O Vastgoedadviseur voorspelt grote krapte op kantorenmarkt in Nederland 16 Kort Nederlandse bedrijven haken af voor techbeurs Vijftien Nederlandse bedrijven hebben af gezegd voor de techbeurs Consumer Elec tronics Show in Las Vegas, die morgen be gint. Met 55 ondernemingen die wel gaan, is het voor Nederland alsnog de grootste af vaardiging van de afgelopen jaren, laat het ministerie van Economische Zaken weten. Eerder zegden onder meer techgiganten Amazon, Twitter en Facebook-moederbe- drijf Meta al af voor de grootste vakbeurs voor de techindustrie vanwege zorgen over de omikronvariant van het coronavirus. Vanuit Nederland had techconcern Philips al gezegd niet te gaan. Het ministerie annu leerde zijn officiële delegatie al eerder. KLM op een na veiligste luchtvaartmaatschappij KLM was afgelopen jaar de veiligste lucht vaartmaatschappij van Europa, stellen ex perts van het Jet Airliner Crash Data Evalua tion Centre (JACDEC). Wereldwijd moet het Nederlandse bedrijf alleen Emirates voor zich dulden. Dat bedrijf uit de Ver enigde Arabische Emiraten was ook het jaar ervoor de veiligste. Emirates kreeg nu een score van 95,05 procent van het JACDEC, dat zijn jaarlijkse onderzoek uitvoert in op dracht van het tijdschrift Aero International. KLM kreeg 93,31 procent. De Amerikaanse vliegmaatschappijen JetBlue en Delta Air Li nes volgen. Tesla levert recordaantal voertuigen in staart van 2021 Tesla heeft in het vierde kwartaal van 2021 308.600 voertuigen geleverd. Het gaat om een recordaantal voor de fabrikant van elek trische auto's. In totaal verkocht het bedrijf in 2021 meer dan 936.000 voertuigen, een toename van 87 procent ten opzichte van 2020. In dat jaar leverde Tesla net iets minder dan een half miljoen voertuigen. De cijfers over de laatste drie maanden van 2021 lagen hoger dan verwacht. Analisten voorspelden zo'n 236.000 leveringen. Air France/ KLM Ahold Delhaize UMG Hunter Douglas SAMENWERKING GORILLAS Jumbo gaat een samenwerking aan met Gorillas. Financieel topman Ton van Veen verwacht dat de supersnelle bezorgservice van boodschappen een blijvertje is. publiek snel-snel de boodschap pen uit de schappen pakken voor de thuisbezorging.'' Geld wordt er (nog) niet ver diend met de flitsdiensten. Er wordt in dit stadium vooral heel veel geïnvesteerd in de minimaga- zijnen, technologie en het werven van fietsbezorgers. De vier flitsbe- zorgdiensten die in Nederland ac tief zijn - Getir, Flink, Zapp en Go rillas - haalden afgelopen jaar mil jarden euro's op om zich in te vechten. Voor Jumbo blijft het fi nancieel risico volgens Van Veen beperkt. ,,Dat risico ligt vooral bij Gorillas. Er zit ontzettend veel ka pitaal achter dit soort bedrijven, zo'n dienst zelf optuigen was voor ons geen goed idee geweest.'' Naast de deal met Gorillas maakte het Veghelse familiebe drijf gisteren ook de omzetcijfers over 2021 bekend. De verkopen van Jumbo zijn vorig jaar met 2 pro cent licht gestegen. De super marktketen wist zijn marktaan deel te vergroten naar ruim 22 pro cent en verkocht ook meer bood schappen via internet. Toch bleef het omzetcijfer wat achter bij de verwachtingen die Jumbo eerder had uitgesproken. Het bedrijf boekte in 2021 een om zet van 9,9 miljard euro, terwijl Jumbo een omzet van minstens 10 miljard euro verwachtte. ,,Het eer ste halfjaar van 2021 was voor onze omzet een stuk beter dan de tweede helft. Dat heeft vooral te maken met de heropening van de horeca, hierdoor werd er minder bij ons gekocht'', verklaart Van Voor 2022 verwacht de adviseur dat de vraag op toplocaties een stuk groter zal zijn dan het aanbod. ,,De vraag zal de komende jaren verder toenemen en de krapte zal verge lijkbaar worden met wat er zich op de woningmarkt afspeelt", zegt topman Jeroen Lokerse van de Ne derlandse tak van Cushman Wa- kefield in een toelichting. In vergelijking met een jaar eer der werd vorig jaar 9 procent meer kantoorruimte in gebruik geno men. Het aantal vierkante meters lag daarbij net boven de 1 miljoen. ,,De pandemie heeft niet geleid tot minder vraag naar kantoren, maar tot meer vraag naar andere kanto ren", aldus Lokerse. Volgens hem willen huurders duurzame gebou wen van hoge kwaliteit op toploca ties. ,,Ze willen gehuisvest zijn op plekken met een goede bereikbaar heid, waar hoogwaardige facilitei ten dichtbij zijn en waar je werk kunt combineren met ontmoeten." Volgens Cushman Wakefield is in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven sprake van een zeer gunstige markt voor verhuurders, omdat de leegstand zich daar onder het gewenste niveau van frictie leegstand bevindt. Dat is leegstand die wenselijk is, zodat bedrijven die zoeken niet hoeven te wachten, maar meteen in hun behoefte kun nen voorzien. Eind 2020 stond in Nederland ge middeld 8,2 procent kantoorruimte leeg. Dat was het laagste niveau sinds 2002. Eind 2021 was de gemid delde leegstand 8,4 procent. op neer dat Jumbo nog dit kwar taal de huidige 25 magazijnen (be ter bekend als dark stores) van Go rillas in elf steden gaat bevoorra den met A-merken, het huismerk en producten uit het La Place-as- sortiment. Naast de eigen klanten biedt Gorillas straks ook de men sen die online hun boodschappen bij Jumbo bestellen, de moge lijkheid de artikelen binnen enkele minuten bij hen thuis te bezorgen. Het gaat dan alleen om inwoners van - grote - steden, want voor flitsbezorging is massa nodig: huishoudens die dicht op elkaar wonen. Als de samenwerking naar tevredenheid verloopt, verwacht Van Veen dat de meer dan zevenhonderd Jumbo-vestigingen in Nederland en België deels als magazijn van Gorillas kunnen gaan dienen. „Dan heb ik het over een afgesloten gedeelte van het winkelpand. Dus denk niet dat Goril- las-bezorgers straks tussen het winkelend Zelf zou Ton van Veen niet snel boodschap pen bestellen bij een flitsbezorger als Goril las, liever gaat hij 'ge woon' naar de winkel. Maar de fi nancieel directeur van het Veg- helse familiebedrijf Jumbo weet dat met name jongeren daar anders over denken. „De opkomst van super snelle boodschappenbezor- gers kun je op twee manie ren benaderen. Is het een hype die over waait, of gaan deze jongens de markt beïnvloeden? Wij denken het tweede; vandaar het besluit van Jumbo om te gaan samenwerken met Gorillas. We volgen de behoeften van onze klanten.'' De overeenkomst tussen Jumbo en het van oorsprong Duitse Gorillas (opgericht in mei 2020 in Berlijn) komt er in grote lijnen DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO CORONA ONDERZOEK ELEKTRISCHE AUTO'S Koers stijgt na adviesverhoging analisten. Supermarktke ten start met in koop van eigen aandelen. Beleggers ne men winst na koersstijging af gelopen weken. Beleggers zijn afwachtend over overnamebod fa brikant Luxaflex. o Jumbo ziet voordeel van flitsbezorger AMSTERDAM Er dreigt grote krapte op de Ne derlandse kantorenmarkt. Dat concludeert de Amerikaanse vastgoedadviseur Cushman Wakefield in een rapport. Vooral het aanbod op toplocaties in grote steden is flink gedaald. - ANP Sanne Schelfaut Veghel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16