Investering in kernenergie geldt straks als duurzame belegging 17 Vooral jongeren zijn dol op flitsbezorging Veen het niet halen van de 10 mil jard-mijlpaal. Hij verwacht dat de groei in met name fysieke winkels onder druk komt te staan als alles weer opengaat. ,,Dit kan op ter mijn gevolgen hebben voor filia len op minder gunstige locaties.'' De verkoop via internet steeg met 30 procent naar 650 miljoen euro. Volgens het bedrijf blijven forse investeringen nodig om de vraag uit de markt te kunnen bij benen en om 'toe te werken naar een rendabele bedrijfsvoering'. Het afgelopen jaar opende Jumbo tien nieuwe bezorghubs, waarmee het totaal uitkwam op zestien. In 2022 wil de keten er nog eens vier openen. De resultaten van La Place, ook onderdeel van Jumbo, vielen te gen. De restaurantketen was een groot deel van de afgelopen peri ode deels of geheel gesloten van wege lockdownmaatregelen. De omzet van La Place steeg met 4 procent naar 52 miljoen euro. Het bedrijfverwacht veel van een Zo'n dienst zelf optuigen was voor ons geen goed idee geweest nieuwe samenwerking met Thuis- bezorgd.nl. In Den Bosch, Eindho ven en Rotterdam bezorgt Thuis- bezorgd.nl sinds eind vorig jaar onder meer broodjes, soep en sap van La Place bij klanten thuis. En tot slot is er nog een samen werking binnen het Jumbo-impe rium. In alle supermarkten is in middels een Hema-schap te vin den, dit jaar is het de bedoeling dat een deel van het Jumbo Food en La Place-assortiment ook in honder den Hema-winkels komt te staan. Als een grote belegger als ABP zijn geld niet meer in Shell wil steken, maar alleen in 'groene' energiebe drijven, moet die natuurlijk weten wat 'groen' precies is. Is een bedrijf écht duurzaam bezig, of maakt het zich schuldig aan greenwashing Nu zorgen de verschillende labels en standaarden voor onduidelijk heid, terwijl steeds meer investeer ders groen willen beleggen. Van daar dat met spanning werd uitge keken naar Europese regels hier over. Omdat vervuiling en klimaat- verandering zich niets aantrekken van binnengrenzen, maken de EU-landen de belangrijkste regels hierover namelijk samen in Brussel. Op oudejaarsavond tegen mid dernacht, vlak voor een zelfopge legde deadline, stuurde de Euro pese Commissie eindelijk haar con ceptvoorstel voor een Europese 'taxonomie' naar de lidstaten. Taxo nomie betekent zoiets als classifica tie. Behalve de bekende groene energiebronnen als zon en wind, zijn ook kernenergie en moderne gascentrales op deze lijst van groene energievormen gekomen; voor een overgangsperiode en on der strenge voorwaarden. Geld ste ken in een nieuwe kerncentrale geldt tot 2045 als 'duurzaam', mits die centrale voldoet aan de nieuw ste veiligheidsstandaarden en er een plan is voor de opslag van het afval. Voor gascentrales geldt dat tot 2030, mits die een meer vervui lende vorm van energieopwekking vervangen en de uitstoot ervan on der een bepaalde grens blijft. De groene 'catalogus' moet Eu ropa helpen zijn klimaatdoelen te halen: meer dan halvering van de uitstoot van broeikasgassen in 2030 en geen uitstoot meer in 2050. De lidstaten steken zelf veel geld in de 'energietransitie', het nieuwe Ne derlandse kabinet alleen al tot 2030 35 miljard euro. Daarnaast is een veelvoud aan particuliere investe ringen nodig. Windmolenparken op zee worden de laatste jaren al ge heel privaat gefinancierd, maar aan een nieuwe kerncentrale waagt nog C De groene 'catalogus' moet Europa helpen zijn klimaatdoelen te halen geen bedrijfzich zonder forse over heidssubsidie én afnamegarantie. Dat kernenergie de lijst heeft ge haald is opvallend. Frankrijk wekt er 70 procent van zijn stroom mee op en was fel pleitbezorger van op- name van kernenergie in de taxo nomie. Parijs ziet kansen voor de export van zijn technologie. Duits land is zijn bestaande kerncentrales juist aan het sluiten, en de nieuwe minister van Economie, Robert Ha- beck, had meteen al stevige kritiek op de lijst. Aan de andere kant ge looft Berlijn wel in gas als tijdelijke vervanger van kolencentrales. Het voorstel van de Europese Commissie gaat nu eerst naar de lidstaten en naar een panel van ex perts voor commentaar, voordat het later dit jaar in stemming wordt ge bracht. In Brussel wordt de kans groot geacht dat het voorstel wordt aangenomen. GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE RUBEN L. OPPENHEIMER - Ton van Veen, financieel directeur van Jumbo In 2020 had bijna niemand nog van ze gehoord, maar vorig jaar waren ze er op eens: vier buitenlandse on dernemingen die inwoners in Nederlandse steden be loven boodschappen ra zendsnel te bezorgen. De populariteit van flitsbezorg- diensten Gorillas (Duits), Ge- tir (Turks), Flink (ook Duits) en Zapp (Brits) groeit aan zienlijk. Marktonderzoeker GfK stelde eind vorig jaar dat, ondanks de korte aanwezig heid in Nederland, 1,4 procent van de Nederlanders gebruik maakt van de vier bedrijven. De klantenkring bestaat vooral uit jongeren; 4,1 pro cent van de jongeren tussen de 18 en 34 jaar bestelt wel eens wat. Het gaat dan vooral om vergeten boodschappen. Klanten kunnen bijna de hele dag door via een app produc ten bestellen. De bezorgers bieden elk minimaal duizend producten aan. Fietskoeriers wachten voor de dark stores tot een order wordt geplaatst, om deze binnen tien minuten bij de klant thuis af te leveren. De meeste flitsbezorgers vra gen 1,80 euro bezorgkosten per bestelling. Volgens re tail-expert Rupert Parker Brady is dit lage bedrag op lange termijn niet houdbaar. ,,Het gaat er nu om wie het grootste wordt van de vier. Ik denk niet dat ze allemaal kun nen blijven bestaan in Neder land. De sterkste wint en zal daarna de tarieven omhoog gooien. Anders kun je hieraan geen cent verdienen.'' Parker Brady vindt het besluit van Jumbo en Gorillas om sa men te werken 'begrijpelijk.' ,,Gorillas kan zich onderschei den met vooral verse produc ten van Jumbo en La Place. En voor Jumbo is het verstan dig te leren van een internati onaal bedrijf als Gorillas.'' BRUSSEL De Europese Commissie wil kernenergie en moderne gas- centrales als 'duurzaam' betite len. Waarom is dat belangrijk? - Hans Nijenhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17