24 ANALYSE ONVREDE OVER VERDELING STARTPLEKKEN VOOR SPELEN DOOR DE KNSB De schaatsbond heeft reparatiewerk te doen. Patrick Roest, één van de beste schaatsers van de huidige generatie, voelt zich een maand voor de Winterspelen gepasseerd door de selectiecommissie van de KNSB. Patrick Roest is het type dat vaker zijn benen laat spreken dan zijn mond. De boerenzoon is bijna al tijd rustig, is al jaren de soms op vallend onopvallende kopman van de nationale allrounders. Hij is ook een van de grootste schaat sers van dit moment. Maar nu, een dag na de bekend making van de langebaanselectie voor de Winterspelen, doet juist Roest zijn mond open. Hij is het oneens met de keuzes van de driekoppige selectiecommissie van de KNSB, bestaande uit tech nisch directeur Remy de Wit, oud-schaatser Andries Kasper en ex-shorttracker Freek van der Wart. Roest plaatste zich overtuigend voor de olympische 5000 en 10.000 meter. Hij is de onbetwiste kopman van het achtervolgings team. En hij hoopte in Peking ook op de 1500 meter te rijden, de af stand waarop hij vier jaar geleden nog tweede werd en vorig jaar WK-brons won. Maar juist voor die afstand is ie mand aangewezen die op het kwalificatietoernooi achter hem eindigde: ploeggenoot Marcel Bosker. En dat is lastig te verkrop pen voor Roest, die in zijn offici- ele verklaring stelt dat er 'abso luut niks persoonlijks is' tegen over Bosker, of zijn andere team genoot, Sven Kramer. Er zit een logica in het toevoe gen van Bosker aan het olympisch team, met een maximum van ne gen rijders. Net zoals het logisch verklaarbaar is dat Kramer door de selectiecommissie werd aange wezen. Beide schaatsers zijn van belangrijke waarde voor de ploe- genachtervolging. De kans dat de formatie - met Roest - het olym pisch podium haalt is groot. Gro ter dan op sommige individuele nummers. Deelnemers aan het teamon derdeel moeten volgens de olym pische reglementen ook uitko men op een individueel nummer. Voor Kramer is dit de 5000 meter, waarop hij derde werd bij het kwalificatietoernooi. Bosker haalde op geen enkele afstand de top 3, maar kreeg de 1500 meter toegewezen. Kramer bleek daar naast de eerste keuze van bonds coach Jan Coopmans als massa- startrijder, in een dienende rol naast Jorrit Bergsma. Met het neerzetten van Kramer op dat onderdeel, gaat er een streep door de olympische kansen van een ander. Van Roest dus. Een alternatief had kunnen zijn om juist Bosker op de massastart uit te laten komen. Maar Coopmans denkt met Kramer op de massa start naast kopman Bergsma meer te bereiken. En hij kreeg gehoor bij de selectiecommissie. 'Op het moment dat Kramer meedoet op de massastart gaat er wel iets ge- C Roest moest de selectie zelf in het nieuws horen, was vooraf door niemand geïnformeerd beuren', zei technisch directeur Remy de Wit een dag eerder. Kramer heeft marathonerva ring, zoveel is duidelijk. Hij heeft ook het vermogen om 'de zaak ka pot te rijden' - zijn opdracht in de woorden van Coopmans. Kramers internationale massastart-erva ring is echter nihil. De vraag is ook: in hoeverre gaat de concur rentie anders rijden wanneer Kra mer aan de start staat? Anders dan bij Bosker, die ook over duurver- mogen beschikt? De internatio nale schaatswereld kent elkaar, niet alleen van palmaressen, juist ook van recente prestaties. En nog een vraag: zou Kramer, mondig boegbeeld van het schaatsen, op dezelfde wijze zijn gepasseerd? Roest bewees in het verleden tot de podiumkandida ten op de 1500 meter te behoren, Bosker moet die status nog berei ken. Het duo Bergsma-Kramer op de massastart is nieuw, en kent dus ook geen succes uit het verle den. Roest hekelt daarnaast de ge brekkige communicatie vanuit de bond. Hij moest de selectie en toewijzing van startplekken zelf in het nieuws horen, was vooraf door niemand geïnformeerd. Na afloop heeft hij uiteindelijk zelf maar de bondscoach opgebeld. Het klinkt onnodig onprofessi oneel. En heeft wellicht ook ge volgen: komende vrijdag starten de EK afstanden in Thialf met de achtervolging. Of Roest, nu 'zeer teleurgesteld', dan op een eventu ele uitnodiging voor de bonds coach ingaat, is nog onzeker. Wel staat er inmiddels voor vanoch tend een gesprek in de agenda van technisch directeur De Wit, die contact opnam naar aanleiding van de onvrede van een man die niet alleen zijn benen laat spre ken, maar nu eens met de vuist op tafel slaat. Spanje stuurt de Noren naar huis Loeb verkleint zijn achterstand Ferrari: eerbetoon aan Schumacher DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO Roest is nooit echt boos, maar nu wel Lisette van der Geest Rotterdam Patrick Roest als aanvoer der van de achtervolgings- ploeg, met Marcel Bosker en Sven Kramer in zijn kielzog. TENNIS Spanje heeft ook het tweede groepsduel van de ATP Cup gewonnen. Roberto Bautista Agut versloeg in Sydney Cas per Ruud, de nummer 8 van de wereld, en zorgde zo voor een beslissende 2-0 voor sprong. Het betekende me teen de uitschakeling voor de Noren in Australië. Spanje speelt in de laatste groeps wedstrijd van poule A tegen Servië en kan zich dan kwali ficeren voor de halve finales. Servië verloor met 2-1 van Chili door een nederlaag in het beslissende dubbelspel. Beide landen hebben nu één winstpartij en één verliespar- tij. DAKAR RALLY De Fransman Sébastien Loeb (47, foto) heeft de tweede etappe van de Dakar Rally gewonnen bij de auto's. In een proef over 338 kilometer hield hij de Qatarese klasse mentsleider Nasser Al-Attiyah 3 minuten en 28 seconden achter zich. Loeb verkleinde zijn achterstand op Al-Attiyah tot iets meer dan 9 minuten. De Nederlander Bernhard ten Brinke bereikte op ruim een kwartier van Loeb de finish. In het klassement zijn Tim en Tom Coronel de hoogst ge noteerde Nederlanders: twin tigste. Bij de motoren won de Spanjaard Joan Barreda Bort. FORMULE 1 Op de 53ste verjaardag van Michael Schumacher heeft de Italiaanse renstal Ferrari op sociale media een eerbe toon gebracht aan de zeven voudig wereldkampioen. „We zijn allemaal bij je, Michael. Vandaag en alle dagen", schrijft Ferrari bij foto's van een juichende 'Schumi'. Schu macher veroverde vijf van zijn zeven wereldtitels met Fer rari. De Duitser liep eind 2013 bij een ski-ongeluk ernstig hersenletsel op. In september 2014 mocht Schumacher het ziekenhuis verlaten en keerde hij terug naar zijn huis in Zwit serland. Over zijn toestand is amper wat bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24