handen wilt schudden? i i Vn 77Z Onze relatie heeft een onderhoudsbeurt nodig, hoe pak ik dat aan? Ik heb last van obstipatie. Moet ik ervoor naar de huisarts? Ik krijg stekende hoofdpijn als ik klaarkom. Is dat ernstig? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST Begroeten in2022 De hug GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 l ILLUSTRATIE AART-JAN VENEMA. Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl RELATIETHERAPEUT JEAN-PIERRE VAN DE VEN Een relatie is geen auto en een rela- tie-apk is onzin. Een auto wordt steeds gammeler, maar een goede relatie wordt alleen maar beter door de jaren heen. Wat wordt er dan beter? Alles draait om de ba lans tussen je eigen behoeften en de verbondenheid met elkaar. Men sen die lang gelukkig leven met el kaar respecteren de wensen van hun geliefden, maar verwaarlozen nooit zichzelf. Als cliënten in mijn praktijk beginnen over een onderhouds beurt voor hun relatie, bedoelen ze meestal dat hun eigen behoeften in het gedrang zijn gekomen. En dat hun partner die behoeften moeten vervullen. Maar zo werkt het niet. Als jouw behoeften niet worden vervuld, moet je zelf aan de slag. Heb je behoefte aan reizen? Boek dan die stedentrip of steek je duim omhoog langs de kant van de weg. Wil je een andere baan? Begin met solliciteren. Heb je behoefte aan verdieping van je kennis? Schrijf je dan in voor die opleiding. Nota bene: overleg met je geliefde. Hoe passen jouw plan nen in die van hem of haar? En vertel over wat je mee maakt, wat je leert en wat je voelt. Zo inspireer je je ge liefde en in die inspiratie vinden jullie de verbondenheid. Wedden dat je geliefde dat veel spannender vindt dan ge zeur over een onderhoudsbeurt? r RUTGER VERHOEFF Een enkele keer harde ontlasting komt vaak voor, van obstipatie (bij volwassenen) is pas sprake bij minstens twee van deze klachten: twee keer of minder dan twee keer per week ontlasting. Hard persen en/of een gevoel van obstructie tijdens de ontlasting. Een gevoel van incomplete ontlasting dan wel keutelige of harde ontlasting. En/of als het nodig is om je ontlasting handmatig te verwijde ren. Meestal is de oorzaak onschuldig, zoals te weinig be weging, minder vochtinname of te weinig vezelinname. Maar, om terug te komen op de vraag, er zijn enkele situaties waarin je naar de huisarts moet, bijvoorbeeld bij koorts, bra ken, afvallen of bij bloedverlies tijdens of na de ontlasting. Kortom, bij bijkomende klachten. De huisarts kan adviezen geven, laxerende middelen voorschrijven of medicatie aan passen. Logischerwijs zal hij of zij met u bespreken of er nog een controle moet plaatsvinden én wanneer u weer aan de bel moet trekken. De boks Anne-Marie van Leggelo: ,,De boks wordt veel gebruikt. Een fijne vorm van begroeten, maar ook behoorlijk amicaal. Zeker in de zakelijke wereld niet altijd gepast.'' De elleboog Hanneke de Bruin: ,,Best een ingewikkelde begroeting, die veel van je lichaam vraagt. Je moet allebei op een bepaalde manier draaien. Niet echt pret tig.'' Van Leggelo: ,,Steeds meer jongeren geven elkaar een hug. Dat voelt toch beter dan elkaar die obligate drie zoe- nen geven, die vaak ook niet zo prettig zijn. De hug is fijn voor vrienden en familie, maar uiteraard niet voor op de werkvloer.'' De hand op de schouder De Bruin: ,,Het is prettig dat je hierdoor even contact maakt met de ander. Het nadeel is dat het vrij intiem is en dat je weinig fysieke afstand hebt.'' De zwaai Van Leggelo: ,,Even met de hand zwaaien en iemand aan kijken is de veiligste manier van begroeten. Belangrijk is wel dat je de ander goed aan kijkt, zodat je echt even con tact maakt.'' Namasté De Bruin: ,,Namasté is een kleine buiging waarbij je zelf je handen tegen elkaar houdt. Mooi, maar het voelt mis schien wat onderdanig.'' De nieuwe handdruk Van Leggelo: ,,Ik heb weleens voorgesteld om handen te schudden met de achterkant van je hand. Dat is hygiëni scher dan met de binnenkant, omdat je met de achterkant je gezicht niet zomaar aanraakt. Het grote voordeel is dat je el kaar daardoor even kunt aan raken, dat vinden veel mensen prettig bij een ontmoeting. Het nadeel is dat je dicht bij elkaar komt.'' COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS Hoofdpijn tijdens seksuele activiteit en een orgasme komt relatief weinig voor. En als het voorkomt, is dat meer bij mannen dan bij vrouwen. Het kan zomaar optreden en weer verdwijnen. Het kan je zin in seks verminde ren. Er is helaas weinig onderzoek naar gedaan. Het is altijd verstandig om uit te sluiten of er een onderlig gende oorzaak is, dus raadpleeg je huisarts hierover. Het kan zijn dat de inspanning tijdens seksuele activiteit, waarbij je je spieren aanspant en je bloeddruk toeneemt, deze hoofdpijn veroorzaakt. Je zou kunnen proberen te vrijen met minder inspanning en spierspanning om te zien of dat verschil maakt. Ook kan het zijn dat je tijdens seks een verkrampte houding hebt die de hoofdpijn veroorzaakt, mis schien kun je daar op letten. Een pijnstiller slikken voordat je aan seks begint kan ook een oplossing zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21