Hoek omzeilt maatregelen en traint in België Legendarische koers is opgenomen in kalender van TMZ 7 Vlotte zege Kerkhove Interlands afgelast De twee oefen interlands die Vlissinger Saïd Bouzambou dit weekend met Oranje Futsal zou spelen te gen Oostenrijk zijn afgelast. Oostenrijk reist niet naar Neder land vanwege de aangescherpte quarantainere- gels voor het Oostenrijkse team bij terug keer in eigen land. Oranje is in voorberei ding op het EK, dat op 19 januari van start gaat. De Kaperprijs wordt nieuw leven ingeblazen. De legendarische wielerwedstrijd in Heinkenszand wordt op 7 mei voor het eerst sinds 66 jaar weer gereden. De koers is opgenomen in de kalender van de Trimbelangen Midden Zeeland (TMZ). De Kaperprijs geldt als de wieg van de latere Ronde van Midden-Zeeland, in middels Tacx Pro Classic. Formeel is de Kaperprijs slechts drie keer gereden, in 1954, 1955 en 1956. Daarna ging de koers op in de Ronde van Zeeland, waarna de organisatie in 1959 de Ronde van Mid den-Zeeland opzette. De spil in deze wedstrijden was Ad Verhulst. Deze rasorganisator woonde in de jaren vijftig in Heinkenszand en werd door burgemeester Derckx ge vraagd of hij iets leuks wilde organise ren tijdens de plaatselijke kermis. Ver hulst ging meteen all-in. Als (beschei den) oud-coureur lag een wielerkoers voor de hand, maar Verhulst wilde niet zomaar een koers. Het moest groots en meeslepend. En dat werd het. Verhulst trok alle registers open, zowel sportief als zakelijk. De complete Nederlandse amateur- top werd voor de eerste editie gestrikt, net als enkele buitenlandse ploegen. Die kwamen mede af op de vette prij- zenpot die door tientallen bedrijven rijkelijk werd gevuld. Maar daarbij bleef het niet. Ter promotie vloog bur gemeester Derckx eigenhandig met een reclamevliegtuigje boven Zeeland en Noord-Brabant en voorafgaand aan het peloton reed een heuse reclameka ravaan rond. Of 'een defilé van handel en industrie' zoals het officieel heette. Een tribune voor 400 man stond bij de finish op het Clara's Pad. Zeeuwse aanjagers in 1954 De renners liepen er wel warm voor. Bij de eerste editie in juli 1954 stalen Jan Westdorp ('s-Heerenhoek) en Theo van Wijchem (Goes) de show, maar gingen de Belgen er met de prijzen vandaar. Gilbert Staelens won de eind sprint (en kreeg een bromfiets), vóór landgenoot Paul Martens (die kreeg een radiotoestel). Maar Ad Verhulst was nog niet klaar. Zeeland moest aan de fiets. In septem ber 1954 werd in Goes de wielerclub Locomotief opgericht, niet veel later hernoemd tot Theo Middelkamp zoals de club nog steeds heet. Onder leiding van Verhulst groeide de club heel snel in kwantiteit én kwaliteit. De Kaperprijs van 1955 kreeg nog meer allure door de medewerking van de nationale prominenten Barend Ba- rendse (wielercommentator) en Kees Pellenaars (ploegleider). De editie van 1956 zorgde voor wat frictie met de plaatselijke winkeliersvereniging over financiën, maar werd wel gereden. Ronde van Zeeland Toen werd Heinkenszand te klein voor Verhulst. Hij sloot zich met de stich ting Kaperprijs aan bij twee Zeeuws- Vlaamse wielercomités en vormde de Ronde van Zeeland. Die was geen lang leven beschoren, maar toen bedachten Verhulst en consorten het beklijvende fenomeen Ronde van Midden-Zeel and. Interne verschuivingen In 1959 begon deze ronde voor ama teurs en onafhankelijken, maar evolu eerde al snel tot een profkoers die in zijn beste tijden tienduizenden men sen naar het parkoers trok. Na de no dige interne verschuivingen en naams veranderingen gaat de koers sinds 2017 door het Zeeuwse leven als Tacx Pro Classic. De baby-variant hiervan viert op 7 mei 2022 na heel lange tijd weer eens zijn verjaardag. Op die dag zal er met de herintroductie van de Kaperprijs in Heinkenszand een tak terug groeien aan de Zeeuwse wielerboom. De an dere nieuwe loot aan de TMZ-stam is een tweedaagse in Vogelwaarde. Vanavond staan de nieuwe trainer Lorenzo Staelens en zijn assistent Gaby Demanet op het veld van VK Watervliet voor het eerst voor de groep. Staelens werd half december aangesteld bij Hoek als opvol ger van de eerder opgestapte Steven de Groot. Enkele dagen later maakte hij kennis met de spelersgroep, maar werd er niet getraind. De selectie kreeg een individueel programma mee en staan vanavond weer eens op het veld. Donderdag wordt opnieuw in België getraind, zaterdag wacht in Oostakker een oefen wedstrijd tegen Racing Gent. Die ploeg staat onder leiding van voormalig Hoek-trainer Jannes Tant. Maandag volgt dan een individuele training aan de hand van het ontvan gen loopschema, op dinsdag en donderdag wordt opnieuw in Watervliet getraind. Op za terdag 15 januari, als de Neder landse lockdown wellicht ach ter de rug is, staat om 14.00 uur 's middags een training in Hoek gepland. Diezelfde avond volgt om 19.00 uur een oefen wedstrijd in Bel gië, tegen SK Leb beke. Mocht er in Neder land weer gewoon gesport worden door volwassenen, dan hopen ze bij Hoek op za terdag 22 januari nog een oe fenwedstrijd te kunnen spelen op het eigen kunstgras. Voor 29 januari staat het oefenduel Hoek-Zelzate al op het pro gramma. De KNVB hoopt dat de coronamaatregelen in de sport vanaf zaterdag 15 ja nuari versoepeld zul len worden. De clubs die nu niet trainen, zouden in dat geval drie weken de tijd hebben om zich voor te bereiden op het eerste competi tieduel van 2022. In alle klassen staan de eerste wed strijden van het jaar gepland op 5 en 6 februari. Voor Hoek zou dan een uitwedstrijd te gen Stedoco wachten. De KNVB heeft in alle klas- sen nu het programma voor 2022 bekendgemaakt. De in- haalduels zijn daarin nog niet opgenomen. Hoek speelde in de eerste seizoenshelft slechts 12 wedstrijden en heeft er dus nog 22 te spelen. Hekkenslui ter Goes moet er zelfs nog 23 spelen. Veel clubs zullen een heel druk programma krijgen, want in het weekeinde van 28 en 29 mei wordt de laatste ronde gespeeld. De KNVB heeft de weekeinden 26/27 fe bruari (carnaval) en 5/6 maart gepland voor inhaalduels. Ook in het paasweekeinde (16 en 18 april) zullen veel clubs een dubbel programma spelen. jUIVtBO VISAU DINSDAG 4 JANUARI 2022 MELBOURNE Tennisster Les ley Pattina- ma-Kerkhove is 2022 begonnen met een vlotte overwinning. Bij het WTA- toer nooi in Mel bourne bereikte de Zierikzeese de tweede kwali ficatieronde, door de Oekra- iense Dayana Yastremska met 6-2 6-2 te ver slaan. Pattina- ma-Kerkhove begint volgende week aan de kwalificaties voor de Austra lian Open. ZEIST Heinkenszand krijgt na 66 jaar zijn Kaperprijs terug Dylan Groenewegen won in 2019 de laatste Tacx Pro Classic. foto cor vos Rudy Boogert Heinkenszand Door de huidige corona maatregelen, die tot 14 ja nuari gelden, mogen spor ters van 18 jaar en ouder al leen overdag tussen 5.00 en 17.00 uur in de buiten lucht sporten, in groepjes van twee. Bij derdedivisio nist Hoek gaan ze die maat regelen de komende tijd omzeilen. De eerste selec tie van de voetbalclub gaat vanavond in België trainen en zal over de grens ook en kele oefenwedstrijden spe len. - Barry van der Hooft O a o "5> o cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39