Nieuw coronalied Gino Buysrogge, want 'meneer Cor Ona' is nog steeds niet weg 7 c Net over de grens zijn tricots Merckx en Van der Poel te bewonderen De Onze-Lieve-Vrouw Onbe vlekt Ontvangen kerk in Klein-Sinaai bij Stekene heeft voor vieringen nauwelijks nog een functie. Als fietserskerk is het een toeristische troef. Ruim vijfhonderd koerstruien, bidons, tientallen fietsen, fo tocollages, medailles en krantenknipsels van bekende renners: de kerk is een waar wielermuseum. ,,Het wielersprookje begon in 1994", vertelt Jacques Van Daele van het comité Onze-Lieve-Vrouw van de Fietsers. ,,De toenmalige pastoor Raf David raakte tijdens een fiets bedevaart in het Zuid-Franse La- bastide d'Armagnac gecharmeerd door een kapel ter bescherming van de fietsers. Veel wieler- grootheden lieten daar een truitje achter. David werd de drijvende kracht om in zijn parochie een grot ter bescherming van de fiet sers te realiseren." Twee jaar later werd de Onze Lieve Vrouw van de Fietsers-grot nabij de kerk ingewijd. Drie wiel renners schonken daarbij als eer sten een eigen shirt. Zo ook Theo Verschueren uit Sint Jansteen. Deze coryfee behaalde vijf Euro pese titels achter de derny moto ren en twee wereldtitels achter zware motoren. De eerste schen kers kregen veel navolging. De vi trinekast bij de grot werd te klein. Vijfhonderd truien Van Daele: ,,Zo zijn we op kousen voeten met enkele truien de kerk binnengeslopen. Dat gaf natuur lijk nogal deining. Na heel wat ge kibbel erkende het bisdom in 2016 het bedehuis als kerk met neven bestemming. Ja, en toen waren we natuurlijk gelanceerd, wel onder bepaalde voorwaarden. De kerk dient namelijk nog steeds voor uitvaarten, huwelijken en eens per maand een eucharistieviering. De wielermemorabilia zijn uitgestald in de twee door panelen afge schermde zijbeuken." In maart 2019 werd het wieler museum officieel geopend. Inmid dels pronken er onder meer ruim vijf honderd veelal gesigneerde truitjes van wielerhelden zoals Freddy Maertens, Hennie Kuiper, Alberto Contador, Vincenzo Ni- bali, Sven Nys, Mathieu van der Poel en Wout van Aert. Een wie lermuseum met goedkeuring van de allergrootsten, want ook Eddy Merckx schonk een truitje. ,,Geen enkel tricot wordt gekocht. Geduld oefenen en dan komen ze vanzelf aanwaaien. Renners vinden het op den duur een eer om deel uit te maken van ons museum." Elk jaar vindt er ook een fietsenwijding plaats. De pastoor geeft honderden stalen rossen de zegen om spette- Zo zijn we op kousenvoeten met enkele truien de kerk binnengeslopen rende overwinningen te behalen en onderweg gespaard te blijven van pech en ongeluk. Naamtegel Renners die iets geschonken heb ben, aanwezig zijn geweest bij een fietsenwijding en ook nog aange schoven zijn bij een barbecue ten bate van de kerk, worden extra ge- eerd met een zwarte marmeren naamtegel in het pad van de dank baarheid rondom de kerk. Inmid dels zijn er vriendschapsbanden aangeknoopt met Labastide d'Ar- magnac en het Spaans Baskische dorpje Leintz Gatzage, waar ook een wielerkapel verrezen is. In maart volgend jaar komen delega ties van beide dorpen naar Klein-Sinaai. „Binnenkort krijgt een nieuwe straat hier de naam Labastidelaan. Zo ademt het dorp nog meer fiets- passie uit. Liefhebbers kunnen de grot bezoeken, in het museum hun hart ophalen en in het kerkge- deelte tijd nemen voor devotie. Opgedane indrukken passeren daarna vaak in het café aan de overkant de revue achter een goeie trappist. Dat is de wielertoerist ze ker niet vreemd." Voor openings tijden en info: kleinsinaaileeft.be. Gino Buysrogge schreef al meer liedjes over de pandemie. Vorig jaar lanceerde hij Beste Meneer Ona. Hij beschreef corona als een ongenode gast die van hem weer gauw mocht vertrekken. ,,Meneer Ona werd goed ontvangen. Ik heb het ge maakt toen ik dacht dat die hele co ronacrisis al over zijn top was, maar niets bleek minder waar. Nog steeds zitten we met hem, Cor Ona, opgescheept." Afgelopen zomer, toen er weer wel wat mocht, speelde hij het liedje een paar keer live. En toen kwam er wéér een lockdown. Zonder optredens. Geef ons steun De geboren Zeeuws-Vlaming woont in Driewegen en is muziek docent aan het Goese lyceum, loca tie Bergweg. De zanger en gitarist van Gino The Bulldoze Band wilde hoe dan ook muzikaal actief blijven en ging schrijven en opne men. Bij de start van het nieuwe jaar bracht hij zijn derde corona liedje uit: Begin Met Mij (Geef Ons Steun), met een videoclip die is op genomen aan de Westerschelde. ,,Ik kreeg het idee voor dit lied via een nummer van B.B. King, en dan eigenlijk de versie van Robben Ford. Hij zingt 'Help the poor. Help poor me!' Een flinke dosis zelfme delijden met een dikke knipoog." Buysrogge bezingt het gevoel van veel mensen, met het terugkerende 'Geef ons steun, maar begin met mij.' Het gaat hem niet om geld, Buysrogge zingt over morele steun. ,,Een hart onder de riem. Ik wil alleen maar gerustgesteld wor den. Dat het goed komt." VL DINSDAG 4 JANUARI 2022 Koerstruien in fietserskerk Edy de Witte Klein-Sinaai - Jacques Van Daele KLOOSTERZANDE/DRIEWEGEN Gino Buysrogge heeft een nieuw liedje over corona geschreven dat verwoordt waar veel mensen naar hunkeren: een beetje steun, vertrouwen, moed en hoop. - Sophie Stockman Gino Buysrogge nam de videoclip voor zijn nieuwe nummer op aan de Westerschelde. still uit video Wielertruien in de zijbeuken van een kerk. In Klein Sinaai in België nabij Stekene ligt een rennerskerk. Jacques Van Daele is een van de drijvende krachten achter dit museum. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52