En bel anders Jacques Suurmond Stef uit Sint Laurens reed Elfstedentocht 2022 2 COLUMN wethouder er geen snars van dat ik er Suurmond.. Hij no digde me uit op het Wendy Wagenmakers Ik werkte een jaar of vier bij de krant toen ik door mijn chef naar de begrotingsraad van de gemeente Vlissingen werd ge stuurd. Ik verstijfde. In mijn prille loopbaan had ik van alles gedaan: rienkriej-reportages, interviews met jubilerende echtparen, wet houders aan de tand gevoeld over gevaarlijke kruispunten, de plaatselijke PvdA onderste boven gekeerd; het lukte allemaal, maar fi nanciële stukken liet ik steevast aan me voorbijgaan. En dan moest ik, die op het vwo economie inruilde voor Latijn en een gat in de lucht sprong met een 2,8 voor wiskunde (A, natuurlijk) omdat ik zo nét een vijf haalde en ternauwernood mijn diploma binnen had, naar de begrotingsraad en het nog uitleggen aan onze lezers ook? Meester Pijs zou zich de ballen uit zijn broek lachen. Maar het moest, en dus sloot ik me dagen tevoren al op met het driehonderd pagina's dikke document. Prijsindexeringen, gron dexploitaties, bestemmingsreserves; ik wist allemaal best wat het betekende, maar zodra er cijfers bij stonden, begon het hele zootje te dansen voor mijn ogen. Ik besloot te doen wat ik niet eer der had gedaan: ik belde de wethouder Ik belde de en zei eerlijk dat ik wethouder snapte. Die wethou- en zei eerlijk geen snars stadhuis, schoof zijn van snapte agenda aan de kant en sloeg de begro ting open. En hij ging uitleggen. Urenlang. En zodra hij zag dat ik nog steeds wezenloos naar het papier staarde, legde hij het gewoon nog een keer uit. Net zo lang tot ik het snapte. Zo gezegd in deze krant Stef Abrahamse uit Sint Laurens zat er 25 jaar geleden tijdens de Elfstedentocht helemaal doorheen. Maar het was de moeite waard. ,,Een geweldige dag." De dagen voor kerst 1996 voelden koud aan. Zou er voor het eerst sinds elf jaar weer een Elfsteden tocht komen? De destijds 36-jarige Stef Abrahamse was in dat jaar in geloot als één van de Zeeuwse deel nemers. ,,Sinds 1987 was ik potenti eel lid, maar nog nooit was ik inge loot. Tot in december 1996 de brief kwam", vertelt Stef. Zijn vrouw Marleen las op 4 de cember 1996 de brief waarin stond dat hij was uitgekozen. Ze legde die ingepakt bij de sinterklaascadeau tjes, als een soort verrassing. ,,Ik kon mijn geluk niet op toen ik op 5 december de brieflas", zegt Stef, nu 61 jaar. De kans dat er een Elfstedentocht zou komen was klein, totdat het half december hard begon te vrie zen. ,,Op tweede kerstdag heb ik ge schaatst op de Veste in Veere. Ik heb daarna de hele week tot aan oudjaar op de watergangen en op de Veerse Kreek geschaatst." Dat de tocht der tochten doorging, was ondertussen geen vraag meer. Alleen nog 'op welk moment?' Op donderdag 2 januari reed Stef met drie anderen, onder wie dorps genoot Peter Mesu, naar Alblasser- waard voor een trainingstocht van 75 kilometer. „Halverwege die tocht hoorden we het nieuws. Elfsteden tochtvoorzitter Henk Kroes zei het op tv: 'It giet oan!' Wij zijn naar huis gegaan om spullen in te pakken en de volgende ochtend reden we al naar Friesland. Mijn vrouw en onze oudste dochter gingen mee." Twee dagen later gingen Stef Abrahamse en Peter Mesu met dui zenden anderen van start in de vijf tiende Elfstedentocht. ,,Wij start ten om half tien. Relatief laat. Het was dus nog de vraag of we Leeu warden voor het einde zouden ha len." Stefen Peter hadden zich goed ingepakt met thermokleding en Stef had zichzelf met uierzalf inge smeerd tegen de kou. Begin was een 'makkie' ,,De eerste drie steden waren een makkie, daar hadden we alleen maar wind in de rug. Daarna werd het een stuk lastiger. In Bolsward namen we rust. Het begon zwaar te worden", kijkt Stef terug. Marleen reed naar Bolsward om beide schaatsers te ontmoeten, maar omdat dat niet lukte reed ze door naar Franeker. Daar kwamen Stef en Peter rond 17.45 uur aan. ,,Ik zat er helemaal doorheen. Mijn eten was op. Mijn Marsen waren bevro ren. Gelukkig hadden Marleen en mijn dochter gewacht. De ontmoe ting was fijn en het broodje kroket dat ik kreeg, gaf mij veel kracht. Pe ter had het ook zwaar. We sleepten elkaar er letterlijk doorheen. Het publiek ook. Wat was dat gewel dig." Peter en Stef kwamen door Blik vaart, in het noorden van Friesland. ,,Ik ben op wilskracht en karakter doorgereden. Ook al ben je mis schien een goeie schaatser. Je moet opletten wat er voor je gebeurt, ze ker in het donker. In Blikvaart raakte ik in alle chaos Peter kwijt." Stef schaatste alleen door naar Bartlehiem. ,,Daar kreeg ik lauw water met suiker, voor de energie. En toen kwam Peter gelukkig in eens om de hoek." Samen reden de vrienden door naar Dokkum waar een mensenmassa stond te wach ten. Stef: ,,Dat was hét keerpunt. Een belevenis met al dat publiek. Ik had het gevoel dat we het gingen redden. We zijn uiteindelijk hand in hand over de finish gegaan. Wat er op die dag gebeurde, staat op mijn netvlies gebrand." Zondag keerden Stef en zijn ge zin terug Zeeland. ,,We kwamen aan op het dorp en er stond een prachtig spandoek met getekend: 'Ook dit huisje kent nu een Elfste- denkruisje'." Toos Henk EXTREEM SEbETAlLLEER&E FOTO VAM bE MACHTWACHT OMLIME N57: Vrouw en kind gewond bij ongeluk Een vrouw en kind zijn gister middag gewond geraakt bij een ongeluk op de N57 bij Middel burg. Het kind werd met een traumahelikopter afgevoerd en de vrouw is per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeval gebeurde rond 13.00 uur bij het Dampoorta quaduct onder het Kanaal door Walcheren. Er waren vermoe delijk twee auto's bij betrokken. De N57 werd na de aanrijding ter plekke in beide richtingen enkele uren afgesloten. - Janneke Koster van de aardigste bestuurders van Zeeland; na twintig jaar hoofd financiën te zijn ge weest, wist hij alles van geld. Logisch, leek mij. Maar zo logisch is dat niet meer, want ik lees dat de voormalige minister van Volks gezondheid - met lerarenopleiding als basis - nu Wonen gaat doen, een alles behalve di plomatieke CDA'er ons gezicht naar de bui tenwereld wordt, de nieuwe minister van Justitie niet eens rechten heeft gestudeerd en een oud-diplomaat het voor het zeggen krijgt op Financiën. Het zal toch niet zo zijn dat het de politiek in werkelijkheid draait om poppetjes en macht? Kaag: ze kan altijd nog Jac ques Suurmond bellen, als ze er niet uitkomt. Hij legt het met liefde uit. DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO ARNEMUIDEN ,,Ze hebben al lemaal een ver klaring afge legd en zijn weer op vrije voeten. Maar de zaak is nog niet afgedaan" - Pierre-Ine Mattheus- sens, politie ZEELAND2 MEEUWEN ,,Ik hoorde van iemand die er 9000 had ge teld tussen Zoutelande en Vlissingen" - Corstiaan Beeke, vogel werkgroep Walcheren ZEELAND1 'Tocht staat op m'n netvlies gebrand' Pascal Lenstra Sint Laurens Stef Abrahamse met zijn herinneringen van die ene dag in in 1997. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Kijk op de site bij /video Paul Kusters NIKS ZE6SENI.. DE AARDAPPELETERS VAN VAN ©0®H? NEE. DE MEESTERS OP DE NEUS VAN FRANS BANNINCK COCO Internet: toosenhenk.nl MIDDELBURG Jacques Suurmond was niet alleen één Lichtpuntje voor Sigrid -CCU!MS0Cfl """Uooofh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 2