Komt er na Bristow, Taylor en Van Gerwen nog een volgende alleenheerser? 25 Met Peter Wright en Michael Smith kreeg het WK darts twee andere finalisten dan vorig jaar. Komt er na de heerschappijen van Eric Bristow, Phil Taylor en Michael van Gerwen nog wel een nieuwe, echte King of the Castle? DARTS WK IN LONDEN In 2016 wist voor het laatst een darter zijn wereldtitel te prolonge ren: Gary Anderson. Daarna was er elk jaar een nieuwe wereldkampi oen. En ook Gerwyn Price wist zijn titel van vorig jaar niet te ver dedigen. Na de heerschappijen van Eric Bristow (jaren 80), Phil Taylor (de twee decennia daarna) en Mi chael van Gerwen is er in de 2020's vooralsnog geen dominerende kracht in het darts. De afgelopen twee jaar waren er liefst negen verschillende win naars van de negen major-toer nooien: Peter Wright won er vijf, Jonny Clayton en Gerwyn Price drie, Michael van Gerwen twee en Rob Cross, James Wade, Dimitri van den Bergh, Glenn Durrant en José de Sousa ieder een. Een bont gezelschap. Des te knapper dat in de jaren 2015 en 2016 Van Gerwen in zijn eentje veertien van de acht tien major-toernooien wist te winnen. Price is ondanks zijn uitschake ling in de kwartfinale nog altijd de lijstaanvoerder van de Order of Merit, de wereldranglijst gebaseerd op het prijzengeld in rankingtoer- nooien van de afgelopen twee jaar. Maar hoe lang nog? Hij heeft Mi chael van Gerwen voorlopig afge schud, omdat die vanwege corona veel prijzengeld zag vervliegen. Maar er zijn meer kapers op de kust. Bovendien: Price behaalde vorig jaar zijn enige wereldtitel bij een WK zonder publiek, vanwege de pandemie. Mét toeschouwers is het een an der verhaal voor hem in Engeland, want hij wordt steevast uitge jouwd sinds hij akkefietjes had op het podium tijdens partijen in 2019. In de zinderende slotfase van zijn kwartfinalepartij tegen Mi chael Smith werd hij zaterdag even uit zijn concentratie gehaald door een luidruchtige toeschouwer, die op verzoek van Price uit de zaal werd verwijderd. Na zijn neder laag deed The Iceman op Instagram een oproep om het WK te laten rouleren over diverse landen. 'Vol gend jaar in Wales', stelde hij voor. Niet heel vreemd, want er zijn maar weinig sporten waarvan de wereldtitelstrijd jaarlijks op de zelfde locatie plaatsvindt. Hoe blijft het darts populair nu er geen heerser meer is en ook geen epische tweestrijd zoals tus sen Taylor en Van Barneveld? Jac ques Nieuwlaat, commentator bij RTL7 die met de dartsrechten meeverhuist naar Viaplay, heeft daar wel een ideetje over. ,,Wijs een stuk of vijf toernooien aan - negen majors is te veel - en wie die allemaal heeft gewonnen, mag een ster op zijn shirt dragen. Zoals bij snooker met de triple crown het ge- Wijs vijf toernooien aan en wie die allemaal wint, krijgt een ster op zijn shirt val is. Dat is volgens mij een goede stimulans voor al die jongens in de wereldtop. Momenteel zou er maar eentje met een ster op zijn borst mogen rondlopen: Michael van Gerwen." Of de Brabander nog terugkeert als alleenheerser? Nieuwlaat be twijfelt het. ,,Hij had best een grote voorsprong op de rest, zeg tien procent. Maar als de rest vijf procent beter wordt en je zelf vijf procent omlaag gaat, is die voor sprong weg. Het is ook niet heel vreemd dat het heilige vuur even ontbrak bij hem na al die succes sen. Michael zegt wel dat hij door hard te werken weer boven de rest uit kan steken, maar afgelopen jaar heeft hij er ook al veel energie in gestoken. En dat heeft zich niet in titels uitbetaald. Dus ik ben heel benieuwd of het hem nog lukt." GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 TTamosi De dartskoning is dood en er is even geen nieuwe Max van der Put Londen - Jacques Nieuwlaat FINALE WK DARTS Kijk voor het verslag van f II? de partij Wright-Smith op Kw de site van deze krant Negen major-winnaars in twee jaar. Ja mes Wade, Rob Cross, José de Sousa (bo ven), Glenn Durrant, Michael van Gerwen, Jonny Clayton (midden), Gerwyn Price, Dimitri Van den Bergh en Peter Wright (onder). fotos ap belga, getty, lawrence lustig/pdc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25