Parkoers Vestingcross al opgeruimd Nieuw Hospice Ter Reede in Vlissingen 6 Na nog geen drie weken in Hospice Ter Reede heeft de 95-jarige Vlissinger 'meer gesprekken gevoerd en praatjes gemaakt dan in het half jaar ervoor'. ij wordt bovendien 'uitstekend verzorgd' door verpleegkundi gen én vrijwilligers. ,,Ik heb een eigen ap partement met niet alleen televi sie, maar ook een luxe badkamer en een keukentje. Zusters en vrij willigers die constant voor me klaar staan en aandacht voor me hebben, een koelkast met een fles wijn en wat biertjes. En zelfs een speciaal voor mij op maat gemaakt kussen om het me het zo comfor tabel mogelijk te maken", zegt een van de eerste gebruikers van het nieuwe hospice in Vlissingen. Geen miserie De hoogbejaarde heeft geen gehei men, maar hij ziet zijn naam liever niet in de krant. ,,Ik hoef mijn mi serie niet breed uit te meten, maar ik wil het hospice wel van harte aanbevelen. ik ben hier niet voor de lol, ik weet niet of ik hier nog een week of een maand ben. On der deze omstandigheden is het hier in het hospice een stuk aange namer dan thuis alleen in een ap partement. Had ook niet meer ge kund nu ik niet meer voor mezelf kan zorgen." Beter dan een van de gasten had teamleider Ellen van Iwaarden de voordelen van het nieuwe hospice niet kunnen beschrijven. Ook in het oude hospice werden gasten in de watten werden gelegd. Hospice Ter Reede heeft niet voor niets al langer het keurmerk Prezo (Presta ties in de Zorg). Maar de nieuw bouw biedt - behalve drie extra kamers - wel extra comfort. ,,Een ruime gang en grote, luxe kamers met eigen sanitair en een tillift. Mensen kijken zo de tuin in en hebben een eigen keukentje met koelkast", somt de teamleider op. Gezellige huiskamer De ruimte in de appartementen maakt het voor familie en naasten nog makkelijker en comfortabeler om te blijven slapen. Gasten kun nen familie, vrienden en kennis sen in een gemeenschappelijke huiskamer en keuken ontvangen. De koffie staat altijd voor de pak en aan een lange tafel kunnen - als de coronaregels weer wat soepeler worden - flink wat mensen aan schuiven. Mochten familieleden behoefte hebben aan privacy of wat te bespreken hebben dan kun nen ze in een aparte kamer te recht. Dat vertrek dient tevens als kinderspeelplaats. Natuurlijk weet Van Iwaarden dat veel mensen het liefst thuis sterven. ,,Naasten willen dat ook Het is hier in het hospice een stuk aangenamer dan thuis alleen graag, maar soms is het thuis hec- tischer en inspannender dan ge dacht. Het is mooi dat mensen langs komen, maar als je dan steeds aan het koffie zetten en red deren bent, is het fijner als de af scheid nemende naar een hospice kan. Als partner of kind hoefje je niet met de verzorging bezig te houden, maar kun je je puur rich ten op het zo mooi en persoonlijk mogelijk afscheid nemen." Ook in een van alle gemakken en zorg voorzien onderkomen kunnen medewerkers en vrijwilli gers het leven van gasten niet ver lengen. Mensen die naar een hos pice komen hebben een levensver wachting van maximaal drie maanden. ,,Die termijn staat nooit vast, maar langer dan vier maan den verblijf komt weinig voor. Een heel enkele keer gaat iemand terug naar huis of naar een verpleeghuis. Dan klopte de indicatie niet of leefde een gast enorm op door de zorg en rust in het hospice", ver telt Van Iwaarden. Een groot voordeel van Hospice Ter Reede is dat het onderdeel is van het gelijknamige verpleeghuis. Naast medische specialisten zijn ergotherapeuten, fysiotherapeu ten en geestelijk verzorgers kind aan huis. Van Iwaarden: ,,De ergo therapeut zorgde bijvoorbeeld voor het kussentje dat voor onze oudste gast letterlijk een steuntje in de rug is. We kunnen het leven van onze gasten niet verlengen, maar zijn er helemaal op gericht om het verblijfin ons hospice zo aangenaam en comfortabel moge lijk te maken." Twee wielrenners grijpen maan dagochtend nog even hun kans. Om op de plekken te rijden waar zondag de professionele veldrijders het tegen elkaar opnamen. Om hen heen gaan de laatste palen al uit de grond. Vrijwilligers zijn vanaf acht uur 's ochtends bezig om het par koers van de Vestingcross af te bre ken. ,,Dinsdag is alles weer opge ruimd", zegt Bram de Brauwer na mens de organisatie. Zo'n tien vrij willigers werken onafgebroken door: de zwarte schermen zijn al weg, verkeer rijdt weer over de Gla- cisweg en door de Dubbele Poort. Boven op de wallen rollen Jean en Johnny het touw op dat het par koers markeerde. Zes kilometer touw Dat duurt even: ,,Dit is zes kilome ter aan touw", zegt Johnny. Dat ze in de miezerregen en in de modder staan, maakt hen niet uit, ze hebben er plezier in. ,,De vrijwilligers zijn een vrien dengroep." Twee weken terug de den ze hetzelfde werk bij een cross in Italië. ,,En daar was het vier gra- den onder nul, dan is het hier be ter!" Na het afbreken kijkt de ge meente Hulst hoe de situatie rond de wallen is en of er herstelwerken nodig zijn. Ervaring leert dat veel vanzelfherstelt, laat een gemeente woordvoerster weten. ,,Het kan zijn dat op sommige plaatsen wat werk nodig is om het herstel te bespoedi gen; bijvoorbeeld paden egaliseren daar waar sporen zijn ontstaan. Het herstel hangt ook wat af van de weersomstandigheden." Het be treffende deel van de vestingwer ken wordt de komende tijd daarom extra in de gaten gehouden. DINSDAG 4 JANUARI 2022 VL Ultieme rust voor cliënten René Hoonhorst Vlissingen - Bewoner hospice Ter Reede H HULST De dag na de Vestingcross wordt er in Hulst keihard ge werkt om alles weer af te bre ken. Dat gebeurt in hoog tempo: „Dinsdag is alles weer opgeruimd." - Sophie Stockman Teamleider Ellen van Iwaarden (links) drinkt koffie met verpleegkundigen Ellen Bekink-Touw en Marjan Brasser-de Bree (rechts) in de nieuwe huiskamer annex keuken van het Vlissingse hospice. foto ruben oreel Jean (l) en Johnny (r) rollen het touw van het parkoers op, dat zo'n zes kilometer lang is. foto kelly thans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51