11 In de slotaflevering van De Laatste Tocht blikken onze lezers vandaag terug op de laatste Elfstedentocht op 4 januari 1997, precies 25 jaar geleden. nog kroonprins) Willem-Alexander ook van de partij. Ieder jaar was Niek goed genoeg getraind voor als de tocht der tochten zou komen. In 1997 kwam er een nieuwe tocht. Ondanks dat het met Niek de laatste keren op het ijs niet zo goed meer ging door de ziekte van Parkinson, wilde hij toch meedoen. Want, hij wilde per se dat derde kruisje halen. Voor ieder van zijn kinderen een kruisje. De hele dag hebben we niks meer van hem en zijn schaatsmaten verno men. 's Avonds weer bij het logeer adres aangekomen, was het afwach ten. Eindelijk kwam Niek thuis. Uit geput. Hij vertelde dat het onderweg veel met vallen en opstaan was ge gaan. Bij een hulppost van het Rode Kruis wilden ze hem van het ijs ha len. Zijn linkerbeen was het. Door uitval sleepte hij zijn voet al de hele tocht met zich mee. Onderweg hoorde hij mensen zeggen: 'Moet je die eens zien!' Voor zijn ziekte had Niek een heel mooie, krachtige schaatstechniek. Maar nu was het allesbehalve dat. De ziekte van Parkinson had - onher stelbaar en wreed - beetje bij beetje de controle over het lichaam overge nomen. Wat zijn wij als familie on gelooflijk TROTS hoe hij de Elfste dentocht toen heeft uitgeschaatst. Wat een prestatie, wat een door zetter, wat een kanjer! Op karak ter en kracht hij heeft de zware tocht uitgereden. Niek deed er uiteindelijk veertien en een half uur over. Op 24 januari 2018 is Niek (toen 71) overleden. We missen hem nog elke dag. Op zijn graf staat een beeldje van drie schaatsers, ter ere van Niek en zijn maten. Gevallen na 25 minuten Voor mijn vader Piet Mulder zat de tocht er na 25 minuten bijna op. Rond 06.15 uur kwam hij hard ten val op zijn hoofd. Gelukkig was de EHBO snel ter plaatse. Pa was vijf minuten buiten westen en toen hij bijkwam wist hij niet waar hij was en wat er aan de hand was. Hij is eerst naar een huis gebracht en daarna naar de dokter. Die constateerde een hersenschudding en raadde het af om verder te gaan, logisch. Maar mijn vader was zo'n schaats fan en had zó uitgekeken naar de tocht dat opgeven simpelweg geen optie was. Er zat dus maar één ding op. Terug naar de controlepost - daar lagen zijn schaatsen - en het ijs weer op! Hij schaatste precies om 18.00 uur die avond over de finish. Helaas is mijn stoere vader er niet meer. 25 jaar na dato hoop ik op 4 fe bruari 2022, de Alternatieve Elfste dentocht op de Weissensee uit te rij den. Als eerbetoon aan hem. Nu maar hopen dat ik uit hetzelfde hout ge sneden ben. -Josine Mulder, Vianen Kloteschaatsen Een mopperende Peter kwam aangereden in Franeker. 'Wat een kloteschaatsen', was zijn boodschap. Hij wilde het bijltje erbij neergooien. Totdat de oude ver trouwde schaatsen door zijn vrouw Ria uit de tas werden ge haald. Met hernieuwde moed werd de tocht voortgezet uit gereden. Zo werd het toch nog een gedenkwaardige dag. De les: gooi nooit je oude schaat sen weg, voordat je een Elfste dentocht hebt gereden op je nieuwe. -Ria Westgeest, Boskoop ren gezocht en in bomen geklom men. Hier heb ik als opgroeiende jon gen urenlang zitten vissen. Ik heb er gezwommen en salto's van de kant in het water gemaakt. Er gaat van alles door mij heen wanneer ik in het don ker van de avond mijn geboorteplek passeer. De huilende vrouw n de duisternis stond er kort na Barthlehiem een vrouw met be traande ogen en in grote paniek op het ijs. Ik stopte en vroeg wat er aan de hand was. Ze durfde niet verder en moest hier opgeven. Ze zou Leeuwar den niet halen. In 1985 en '86 had ze de tocht niet kunnen schaatsen, omdat ze in ver wachting was. 'Dit is misschien de enige keer in mijn leven en nu durf ik niet verder.' Ik zei tegen de onbe kende vrouw: 'Ik houd mijn handen op mijn rug, jij houdt ze vast, dan breng ik je naar Leeuwarden.' We be reikten glorieus de finish. Ik was nog jaren welkom bij haar op de boerderij. Parkinson Als rasechte Westlander, gebo ren aan de Zweth, leerde Niek al snel schaatsen. Later werd hij fanatieker, ook met hardlopen en skeeleren, maar schaatsen werd zijn passie. Op de vaste dinsdagavond maakte hij zijn rondjes op de Uithof in Den Haag. Regelmatig was (toen Twee mannen op sleeptouw genomen Na Harlingen wordt het donker. De wind neemt eerder toe dan af. En hele stukken ijs zijn zo slecht: veel klunen dus! Dan in de verte de tv-lampen bij Bartlehiem. Maar wat een wazig beeld. Zal wel door m'n bril komen. Vast beslagen. Maar als ik m'n bril afzet blijft het beeld wazig. Bevroren ogen? Gelukkig rijdt er voor mij iemand met een knipperend fietslampje. Ge woon dat lampje blijven volgen, dan halen we Dokkum wel. Maar halver wege was het lampje ineens weg. Ik heb nog geroepen, maar geen reactie. Dan maar afgaan op het geluid. En zo komen we in Dokkum. Wat een feest daar! In een EHBO-tent even de ogen laten onderzoeken. Be vroren, zo blijkt. Zalfje erop en rustig aan de laatste etappe beginnen. We hebben nog ruim anderhalf uur. Dat moet toch lukken. Helaas wordt het zicht niet beter. Met als gevolg: di verse valpartijen. Dikke knie, pijn lijke pols. In het riet hoor ik iemand roepen. Hij is gevallen en kan niet meer overeind komen. Gelukkig lukt het om hem weer op de been te krij gen. Hij wil op gang getrokken wor den. 'Geen probleem', zeg ik. 'Ge bruik mijn schaatsbeschermer als trekhaak.' Dan, zegt hij: 'Mijn broer ligt hier ook ergens, kan die ook aan haken?' 'Natuurlijk. Maar ik hoop dat er niet nog meer familieleden van jou in het riet liggen, want dan wordt het treintje te lang.' Heb beide mannen een paar kilometer tot de Bonkevaart op sleeptouw genomen. Om half twaalf waren we bij de finish. De pijnlijke pols bleek achteraf ge broken: vier weken gips. De zus van Henk Ik heb de Elfstedentocht van 1997 van dichtbij meegemaakt en heb dus mooie herinneringen. Altijd als ik mijn broer zie, moet ik denken aan die dag. Want de winnaar van de vijf tiende Elfstedentocht, dat was mijn broer. GO DINSDAG 4 JANUARI 2022 Blije deelnemers zwaaien naar het publiek bij de door komst in Dokkum. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Meer persoon lijke verhalen van deelnemers aan de tocht in 1997 zijn te lezen in het boek De Elfste dentocht van '97, over een sportief volksfeest, van daag precies 25 jaar geleden, dat destijds niet al leen Friezen blij maakte, maar het hele land. Het is te bestellen via de site van deze krant /Elfstedentocht a=s5=KS5S?-:*. - Margreet, Michiel, Ruben en Olga van Zeijl, De Lier - Hans Dijk, Bodegraven - Rob Moret, Rhenen Het dik ingepakte dweilorkest Kleintje Pils vermaakt publiek en schaat sers in Bartlehiem. foto anp - Fred van Raamsdonk, Vlaardingen - Joke Gerrits-Angenent, Woubrugge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11