De eigengebakke koekjes sopten ze in de koffie Natasja koopt een nieuwe elektrische bolide. Met dank aan Den Haag 5 Run op elektrische auto's Yes, hebbes! Al kost het even moeite. ,,Alsof ik concert kaartjes moest kopen." Maar Natasja heeft het geregeld. Vanaf maart rijdt ze elektrisch. Met dank aan Den Haag. I aandagochtend, kwart voor negen. Vol spanning 1 zit Natasja Dijkgraaf uit Heinkenszand achter haar compu ter. Nog een kwartier en dan gaat de subsidiepot voor elektrische auto's open. ,,Vorige week heb ik al een profiel aangemaakt, zodat ik snel kan inloggen." Toch kost het moeite. Zo druk is het. Maar om kwart over negen lukt het. Einde lijk. ,,Als ik het volgnummer mag geloven, was ik nummer 173." Dolblij is ze. Want met de 3350 euro uit Den Haag, kan ze haar droombolide kopen. Een gloed nieuwe Fiat 500e, in ocean green en met een stel vette sportvelgen. Ze is dol op het model. ,,Ik rij al tien jaar een Fiat 500. In juli 2012 heb ik mijn eerste gekocht, een nieuwe, op benzine." Maar omdat ze woont in een huis met veel zonnepanelen, be sluit ze jaren geleden al elektrisch te gaan. Via Google ziet ze dat er elektrische 500's in Amerika rond rijden. ,,Toen heb ik er één geïm porteerd. Er werd gezegd dat je er 160 kilometer ver mee kon rijden, maar in de praktijk kwam je niet zover. Dat was niet erg, omdat ik de auto van mijn partner Cor pakte als ik verder weg moest." Onze eerste date Maar dan slaat het noodlot toe. Cor wordt ziek en overlijdt in septem ber. ,,Hij had meerdere auto's en heeft mij een Volkswagen Trans porter nagelaten. Een diesel. De auto waarmee hij me kwam opha len voor onze eerste date. Ook een auto waarmee we naar veel con certen zijn gereden. Maar ja, ook één met veel mankementen en waarmee je niet in milieuzones mag." Met deze wagen kan ik tussen de260 en 300 échte kilometers rijden Toevallig komt ze al surfend op de site van Fiat terecht. ,,Daar zag ik dat Fiat de subsidie verdubbelt, zodat je liefst 6700 euro 'korting' krijgt." Ze slaat aan het twijfelen. ,,De Fiat 500 die ik nu rij, heb ik sa men met Cor uitgezocht. Die heeft voor mij veel emotionele waarde." Maar ze vindt de aanbieding te mooi om te laten gaan. Vorige week vrijdag hakt ze de knoop door, verkoopt haar huidige 500 en tekent de papieren, die natuurlijk op de datum van maandag worden gezet. ,,Puur praktisch gesproken zou een iets grotere auto handiger zijn. Maar ja, hoe vaak zit ik nou met mijn zoons van 15 en 18 van pak weg 1,85 meter in de auto? Niet vaak. Met deze wagen, die ik er gens in februari of maart krijg, kan ik tussen de 260 en 300 échte kilo meters rijden en kan ik onderweg snel laden, wat ik nu niet kan. En ik blijf rijden in de auto waar ik zo dol op ben." STREEKTAAL Nieuwejaer wense, zo a dat ok nog aoltied gebrukelijk is, dus van bu ren, ni de fermielje en kennissen, dat was t'r dit jaer wéé nie bie. Je zou wense da dat ok wee kon. Wan dat ei toch wè wat. Me begonne dan 's ochens vroeg a bie de buur- vrouwe. Die was t'r toch aoltied a vroeg bie. Mie d'n ouwejaer bleef ze noait toet twèllef uren op. Buurvrouw kroop gewoon om tien uren onder de wolle en ze oar- den 't vuurwerk nie eêns mi. Dan de vaddere dag van d'n ênen ni d'n aren. 's Aevens zat je te polkögen, wan overaol wier t'r, goedbedoeld, van aolles voor'escheuteld. Koffie mie overgebleve oliebollen, bor reltjes, zoute pinda's, stikjes kaes en zo. Toen a 'k kleine was en mee goeng mie m'n vaoder en moeder, repeteerden ik onderweg m'n zin netje: 'Vee heil en zegen in 't nieuwe jaer'. Ik von dat wè deftig klienke. Eêst netjes een and geve en dan de wens uutspreke. Bie d'n ênen lag t'r een boekje of speel goed klaer om de tied te verdrie- ven en bie d'n aren most je op je stoel je tied uutzitte. Ik keek uut ni 't wiggaen, want dan kreeg je een dubbeltje of een kwartje en ik wist precies op wa voe plekke het loan het oögste was. Toen a 'k een jaer of achttiene was en nog thuus weunden, goeng ik aoltied een paer daegen laeter ni bure Leen om nieuwejaer te wen sen. Ze kreeg op nieuwejaersdag a verziete genoeg. Ik kwam stik graag bie eur. Ze was zo goed as blind, mè nog elder van geêst en ze ao vee gevoel voe humor. Om a ze zelf graag een glasje advocaat le pelden, doch ze vaneigens da ik dat ok lustten. Nie dust. Temissen toen nie. Om a ze de glasjes nie zag most ik ze vulle. Dat wier stiekem een flienk glas voe eur en een klein kloddertje voe mien. Ze ao het toch nie in de gaten! Naederand wasten ik m'n schuldgevoel en de glasjes netjes voe d'r of. Een borretje mie koekjes stoeng ok aoltied klaer. "Pak mèr o, ze stae d'r voe", zei ze dan. Mè ze stoenge d'r a daegen voe. Je kon de koekjes dubbel vouwe zonder ze te breken. Voe eur was dat gin punt want ze sopten d'r koekjes toch aoltied in de koffie omda ze slecht mi kon biete. Ze ao nog eên tand. Ik most 'r aoltied ni kieke, wan a ze goeng lache dan goaiden ze d'r oad achterover en keek ik in een groat doenker gat. Die tand leek net op een groate brune perkoenpaele. Ie was alleêne mè een stae in de weg. Het 'heil en zegen' was voe eur van toepassieng, wan ze wier eze- gend mie een öge leeftied. De soep, die a 'k zo noe en dan brocht slierden makkelijk ni bin nen en de knapperige eigenge- bakke koekjes, och, die sopten ze toch in de koffie. GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 'Ik ben zo dol op dit model' Jeffrey Kutterink Heinkenszand - Natasja Dijkgraaf De nieuwe subsidieronde zorgt voor een run op elektrische au to's, merken Zeeuwse autodea lers. Neem Auto Vermeulen in Goes. ,,Wij hebben de afgelopen we ken veel elektrische auto's gere serveerd en maandagochtend al diverse orders getekend", vertelt directeur Jean-Paul Vermeu len. Met name de Fiat 500e is er in trek. „Hij staat vanaf 25.000 euro in de prijslijst. Mensen kiezen met gevoel voor een 500 en willen dus vaak wat meer: een groter accupakket en meer luxe. Dan zit je gauw op 30.000 euro. Trek daar de 6700 euro vanaf (subsi die en het bedrag dat Fiat bij legt) en dan is de auto redelijk betaalbaar." Voor een nieuwe elektrische auto krijg je 3350 euro subsidie (dat was vorig jaar 4000). Voor een tweedehands is dat 2000 euro. De subsidie geldt alleen voor een volledig elektrische auto, dus niet voor een (plug-in) hybride. De cataloguswaarde moet wel tussen de 12.000 en 45.000 euro liggen en de actie radius moet minimaal 120 kilo meter zijn. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Jopie Minnaard in het Bevelands. Lank voe a de kerstdaegen be- gunne ange de kaarten mie de wensen bie oans wee a an de muur. Fijne feestdagen, prettige feestdagen, zalige, voorspoe dige en zo gae je mè deur. Te genwoordig vliege ok Engelse teksten rond j'n oaren. Merry Christmas en een Happy New Year en zo. Net of a oanze taal niet goed genoeg mi is. 't Mo nie gekker worre. Mè, 'k geniete dir- rom wè van aol die moaie kaar ten o. - Jopie Minnaard Natasja Dijkgraaf heeft een elektrische Fiat 500 gekocht met subsidie. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37