Jaarwisselingen in Arnemuiden 3 1$ ./V— - -."*- 1 houden, als nu wordt geoordeeld over de rellen in de nieuw jaarsnacht. Ze zijn immers twee kanten van dezelfde medaille. Hangt er een beetje bij In Arnemuiden leeft bovendien het gevoel dat het stadje er, nadat het bij de herindeling van 1997 werd toe gevoegd aan Middelburg, maar een beetje bij hangt. De stad trekt alle aandacht naar zich toe, en in plaats van investeren in het dorp sluit de gemeente voorzieningen. Tel daar nog eens bij op dat de gemeente veel geld incasseert aan toeristen belasting van vakantieparken rond het dorp, en wat krijgt Arnemuiden ervoor terug? Verkeersoverlast. Dat sentiment draagt bij aan de opvatting dat als Arnemuiden niet voor zichzelf opkomt, niemand dat doet. Ofwel: als we toch op onszelf zijn aangewezen, nou, dan bepalen we zelfook wel wat we doen en hoe. Of het nou om een dorpshuis gaat, een zwembad, ofeen jaarwisseling. Het probleem is alleen dat Arne- muiden zo niet verder kan. De posi tieve effecten van een gesloten ge meenschap die alles overheeft voor het eigen stadje kunnen de uitwas sen niet wegpoetsen. Ouders van de jongeren die betrokken waren bij de rellen komen er ook niet mee weg om het gedrag tijdens deze jaarwisseling weg te wuiven, de schuld bij de gemeente ofde politie te leggen, en de belofte het achter de voordeur wel op te lossen. Elf Arnemuidenaren uit de cel, maar ze blijven nog verdachten PC DINSDAG 4 JANUARI 2022 heeft twee gezichten ^,1 los «SST"' -■>. P" BHS, Uj. k >'i - ^'«ÜH 1,1 J*WS S De andere kant van de gemeenschapszin van Arnemuiden. Het Julianabad ging dankzij vele vrij willigers weer open. foto lex de meester De elf Arnemuidenaren die tijdens de onrus tige jaarwisseling in hun dorp werden aan gehouden, zijn vrijgela ten. Zolang het politie onderzoek loopt, blij ven de mannen ver dachten. ,,Ze hebben allemaal een verklaring afgelegd", zegt politie woordvoerder Pier- re-Ine Mattheussens over de elf, variërend in leeftijd van 16 tot en met 27 jaar. Ze werden gearresteerd voor be- lediging en/of het niet voldoen aan een bevel of vordering. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit en vraagt het publiek om tips en beeldmate riaal van de rellen. Tij dens de nieuw jaarsnacht kwam het tot een confrontatie tussen de ME en inwo ners van het dorp we gens het gooien van vuurwerk en glas naar agenten en brand weerlieden. 01-01-1998: De jaarwisseling in Arnemuiden verloopt van oudsher al rumoerig als het begin 1998 helemaal uit de hand loopt. Jongeren met bivakmutsen mishandelen twee agenten met knuppels. Het zou gaan om een wraakactie nadat eerder op de dag een groep jongeren uiteen gedreven wordt omdat zij hun agressie botvieren op een bus hokje en gymzaal. Uiteindelijk worden 16 jongeren door justitie vervolgd. 01-01-2002: In de jaren na de geweldsuitbarsting is het relatief rustig in Arnemuiden, maar brandweer en politie zetten altijd extra in op Arnemuiden. In 2002 ontstaat er opnieuw discussie als net als in 1998 wordt geprobeerd het NS stati onsgebouw in brand te steken. De politie en brandweer hebben er die nacht hun handen vol aan en het schadebedrag loopt flink op. Eind dat jaar wordt, uit voorzorg, een verbod op eieren en vuur van autobanden ingesteld. 01-01-2007: Het blijft een paar jaar rustig in Arnemuiden tot het in de vroege uurtjes van 1 januari 2007 opnieuw misgaat. Jonge ren in het dorp mogen dat jaar van de gemeente Middelburg op za terdag al vuurwerk afsteken, zodat de zondagsrust gerespecteerd kan wor den. Die twee dagen verlopen rustig, maar in de nacht van zondag op maandag wor den toch nog twaalf jongeren opgepakt voor bedreiging van agenten, vandalisme en baldadigheid. Door het gesloten karakter van de gemeenschap worden in de jaren daarna domi nees, maar ook trainers van de voetbalvereniging en de korfbalclub ingezet om jonge ren op hun gedrag aan te spreken. Om te voorkomen dat ze de straat opgaan, wordt een paar keer een feest gehouden. Het lijkt te werken want het blijft jarenlang zo rus tig dat de gemeente Middelburg in 2011 besluit om tijdens de jaarwisseling in het dorp niet langer extra brandweer en politie in te zetten. 01-01-2022: Afgelopen jaarwisseling komt het opnieuw tot ongeregeldheden in het vissersdorp. Politieagenten voelen zich genoodzaakt zich terug te trekken als ze wor den bekogeld met zwaar vuurwerk en een van de collega's daardoor gewond raakt. De ME moet er twee keer aan te pas komen om een kruising vrij te maken. De rel schoppers negeren het samenscholingsverbod en het bevel om te vertrekken. In to taal worden elf mannen, in de leeftijd van 16 tot en met 27 jaar, aangehouden (foto).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35