Lessen voor Haagse nieuwkomers: Benoeming 'Obama van Almere' tot minister geeft nieuwe 4 Van nieuwe ministers die geen deel uitmaken van de Haagse kaasstolp, wordt altijd veel verwacht. Maar om te slagen moeten ze een aantal valkuilen omzeilen. POLITIEKE TIPS ieuwe bewindspersonen die van buiten de politiek komen, mogen zich bij het aantreden van elk nieuw kabinet verheu gen in de meeste aandacht. Nu wekken ziekenhuisdirecteur Ernst Kuipers en wetenschap per Robbert Dijkgraaf hoge verwachtingen. In het verleden gold dat bijvoorbeeld voor Ronald Plasterk die als columnist en wetenschapper al bekendheid genoot, of voor econoom Eduard Bomhoff. Maar hoeveel krediet je ook hebt opgebouwd op je vorige werkplek, het wil niet zeggen dat je ook als minister succesvol wordt. ,,Wie de over stap maakt naar Den Haag, moet leren omgaan met de Haagse regels en het politieke krachten veld", zegt Jacqueline Cramer. Ze was bekend als hoogleraar Duurzaam Innoveren voor ze in 2007 minister voor Milieu en Ruimtelijke Ordening werd in het kabinet-Balkenende IV. ,,Je succes wordt afgemeten aan hoe je je plannen door het Franc Weerwind ging al de boeken in als eerste zwarte burgemeester van een grote stad in Nederland. Nu wordt de 'Obama van Almere', een verre nazaat van Surinaamse slaven, minister. „Deze benoeming geeft het gevoel: wij doen mee. Dat geeft hoop.'' Voor veel Nederlanders met een mi gratieachtergrond is Weerwinds be noeming tot minister van Rechtsbe scherming een mijlpaal, zegt voorma lig Tweede Kamerlid Kathleen Ferrier (Paramaribo, 1957). ,,Ik krijg veel trotse appjes uit de Surinaamse ge meenschap. Maar ook voor landgeno ten uit Indonesië en het Antilliaanse deel van ons koninkrijk is deze aan stelling belangrijk. Het is toch niet uit te leggen dat we al bijna 120 jaar geen minister meer hebben gehad met roots in een voormalige kolonie?'' Tot nu toe hebben politieke partijen te weinig lef getoond, vindt Ferrier. Suriname was nog een kolonie en de slavernij pas veertig jaar eerder af geschaft, toen George Abraham Ellis (Paramaribo, 1846) in 1903 minister van Marine werd in het Nederlandse kabinet. Die Surinaamse marine-ad miraal wordt nu, 119 jaar later, opge volgd door Franc Weerwind. De huidige burgemeester van Al- mere werd in 1964 geboren in Amster dam als zoon van ouders die in de ja ren 50 vanuit Suriname naar Neder land waren gekomen. Hij studeerde bestuurskunde in Lei- We hadden het hele kabinet kunnen vullen met mensen van diverse afkomst. De samenleving is er al langer klaar voor den en was daar tegelijk met koning Willem-Alexander lid van studen tencorps Minerva. Na onder andere een burgemeesterschap in Vel- zen werd Weerwind in 2015 burge meester van de achtste stad van Ne derland. In die multiculturele stad, waar de PVV zes zetels in de ge meenteraad heeft, wist de D66'er de boel bij elkaar te houden. Dat bleef niet onopgemerkt. Partijleider Sigrid Kaag vroeg hem voor de ministers ploeg. ,,Dit heeft natuurlijk veel te lang geduurd'', zegt oud-Tweede Kamer lid en theatermaker John Leerdam, geboren op Curaqao en zoon van een Surinaamse vader. ,,Surinamers en Antillianen maken al zo lang deel uit van de samenleving. Het overgrote deel van de Surinamers en Antillia- nen in Nederland is heel goed geïn tegreerd. Deze benoeming geeft het gevoel: wij doen mee. Dat geeft hoop voor de nieuwe generatie.'' In deze tijd van groeiend wantrou wen jegens de overheid is de benoe ming van Weerwind een extra op steker, vindt oud-politicus en be stuurskundige Dave Ensberg- Kleijkers. ,,In een land waar 24 pro cent van de mensen een migratie achtergrond heeft, is het cruciaal dat de regering een afspiegeling is van de samenleving. We betalen allemaal belasting aan de overheid. Als men sen zich niet vertegenwoordigd voe len door de regering, groeit het wan trouwen. Je krijgt meer vertrouwen in een regering als die op je lijkt'', zegt Ensberg-Kleijkers, zoon van Surinaamse ouders en directeur van DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO zwijgen en probeer niet alles te lezen Hans van Soest Den Haag Robbert Dijkgraaf in 2014 tijdens een we tenschappelijke presentatie in de Amster damse Gashouder. foto anp G Robbert Dijkgraaf, de nieuwe minister van Onderwijs. foto pim ras - Tanja Jadnanansing, politica

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4