GEZOND Wat zijn de alternatieven alsje liever geen Als je doelen opraken, kan dat de duur van je leven beïnvloeden 20 René Diekstra Nu corona lijkt te blijven, moeten we de handdruk en de drie zoenen misschien wel definitief vervangen. Wat wordt in 2022 de manier om anderen te verwelkomen of gedag te zeggen? et is een vraag die, voor zover mij be kend, sinds de uit braak van de pande- mie in geen enkel journaal, praatprogramma of ander medium gesteld is. Een vraag die sommigen bij voor baat als onzinnig zullen af doen. Het gaat hierom: helpt zingeving tegen Covid? Ben je meer immuun tegen besmet ting en ziektesymptomen als je een doel of doelen hebt die zin en richting aan je leven geven? Stel dat het antwoord daarop 'ja' luidt, dan zou het zomaar kunnen dat ouderen Hoe sterker je doelgerichtheid, hoe langer je leeft ongeacht onder liggend lijden kwetsbaarder zijn voor het virus, niet zozeer omdat ze lichamelijk kwetsbaarder zijn maar vooral omdat voor hen vaker geldt dat hun levensdoe len 'op' zijn. Wat betekent dat ze in plaats van enkel een prik- boost minstens zozeer een zingevingsboost nodig heb ben. Enige tijd geleden, na af loop van een lezing in een ver zorgingshuis in Den Haag vroeg ik de directeur wat haar grootste zorg is. Zonder aarze ling zei ze: 'De zorg voor zin geving'. 'Niet eenzaamheid?' was mijn reactie. 'Dat speelt ook', was haar reactie. 'Maar als ik moet kiezen, zijn het René Diekstra hoort van de directeur van een verzor gingshuis dat gevoelens van zinloosheid ouderen veel zwaarder vallen dan een zaamheid. Hij geeft advies. vooral gevoelens van zinloos heid die de hoofdrol spelen en die brengen ook eenzaam- heidsgevoelens met zich mee.' Veel ouderen worstelen met ingrijpende zingevingsvragen, legde ze uit. Zoals vragen over wat ze nog voor betekenis voor anderen hebben, toenemende gevoelens van levensleegte, en minderwaardigheid als gevolg van het verlies van regie over leven en gezondheid. Ouderdom is daarnaast ook vaak een periode van terugkij ken op het leven en het beoor delen van jezelf. Zoals hoe goed je het hebt gedaan of juist niet. 'Een aanzienlijk deel worstelt met deze vragen en wij slagen er onvoldoende in om daarbij klankbord en ge sprekspartner te zijn', aldus de directeur. De uitkomsten van een reeks van studies bevestigen haar conclusie. Hoe sterker de doelgerichtheid van mensen in het algemeen en ouderen in het bijzonder is, hoe langer de levensduur ongeacht onder liggende lijden. Daarom durf ik de stelling aan dat ouderen boosten met levensdoelen hen gelukkiger en gezonder maakt. En dat mag één of meerdere doelen zijn zoals (vrijwilli gerswerk, geloof, hobby's, bewegen, familie enzovoorts. Ik pleit ervoor alle ouderen toegang te geven tot een le vensdoelen-interview. Daar uit zal niet alleen blijken dat alle mensen een ingeboren wil tot zingeving hebben, maar ook dat het levend houden van die wil het verschil maakt. Re den om dit tot het belangrijk ste advies aan jezelf en ande ren te maken: zorg dat je doe len nooit opraken! c Geïnteresseerd? Kijk op www.diekstra.nl/test RIANNE VAN DER MOLEN eel mensen herinneren zich de persconferentie van begin maart 2020, waarin Mark Rutte adviseerde om vanwege dat nieuwe coronavirus geen handen te schudden. Om vervolgens de hand te drukken van RIVM-baas Jaap van Dissel. Die handeling zit diep in ons dna, weet etiquettedeskundige Anne- Marie van Leggelo. ,,Ik zie veel mensen weer gewoon handen schudden. Niet zo gek, want de vroegst bekende handdruk is te zien op een opgegraven mozaïek uit 845 voor Christus.'' Iets dat zo diepgeworteld zit, ver dwijnt niet zomaar. Misschien willen we dat ook helemaal niet. Gedragsdes kundige Hanneke de Bruin was in 2009 ten tijde van de Mexicaanse grieppande- mie in een Nederlands ziekenhuis. ,,Op de muren hingen printjes waarop stond: schud geen handen. Vervolgens zag ik een longarts de hand van een patiënt schudden. Het bleek een automatisme. Hij vertelde dat handen schudden ook belangrijk voor hem was. Daaruit haalde hij veel informatie. Was de hand slap of zweterig? Dan wist hij dat de patiënt mogelijk gespannen was en wilde hij die eerst op zijn gemak stellen.'' Aan je gezicht In die tijd leerde De Bruin hoe onhygië nisch handen schudden is. ,,Met je han den zit je overal aan, ook regelmatig aan je gezicht. Via je neus en mond komen die bacteriën je lichaam in.'' Ze werd zich bewust van het feit dat handen schoon kunnen ogen, maar dat vaak niet zijn. In deze pandemie geeft ze dan ook in principe geen handen. ,,Toch ging het laatst mis. Ik was op een bijeenkomst van de gemeente Rotterdam en zag een wethouder voor wie ik gewerkt had. Automatisch stak ik mijn hand uit. Toen hij mij een boks gaf, bemerkte ik mijn fout en bood ik excuses aan.'' 'Ik vind het fijn om mijn vrienden te huggen, maar vraag dat wel vooraf. Zo ga ik niet over hun grens' Een herkenbaar moment voor veel mensen. In ons land vol afwijkende meningen denkt iedereen ook anders over begroeten. Waar de een ondanks de pandemie toch een hand wil geven, vindt de ander dat niet prettig. ,,Daar moeten we samen iets mee'', vindt De Bruin. ,,In mijn geval was de wethouder zo wakker dat hij een boks gaf, maar dat kan lang niet iedereen op het moment zelf. Helemaal niet als bijvoorbeeld op een bijeenkomst iemand alle anderen de hand schudt en jij als vierde aan de beurt bent. Durfje dan nog te weigeren? Dan wordt het meteen een statement.'' Doe een voorstel Volgens Van Leggelo is het belangrijk dat je vooraf even nadenkt over hoe je wilt begroeten. ,,Je wordt dan minder verrast door de situatie. In principe neemt de gastheer of gastvrouw altijd het initiatief. Die kan een voorstel doen voor een bepaalde begroeting. Maar als je te gast bent en geen handen wilt schudden, kun je ook bewust even op afstand blijven staan.'' Het helpt volgens De Bruin om zelf het initiatief te nemen. ,,Zeg: 'Leuk je te ontmoeten, ik geef je graag een boks.' Zorg dat je het positief formuleert, dan breng je de ander niet in verlegenheid.'' Niet alleen op de werkvloer, ook privé is dat volgens haar belangrijk. ,,Ik vind het fijn om mijn vrienden te huggen, maar vraag dat wel vooraf. Zo ga ik niet over hun grenzen. Het is belangrijk dat je rekening houdt met wat de ander wil.'' Dat er nog geen goed alternatief is voor de handdruk, helpt niet. Aan elk van de nieuwe begroetingen kleven nadelen (zie kader). „Bovendien werkt het buiten Nederland weer anders'', zegt Van Leggelo. ,,In formelere landen zoals Duitsland is een boks of elleboog veel te amicaal. De veiligste manier blijft dan op een afstand staan, iemand aan kijken en vriendelijk toeknikken.'' Voorlopig zal de handdruk niet hele maal verdwijnen, verwacht De Bruin. ,,We moeten samen een alternatief vin den, maar dat kost echt tijd. Een hand is meer dan een begroeting alleen, je hebt even fysiek contact met die ander. Al ternatieven zijn er genoeg, maar of er echt een nieuwe vaste begroeting komt die hygiënischer is? Ik betwijfel het.'' DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO Zo kunnen we elkaar ook begroeten - HANNEKE DE BRUIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20