DE LAATSTE TOCHT M .JGËVOELS *TEM?ERRTUUT« ■MflflR 5TEER:+30( 10 Het regende maandenlang reacties toen wij onze lezers dit najaar vroegen wat zij zich herinneren van de laatste Elfstedentocht, 25 jaar geleden. Het lijkt wel of 4 januari 1997 op iederéén een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Een bloemlezing. Mijn overleden zoon reed mee In 1991 emigreerden wij naar Cu rasao, Geen idee of er ooit, na de tochten van 1985 en 1986, nog een derde rit voor mij zou komen. Toch heb ik in de tropen mijn schaatscon- ditie kunnen vasthouden. Op skeelers was het zonder gevaar voor eigen leven mogelijk om op de weg naar Bullenbaai op een redelijk vlak stuk een heen en weertje te rij den van ongeveer 1,5 kilometer. Na anderhalf uur ploeteren had je dan het gevoel dat je aardig bezig was ge weest. Door een ongeval met een vlieg tuig is onze zoon Jeroen op 5 februari 1996 in Amerika verongelukt. Eind december vlogen wij naar Nederland om de kerst met familie door te bren gen. En toen trad de vorst in. Wat mij vooral is bijgebleven van de tocht is het afzien. Franeker-Dok- kum was een hel. Maar toen begon mijn zoon Jeroen in mijn gedachten mee te rijden. Een deel van mijn rouwverwerking heb ik toen doorge maakt, besef ik nu. Ik ben ervan over tuigd dat ik door hem extra kracht heb gekregen. Samen haalden we Leeuwarden. Bijna naakt Vroeg vertrokken uit Vlaardin- gen met een groep vrienden met de waarschuwing van mijn toen aanstaande echtgenote om voorzichtig om te gaan met de kou. Franeker was het einddoel. Daar aan gekomen werd de voetbaltraining af gebeld, omdat ik dus in Franeker zat. Dat werd niet geloofd. De wedstrijdrijders waren Frane- ker reeds lang gepasseerd, maar Johan Olav Koss was in aantocht. Inmiddels deed de combinatie van bier en Bee- renburg haar werk met als gevolg dat ik bijna naakt het ijs op ging, als ge volg van een weddenschap. Door twee politieagenten werd ik op vriendelijke wijze van het ijs bege leid. Deze actie was rechtstreeks te zien op tv bij de NOS. De beelden zijn de wereld overgegaan via de BRT, BBC en zelfs CNN. Bij de voet balvereniging was dit het bewijs dat ik dus tóch in Franeker zat. Alhoewel mijn vriendin minder blij was met mijn actie, werd ik in Vlaardingen als held ontvangen. Bij mem Wij hebben de laatste tocht heel bewust meegemaakt. Onze moeder lag, zo bleek later, terminaal in het ziekenhuis in Dokkum. De verpleging had alles uit de kast gehaald. Zo stonden op elke afdeling kraampjes met koek en zopie en droeg de verpleging een hesje met de route. We mochten de hele dag op be zoek. Gingen vaak naar het keerpunt in hartje Dokkum en juichten de rij ders toe. Dan weer snel naar mem om voor de tv bij haar weer warm te wor den en vervolgens weer de kou in. Ook mem heeft genoten. Ze was so- wieso dol op alles wat met schaatsen te maken had. De extra uurtjes bij haar om samen naar dit evenement te kijken zijn onvergetelijk. Grüsse aus Sneek! Guten Tag! Am 3.1.1997 erhiel- ten wir einen Anruf von der Schwiegermutter aus Sneek: 'It giet oan!' Wir packten unsere Sa- chen und fuhren von Essen (D) nach Sneek. Dort konnten wir bei Schwa- ger und Schwagerin übernachten. Am Samstag (4.) schellte früh der Wecker und wir waren um ca. 5.30 Uhr an der Zwette. Dort warteten bereits viele Zuschauer, dick ver- mummt, mit Feuerkörben, Kaffee und Beerenburg auf die Wed- strijd-Teilnehmer. Kurze Zeit spater hörten wir entsprechende Schlitt- schuh-Gerausche und sahen verein- zelte Kopflampen. Einige Bauern ha- ben mit ihren Treckern die Eisflache erleuchtet. Ein imposantes Schaus- piel in der Dunkelheit. Nach ca. 1 Stunde wurde uns kalt. Es waren -6°, gefühlt durch den Wind etwa -15°. Wir gingen zurück und haben uns erst einmal aufge- warmt. Den ganzen Tag lang lief der Fernseher mit Liveberichten. Am Sonntagmorgen ging es wie der zurück nach Essen. An einer Tankstelle in Sneek kaufte ich noch eine Sonderausgabe einer Zeitung mit der Headline. 'De Helden van het Noorden'. Es war ein Erlebnis! Beste GrüRe! Applaus in de kerk De volgende ochtend, zondag 5 januari, zat ik in de kerk en toen zei de ouderling: 'We hebben hier een beroemdheid in ons midden, want Wubbo heeft gisteren de Elfstedentocht geschaatst.' Don derend applaus van de kerkelijke ge meente in Rotterdam-Overschie. Op de ic ijn 'benauwde' herinnering aan de Elfstedentocht is dat ik na vier weken op de intensive care van de beademingsapparatuur af moest. Na complicaties door slok darm- en maagoperaties. Die dag, in 1997, moest het gebeuren. Het was een vreselijk benauwd gevecht. Alsof je door een rietje ademt. Voor aflei ding werd er een tv bij mijn bed gere den, terwijl er normaal geen tv aan wezig is op de ic. Dankzij de afleiding van de prachtige Elfstedentocht is het me gelukt om door te zetten en in de avond mocht de beademingsappara tuur eruit! Jongensdroom Na Hogebrug kom ik op bekend terrein. Twee kilometer vóór Dokkum ben ik geboren aan de oever van het water. Daar stond mijn wieg. Op dit gedeelte van de Ee ken ik elke bocht en herken ik elke boer derij. Daar stond ik in 1954 en 1956, uitzinnig van verlangen om eens mee te doen met de groten der aarde. Het is een jongensdroom. Hier heb ik mijn jeugd doorgebracht. Hier heb ik koeien en schapen gemolken. Hier heb ik slootje gesprongen, kievitseie- DINSDAG 4 JANUARI 2022 GO 'Mijn broer ligt hier ook ergens in het riet' - Martien Jacobs, Leusden F Bij de stempelpost in Franeker is het glas voor deze toe schouwer méér dan halfvol. FOTO HOLLANDSE HOOGTE - Erwin van Rooy, Vlaardingen - Karla de Ruygt-Mulder, Heerenveen - Wolfgang Bertram, Essen - Wubbo Tempel, Rotterdam - Annie van Kuijk, Geervliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10