H Zoon Peter R. moet ook vrezen voor zijn leven 15 NECROLOGIE PALEONTOLOOG HAATTE HANDEL IN IVOOR EN DEED ALLES OM STROPERS TE ONTMOEDIGEN De wereldberoemde paleontoloog Richard Leakey is op 77-jarige leeftijd overleden. Hij bewees dat de mens is ontstaan in Afrika. Ook vocht hij met veel lawaai tegen de ivoorhandel. Misschien had de jonge Richard ooit een heel andere carrière gewild. Hij probeerde het zelfs even als safarigids, maar voor een kind van ouders als Louis en Mary Leakey was er uiteindelijk maar één weg: die van de paleoantropo- logie. Alle drie probeerden ze hun leven lang de menselijke evolutie te begrijpen en te verklaren door het bestuderen van miljoenen jaren oude fossielen en gereed schappen. Richard Leakey werd geboren in 1944 in Nairobi, de hoofdstad van toenmalig Brits Kenia. Zijn ouders gelden als de beroemdste ontdek kers van onze verre voorouders. Het deed hem later verzuchten dat van een hechte familie geen sprake was: de wetenschap ging altijd voor. Louise deed in Tanzania vol gens deskundigen zelfs de grootste ontdekking uit de geschiedenis van de paleontologie: de voetstap pen van Laetoli. Door de vondst van deze zeventig voetafdrukken in fossiele vulkanische as bewees ze dat de vroege mens 3,6 miljoen jaar geleden al rechtop liep. De jonge Leakey zelf droeg in de jaren 70 en 80 in grote mate bij aan onze kennis van de ontwikkeling van de mens. Zijn beroemdste vondst is de Turkana Boy (de jongen van Turkana), een bijna volledig skelet van een jonge, mannelijke homo erectus van 1,6 miljoen jaar oud. Zijn team groef de botten op aan het Turkanameer in Kenia. ,,Hiermee speelde hij een belangrijke rol in de manier waarop de wereld nu nog altijd aankijkt tegen de rol van Afrika in het verhaal van de menselijke evolutie", staat er in een verklaring die WildlifeDirect uitgaf na Lea key's overlijden. De natuurbe schermingsorganisatie werd in 2006 nog opgericht door Leakey zelf. Misvormd De zoon van Louis en Mary ontwikkelde een enorme fascina tie voor de Turkana Boy, wiens skelet een misvormde ruggengraat had. ,,Dit was geen normaal func tionerend, bijna-tiener-type, maar waarschijnlijk iemand die heel veel hulp nodig had", zegt hij in een documentaire over zijn werk. Voor Leakey was dit een teken van een menselijke karaktertrek: medeleven. Hij zal het zelf vaker hebben ervaren, want zijn leven verliep niet altijd op rolletjes. Als kind liep hij een schedelbreuk op na een val van zijn paard. Later overleefde hij ternauwernood een niertrans plantatie, leed aan huidkanker en verloor in 1993 twee benen bij een vliegtuigongeluk. Na dat laatste werd gefluisterd dat er misschien wel sabotage in het spel was. De witte Keniaan hield zich na melijk niet alleen bezig met het verleden, maar maakte zich ook enorm druk om de tijd waarin hij leefde. Hij was onder meer direc teur van de Nationale Musea van zijn land en van de Kenya Wildlife Niemand, echt niemand zou zich bezig moeten houden met ivoorhandel Service (KWS), en speelde een paar jaar een prominente politieke rol in de oppositie. In 1989 en in 2016 baarde hij wereldwijd opzien door samen met de toenmalige presidenten (Daniel arap Moi en Uhuru Kenyatta) enorme bergen olifantenslagtanden in brand te steken. Het ging in totaal om meer dan 100 miljoen dollar, en betrof enkel ivoor dat in beslag was geno men van stropers. ,,Dus nog maar een heel klein deel van de totale hoeveelheid", zei hij mismoedig. Het was een gerechtvaardigde publiciteitsstunt, vond hij zelf. Doel was om de handel in ivoor een halt toe te roepen. Agressieve stropers slachtten in Afrika met bijna militaire middelen vele tien duizenden olifanten af. Ze ver kochten het ivoor met grote winst door aan Aziatische kopers, met name in China, die er onder meer kammen, brilmonturen en beeld jes maakten. Het gerucht ging dat hij in zijn tijd als KWS-directeur zijn personeel opdracht had gege ven om met scherp op stropers te schieten. Dat hij heeft hij altijd ontkend. Maar: ,,Niemand, en ik herhaal, niemand zou zich bezig moeten houden met ivoorhandel. Het betekent de dood van onze olifanten en van ons natuurlijke erfgoed." De recherche onderzoekt een tip dat onbekenden ook Royce de Vries om het leven willen brengen. ,,De enige reden die ik kan bedenken, is dat ik als advocaat de onschuldige zussen van Nabil B. heb bijgestaan in een civiele kwestie tegen de staat. Daar ben ik mee gestopt toen mijn vader was neergeschoten", zegt De Vries. ,,Ik deed dat uit veiligheids- overwegingen anoniem, zó ano niem dat zelfs andere kantoorgeno ten van niets wisten, maar de op sporingsdiensten zijn zo onzorg vuldig geweest het te laten uitlek ken, waarna het ook nog eens in de media is gemeld." Nadat was uitgelekt dat De Vries de zussen bijstond, overwoog hij daar al mee te stoppen. ,,Door de aanslag op mijn vader is dat ver sneld en kwamen de zussen wéér zonder advocaat te zitten", zegt De Vries. ,,Ik heb mijn eigen familie in het ziekenhuis moeten beloven dat ik mijn handen volledig van de pro cedures voor de familie van Nabil B. zou aftrekken. Het was toen niet Opsporingsdiensten zijn zo onzorgvuldig geweest het te laten uitlekken het moment om eigenwijs te zijn." Eerder al waren andere advoca ten afgehaakt, omdat ze er na een reeks missers niet meer op ver trouwden dat de overheid in staat zou zijn hun identiteit goed af te schermen. Dat wordt beschouwd als de enige manier om zonder zware beveiliging de familieleden van Nabil B. bij te staan. Van hem zijn inmiddels broer Reduan (maart 2018), advocaat Derk Wiersum (september 2019) en vertrouwensman Peter R. de Vries (6 juli 2021) vermoord. De opsporingsdiensten gaan er van uit dat de opdracht voor de moorden kwam van de criminele organisatie rond Ridouan Taghi, die door Nabil B. van grof onderwe- reldgeweld is beschuldigd, waaron der een reeks liquidaties. De bijstand die De Vries aan de zussen verleende, had niets te ma ken met de strafzaak Marengo waarin Nabil B. kroongetuige is. ,,Ik heb deze familieleden bijgestaan in civiele kwesties tegen de staat. Mijn bijstand had geen enkele betrek king op Marengo, omdat ik geen strafrechtadvocaat ben. Bovendien was mijn vader juist teruggetreden van ons kantoor omdat hij zich wél met Marengo ging bezighouden. Dat was anders voor niets geweest.'' - Wouter Laumans en Paul Vugts GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 Richard Leaky ontdekte oorsprong van de mens Mark van Assen Rotterdam Richard Leakey stak met president Uhuru Kenyatta in 2016 enorme - Richard Leakey, paleontoloog bergen slagtanden aan. foto epa AMSTERDAM Royce de Vries, de zoon van de vermoorde Peter R. de Vries, is door de politie gewaarschuwd dat ook zijn leven gevaar loopt. Reden kan zijn dat hij de zussen van kroongetuige Nabil B. als advocaat bijstond. - Royce de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15