Momenteel fakkelt Dow Terneuzen DOW f O c Maar krijgt er ook weer vriendjes bij in het kabinet 4 Meer weten? Zo. Zeeland heeft de eerste contacten met het nieuwe kabinet al gelegd. Soms gewoon via een persoonlijk appje. ,,We zijn er niet op achteruitgegaan." Voordat we het hebben over de be langrijkste nieuwe 'vriendjes' van Zeeland, staan we eerst stil bij de twee die ze kwijtraakt. De eerste is Barbara Visser (VVD), aanvankelijk minister van Defensie, later van In frastructuur. Zij verprutste én de komst van de marinierskazerne naar Vlissingen én het plan om de tunnel gratis te maken. Zeeuwse bestuurders die haar gaan missen, zijn met een zaklamp te zoeken. Dat is wel even anders met Ray mond Knops (CDA). De staatsse cretaris van Binnenlandse Zaken was één van de architecten van een voor Zeeland belangrijke deal. Weet je het nog? Die kazerne moest de Zeeuwse economie een boost geven. Toen die niet doorging, kwam er een pakket maatregelen van maar liefst 650 miljoen euro. Met daarin onder andere een zwaarbewaakte gevangenis, oplei dingsplaatsen voor huisartsen en een intercity Vlissingen-Rotter- dam. Het vertrek van Knops is een ver lies, vindt gedeputeerde Jo-Annes de Bat. ,,Hij kent Zeeland goed, is heel betrokken en we hebben met hem een goede band. Omdat hij uit Limburg komt, weet hij dat het be langrijk is om niet alleen over re gio's te praten, maar er ook te zijn. Hij was er heel vaak." Hanke en Hugo Tot zover de vertrekkers. Wie van de nieuwelingen worden belang rijk? Nou, dan moeten we eerst we ten wie straks gaat over de compen satie voor de kazerne die nooit kwam. Dat wordt óf Hanke Bruins Slot (CDA), de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Of Hugo de Jonge (CDA), minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Orde ning. Omdat er geen nieuwe staats secretaris voor Binnenlandse Za ken komt, is het afwachten wie van de twee de rol van Knops over neemt. Met beiden kan Zeeland prima uit de voeten, verzekert De Bat. ,,Hugo heeft een zwak voor Zeel and. Hij is samen met Knops één van de architecten van het compen satiepakket. Hij heeft die huisart sen-deal zo'n beetje geregeld. En Hanke is al vaak in Zeeland geweest en weet wat er speelt. Met haar heb ik de afgelopen jaren regelmatig ge sproken in allerlei overleggen. Wie het ook wordt, die relatie hoeft geen probleem te zijn." Mooi. En wie gaat straks over de tol in de Westerscheldetunnel en de vervuiling van de Westerschelde met PFAS? Daar treft Zeeland Mark Harbers (VVD), de nieuwe minis ter van Infrastructuur. In elk geval heeft gedeputeerde Dick van der Velde, partijgenoot van Harbers, al contact met hem gezocht. Want hierover wil Zeeland héél snel in gesprek. En de kerncentrale in Bors- sele? Het nieuwe kabinet wil die langer openhouden en twee nieuwe kerncentrales laten bou wen. Daarover praat Zeeland met Micky Adriaansens (VVD), minis ter van Economische Zaken. Maar ook met Rob Jetten (D66), minister voor Klimaat en energie. Met hen zijn eveneens al contacten gelegd, vaak via partijlijnen. Oppakken en regelen Soms gaan die contacten heel an ders. Neem Henk Staghouwer (Christenunie). Nu nog gedepu teerde in Groningen, binnen kort minister van Landbouw, Na- tuur en Voedselkwaliteit. ,,Ik ken Staghouwer goed", zegt De Bat, ,,omdat ik met hem in allerlei over leggen te maken heb." Handig. Voor de formatie heeft Zeeland in Den Haag al duidelijk gemaakt wat voor de provincie be langrijk is. Nu bekend is wie er aan de touwtjes gaan trekken, legt Zee land snel contacten. Of het nu gaat om economie, klimaat, infrastruc tuur, woningbouw of onderwijs. ,,Qua contacten zijn we er zeker niet op achteruit gegaan", zegt De Bat. ,,Het is nu een kwestie van op pakken en regelen." Advertentie Begin december werd ons veiligheidsmechanisme de fakkelinstallatie geactiveerd na een stoomstoring op het Industriepark in Terneuzen. Sinds kort na kerst is het affakkelen opnieuw erg goed merkbaar. Dit komt omdat de fabrieken die stil werden gelegd bij de storing nu worden opgestart. Waarom moeten we soms fakkelen? De fakkel: wat merkt u ervan? DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO Zeeland raakt een if 'maatje' kwijt Acht nieuwe ministers uit het kabinet Rutte IV. Vanaf linksboven met de klok mee: Karien van Gennip, Wopke Hoekstra, Hugo de Jonge, Carola Schouten, Franc Weerwind, Hanke Bruins Slot, Dilan Yesilgöz en Kajsa Ollongren. foto anp en hh Jeffrey Kutterink Ons productieproces gaat 24/7 door en soms kan het nodig zijn dat we moeten fakkelen. Dit is het geval bij het stilleggen en opstarten van fabrieksonderdelen, bij processtoringen of tijdens onderhoudswerkzaamheden. Dit was onlangs het geval, ons veiligheidsmechanisme, de fakkel, werd geactiveerd tijdens een storing in de stoomtoevoer. Het incident was binnen enkele dagen verholpen. Momenteel zijn de fabrieken op de site bezig aan de opstart fase. Ook hierbij is het noodzakelijk dat er wordt afgefakkeld. Tijdens het fakkelen worden gassen uit fabrieken op de meest veilige manier gecontroleerd verbrand. Bij een volledige verbranding wordt 99,5% van de gassen verbrand en het restant wat na verbranding overblijft (koolstofdioxide en waterdamp) komt hoog in de atmosfeer vrij. Het fakkelproces wordt uiteraard nauwlettend gecontroleerd door onze experts, want veiligheid staat voorop. We doen er alles aan om de overlast voor de omgeving tot een minimum te beperken, maar helaas is het niet mogelijk om dit onopgemerkt te doen. In het donker is de oranje gloed van de fakkel in de omgeving goed zichtbaar. Ook kunt u een brommend geluid van de fakkel horen. Dit wordt veroorzaakt doordat we stoom toevoegen om de verbranding van de gassen zo optimaal mogelijk te laten verlopen. De intensiteit van dat geluid zelf hangt af van de hoeveelheid stoom die aan de fakkel wordt toegevoegd, maar ook van de weersomstandigheden en windrichting. Daardoor is het mogelijk dat u de ene keer meer overlast kunt ervaren dan een andere keer. Bedankt voor uw begrip. We wensen iedereen een voorspoedig 2022. Dow Terneuzen is de op één na grootste productielocatie van Dow wereldwijd. U ziet het misschien niet, maar wij maken veel van de bouwstoffen die u dagelijks gebruikt. Zoals uw smartphone, auto, voedselverpakkingen, bed en tv. Onze fabrieken bestaan uit grote installaties waar deze plastics en chemicaliën worden gemaakt, bewerkt en opgeslagen. Kijk op www.dowcircles.nl. Daar vindt u een uitlegvideo, een infographic en verschillende 'vraag en antwoorden'. Ook komt u hier meer te weten over onze duurzaamheidsprojecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36