Minister krijgt meer tijd voor haar werk, de economie H 18 TOEKOMST CORONACRISIS EN MILIEU ZETTEN REISGROEP AAN HET DENKEN OVER OMSLAG Het was niet een naam die snel een belletje deed rinkelen. Waar D66 met Robbert Dijkgraaf en Ernst Kuipers koos voor een combinatie van kennis en bekendheid, koos de VVD met Adriaansens voor kunde, niet voor bekendheid. De VVD-senator is in het dage lijks leven bestuursvoorzitter van adviesorganisatie Twijnstra Gudde. Daarnaast is ze onder meer com missaris bij pensioenuitvoerder PGGM. Ze studeerde bestuurs- Of het een warm bad wordt, is af wachten. Wel is inmiddels duide lijk dat het bad wat minder diep is dan eerder het geval was. Twee van de belangrijkste portefeuilles op het ministerie, klimaat en de gas winning in Groningen, zijn wegge haald bij de minister van Economi sche Zaken. Rob Jetten (D66) wordt minister voor Klimaat en Hans Vijlbriefgaat zich als staatssecretaris bezighou den met het afhandelen van de gas winning in Groningen en de com pensatie voor de aardbevings slachtoffers. Werkgeversvereniging VNO- NCW ziet dat niet als een gemis. ,,Het was juist de bedoeling de werkdruk voor ministers te sprei den door meer ministers aan te stel len'', zegt een woordvoerder. De werkgevers staan in ieder ge val klaar om zaken te doen met de nieuwe minister. Het nieuwe kabi net wil aan de slag met het vesti gingsklimaat, innovatie en het be vorderen van het ondernemer schap. Dat zijn drie punten die voor VNO-NCW erg belangrijk zijn. Het vestigingsklimaat staat weer op de agenda sinds het vertrek van Unile ver en Shell naar Londen. Innovatie is al lange tijd een speerpunt. In de toekomst moet innovatie de nieuwe groeimotor voor de economie wor den. Vakantievieren zal drastisch veranderen, voorspelt topman Mattijs ten Brink van Sunweb Group. Het gaat naar minder ver, minder vervuilend, en minder wintersport. Grootste stap: minder vliegen. Opstarten en dan weer gierend tot stilstand komen. Mattijs ten Brink vergelijkt de zo veelste reislockdown met de ze nuwslopende ontknoping van het Formule 1-seizoen. „Iedereen ge spannen achter de safetycar, wach tend tot het weer los kan; zodra straks weer gereisd kan worden, schieten de boekingen naar records. ,,Ik ben erg positief over komende zomer. Mooi weer helpt en de be smettingen zijn dan relatief laag. Maar we moeten accepteren dat de winter er blijvend anders uit zal zien. Dat is toch het jaargetijde van groei ende besmettingen en nieuwe virus varianten. En er komen zeker op nieuw tegenvallers die alles weer in de war gooien. De les die ik in twee jaar heb geleerd is 'voorlopig valt het nooit mee'. Het is altijd weer slech ter dan mijn ergste nachtmerries." De invloed van corona zal tijdelijk zijn, maar de reisbranche zal er echt anders uit gaan zien, denkt de Sun- webbaas. Vooral klimaat en duur zaamheid maken volgens Ten Brink een radicale verandering in reisge drag en vakantiegevoel onvermijde lijk. ,,We staan op een keerpunt. En als ik me daarin vergis, dan moet dat keerpunt er zo snel mogelijk komen. Dat zeg ik zowel als Mattijs, als als baas van Sunweb. Het aantal vliegki- lometers moet hoe dan ook omlaag." Ten Brink (58), die voor zijn aan treden bij Sunweb Group in 2019 va kantievlieger Transavia leidde, ziet geen andere oplossingen. ,,Mijn ge neratie maakt volledig schoon vlie- gen niet meer mee. Initiatieven met biobrandstof en elektrisch vliegen zijn ontzettend belangrijk, maar zijn niet het grote antwoord. De enige oplossing is minder vliegen. ,,Tot nu is maar een kleine groep mensen bereid zijn vakantiegedrag aan te passen aan de klimaatproble matiek. We moeten de rest in bewe ging krijgen. Daar zie ik ook een taak voor ons. In ons aanbod zullen we steeds minder vliegvakanties opne men, en meer reizen met bus, trein, auto of fiets; minder ver weg en kleinschaliger." Daar kan corona zelfs bij helpen. ,,Mensen hebben nu goede ervarin gen opgedaan met in de buurt op va kantie gaan. Wij kijken nu naar goede vakantieplekken in Nederland en de buurlanden." Daar moet dan nog wel veel veranderen. ,,Veel ac commodaties zijn er prima voor een weekendje weg, maar niet geschikt voor een of twee weken." Budget De reisbranche kan die omslag niet alleen voor elkaar boksen, vindt Ten Brink. ,,Iedereen zou zichzelf een persoonlijk CO2-budget moeten opleggen of zaken moeten afwegen: of de hele zomer barbecueën of op vakantie gaan. Dat is een discussie die ik ook thuis voer. Iedereen moet zich aanpassen. En als dat op vrijwil lige basis niet voldoende gebeurt, kan de overheid sturen. Laat die ene vliegvakantie per jaar ongemoeid, maar ontmoedig die tweede en derde stedentrip." De politiek zou volgens Ten Brink het ijzeren zomerregime, waarbij heel Europa in een periode van twee maanden massaal op vakantie gaat, moeten loslaten. ,,We moeten vakan ties veel meer uitsmeren over het jaar; niet iedereen tegelijk op vakan tie laten gaan in diezelfde paar weken in winter, voorjaar of zomer." Zowel de reiswereld als de vakan tieganger staat daarmee voor grote veranderingen. Vakanties zullen duurder worden, doordat reisbedrij- ven coronaverliezen en -leningen de komende jaren moeten compen seren. ,,Het principe dat een lastmi- nutevakantie goedkoper is, ver dwijnt En wij kunnen het als misbe drijf niet meer dragen dat klanten na het boeken een deel van de reissom aanbetalen, om pas zes weken voor vertrek de rest over te maken." Vanwege alle veranderingen, maar ook door de concurrentie van plat forms als Booking.com en Vliegtic- kets.nl, neemt de reisgroep zich zelf nu op de schop. Sunweb, onder meer ook actief met Eliza was here, Gogo en Pri- mavera, wordt een reisplatform waarop ook externe partijen vakan- tieplezier aanbieden. Ten Brink wijst naar Bol.com en Zalando. ,,Bij die laatste kun je een compleet kostuum kopen of het zelf samenstellen. Soms is het afkomstig van Zalando, soms van partners die het via hun platform aanbieden. Dat gaan wij ook doen. We hebben hotelkamers of vlieg- tuigstoelen zelf in voorraad, maar bieden straks ook aanbod van een externe partners aan." Daarnaast wil Sunweb Group, die op het dieptepunt van de pandemie afzag van een eerder afgesproken overname van Corendon, weer op het overnamepad. „Onze ambitie gaat verder dan alleen maar in leven blijven. We zullen linksom of rechtsom van de situatie profiteren, omdat concurrenten verdwijnen of zich laten overnemen. We praten ook met een aantal kandidaten, vooral buiten Nederland. De kansen zijn er." Het principe dat lastminute goedkoper is, verdwijnt kunde en Nederlands recht in Rot terdam. Tijdens haar studie zong ze bij de fameuze Hermes House Band. Adriaansens werkte als advocaat, organisa tieadviseur en be stuurder in de zorg. Ze was onder meer directeur van het KNGF, de brancheor ganisatie van fysiothe rapeuten. Bestuurlijke ervaring heeft Adriaansens meer dan vol doende, en met het lidmaatschap van de Eerste Kamer - sinds 2019 - heeft ze ook kunnen wennen aan de mores van de politiek. Dat ze ook 'lastige' dossiers aankan, bewees ze bij de Larense Mixed Hockey Club. Die hockeyclub zat in financiële en be stuurlijke problemen. Die pakte Adriaan sens voortvarend aan, wat haar vijf jaar later de erepenning van de gemeente La ren opleverde. Ze is klaar voor een nieuwe 'duik'. In haar maidenspeech in de Eerste Kamer vertelde ze dat ze 'graag in het diepe springt, liefst zonder bandjes'. Dat nieuwe bad wordt dus het ministerie van Economi sche Zaken. DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO PROFIEL De 57-jarige Micky Adriaansens (VVD) wordt de nieuwe minister van Economische Zaken. Veel grote dossiers vallen straks ech ter onder andere bewindslieden. - Peet Vogels Sunweb wil toe naar minder vliegvakanties Herman Stil Rotterdam Wintersport én stedentrip én zonvakatie? Volgens Sunweb is die tijd voorbij. foto shutterstock - Mattijs ten Brink, ceo Sunweb Groep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18