konden in de bus eten en zich wassen", aldus Kuijlen. De Britse bus werd in 1989 opgevolgd door een tou ringcar die profteams als Mapei van Patrick Lefevere, met toppers als Mu seeuw en Mario Cipollini, inhuurden voor Giro of Tour. ,,De naam Sauna Diana bleef staan, maar de schaars geklede dames moesten soms wor den afgeplakt", lacht Kuijlen. ,,Al wisten velen toch wel dat het om een bordeel ging. Maar we zeiden dat het een sauna was." Grootste Diana-talent was Eddy Bouwmans, die prof werd bij Panaso nic (zonder bus!) en de witte trui in de Tour won. Na het stoppen van de Sauna Diana-ploeg stapten Kuijlen en Keller over naar de nieuwelingen en junioren van Willebrord Wil Vooruit. Ze begeleiden talenten als Niki Terpstra, Thomas de Gendt, Mo reno Hofland, Dylan Groenewegen, Olav Kooij en Ben Tulett (nu Ineos). ,,Ik vind het jammer dat er in het wielrennen niet zoals bij het voetbal een opleidingsvergoeding wordt be taald. Maar toch is het mooi om zulke gasten af te leveren." Na zijn hartprobleem is Kuijlen, die scoutte van Oost-Europa tot Aus tralië, geen ploegleider meer, maar nog wel de regelaar bij WWV. En hij vangt ook dit jaar Australiërs en Ma- leisiërs op die hier komen koersen. De Woensdrechtse Boerendag die hij ooit bedacht is in andere handen, maar met Adri van Zweden en Christ van Eekelen zet hij wel de schouders onder Woensdrecht Werkt. ,,Via de Jumbo in Hoogerheide bestellen we artikelen voor ons mini-supertje. En in ons participatiecafé kunnen men sen terecht voor een praatje en een kop koffie van een euro." De bescheiden Kuijlen blijft honk vast in Woensdrecht, maar in de hele wielerwereld kennen ze hem nog al tijd, zo blijkt bij de actie voor de Club Diana-bus. ,,Junioren van toen die nu veertigers zijn doen donaties. Busei genaar Ruud Siemons dacht dat we amper 1000 euro zouden ophalen, maar we gaan al naar 14 mille. Men sen vergeten je niet, die waardering krijgen we nu terug." jl9 junior Riders Staff Develops Team VL DINSDAG 4 JANUARI 2022 Op de bres voor bus Sauna Diana Peter de Brie Woensdrecht Geboren: 20 maart 1953 in Woensdrecht, woont er nog, is ongehuwd Werk: was vrachtwagen chauffeur bij De Wit Trans port Ossendrecht, eigenaar van Smeku Frietwagenver- huur Wieleractiviteiten: me de-oprichter supportersclub Adrie en Jacques van der Poel, ploegleider/begeleider bij De Zuidwesthoek, Sauna Diana en Willebrord Wil Voor uit Ook bekend van: Woens- drechtse Boerendag en Stichting Woensdrecht Werkt Kees Kuijlen: ,,De wielerhistorie moet behouden blijven." foto PETER BRAAKMANN/PIXPROFS - Kees Kuijlen n •.Luuk Bierkens J Dylan van den Borre rfjark Carswell Crispijn Dingenouts Ma* Goris —Tim Hennckam Bart Hordijk Niels Huybregts Mohd Faisal liuddin Arno van Krimpen ^Elian Lagendijk SKees Kuijlen «Joannathan Duirikerke I iBrent Peeters =Thornas Lakemal - Frrrn Leerkes SlrEïJan Maclnod BenceMesïj, - Thomas Mi Laurence P'XT Boris Romei'jsJ* Lars Rouffae1' OleVeenhoisj "Youp de Vos V SJoranWiskerk" ^Zalan Fabian

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53