9 Edgar vindt het mooi om te zien dat zijn broer nu het verschil gaat maken. ,,Zo zijn we ook opge voed. Ernst wil helpen, impact maken. Dat drijft hem. Het mate riële en de bekendheid, die had hij liever niet gehad.'' Dat een vakminister heel an dere keuzes kan maken dan een politiek bestuurder is een ding dat zeker is, vindt Jaap Fogteloo. Hij noemt de trage start van de boostervaccinaties als voorbeeld. ,,Hugo de Jonge had het heel zwaar op deze post in een crisis. Ernst zou zeker de voorzitter van de Gezondheidsraad ervan hebben overtuigd dat de booster campagne eerder moest begin nen." Dat is, denkt hij, omdat Kuipers met de voorzitter als gelijke zou kunnen spreken. ,,De Jonge staat op achterstand, terwijl hij moeilijke besluiten moet nemen met grote maat schappelijke gevolgen.'' Niemand is verrast over Kui pers' stap naar het ministerschap. 'Zie je wel, we zeiden het toch altijd al?' appte maag-darm- leverarts Lisanne Holster naar Kuipers, toen ze hoorde dat hij was gevraagd. Ze promoveerde in 2014 cum laude bij hem. Voor zijn afscheid in 2013 als hoofd van de afdeling maag-darm-lever- ziekten van het Erasmus MC maakte ze samen met een aantal andere promovendi de glossy Ernst. Op de laatste bladzijde stond bij wijze van vooruitblik op het volgende nummer: 'Ernst Kuipers vertelt over zijn nieuwe functie als minister van Volks gezondheid.' ,,We voelden dat allemaal zo. Iemand als Ernst is zo bijzonder, die kom je maar één keer in je leven tegen. Toen was hij al zo maatschappelijk betrokken en breder bezig, met preventie en kwaliteit van leven. Hij kon jonge mensen laten floreren door zelf een stap opzij te doen.'' Kille manager Toch is het niet allemaal ho sanna. Op de werkvloer van het Erasmus MC zou Kuipers be kendstaan als een kille manager die geen oog heeft voor zijn personeel, vertelt een lid van het Actiecomité van de FNV, dat actievoerde voor een betere cao en vanwege 'de angstcultuur' niet met naam in de krant wil. „Eigenlijk werd er gezegd dat we niet moesten zeuren. Als er nog tijd voor koffie was, dan kon er nog een bed bij.'' Ook kritisch is epidemioloog Amrish Baidjoe, die de voorspel lingen van Kuipers 'wisselvallig als het weerbericht' noemt. Kui pers zei in een talkshow dat de avondklok niet heeft gewerkt. ,,Maar hij wilde geen cijfers delen om het te bewijzen. Juist in dit klimaat moet je terughoudend zijn met uitspraken. En als je ze doet, moet je cijfers paraat hebben'', vindt Baidjoe. Toch is het volgens hem bijzonder ver standig dat Kuipers minister wordt. ,,Hij zal beter begrijpen wat er nodig is dan Hugo de Jonge, die niets met zorg heeft. Signalen uit de zorg worden sneller serieus genomen als Kui pers het zegt.'' Bovendien, denkt hij, is iemand zonder technische kennis vatbaarder voor lobby's. Kuipers zit er niet voor zich zelf, hij kan allang stoppen met werken en de wereld rondzeilen. Hij doet dit voor de maatschap pij, zegt Maarten Frissel, al 35 jaar vriend en zelf directeur van een middelbare school. ,,Als ik een halve dag zijn leven zou moeten leiden, zou ik er al aan onderdoor gaan. Maar hij kan dat, hij kan uitzonderlijk goed omgaan met druk en stress.'' Onomstreden is Kuipers niet. Volgens Frissel heeft hij vijanden gemaakt doordat hij beslissingen heeft genomen in de medische sector. Zo mochten bepaalde moeilijke hartoperaties alleen nog in het Erasmus MC gedaan worden. Ook de fusie tussen de TU Delft en het Erasmus heeft tot veel verzet geleid. ,,En toch is het gebeurd. Ernst laat heilige huisjes sneuvelen als hij weet dat het beter is voor de gezondheidszorg.'' Zijn kracht is dat hij altijd vele stappen vooruit denkt, verder dan iedereen om hem heen, vindt Frissel. ,,Hij is een enorme strateeg. Hij heeft het overzicht, meer dan wie ook. Ernst heeft haast, hij heeft een agenda en hij weet dat hij het beter kan gaan doen. Je moet van goeden huize komen wil je hem tegenhou den.'' Of het hem gaat lukken? Lachend: ,,Dat is de million dollar question." Ook nieuwssite Citizen News stopt Drie vermisten na bosbrand Colorado Overloper van Zuid- naar Noord-Korea GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 zn Ernst Kuipers is arts én hij heeft bestuurservaring. Sinds 2013 is hij bestuursvoorzitter van het Erasmus MC. G Niemand van de vrienden en collega's van Ernst Kuipers is verrast over zijn mi nisterschap. FOTO ANP HONGKONG De Hongkongse nieuwsweb- site Citizen News staakt vanaf morgen alle activiteiten, verklaarde het nieuwsmedium gisteren. Citizen News noemde een 'verslechterende media-omgeving' in de door China geregeerde stad en de veiligheid van het personeel als redenen voor de sluiting. Woensdag sloot Stand News, dat beschouwd werd als het laatste grote prodemocrati- sche nieuwsmedium van Hongkong, de deuren na een inval door de politie. Eerder in 2021 ging ook de krant Apple Daily, die ook kritisch tegen over de autoriteiten stond, dicht na een politie-inval. BOULDER In de Amerikaanse staat Colorado worden drie men sen vermist na een felle bos brand. Ten minste 991 huizen werden verwoest voordat sneeuwbuien de bosbrand hielpen smoren. ,,We mogen van geluk spreken dat we geen lijst van honderd ver miste personen hebben'', zei politiechef van de stad Boulder Joe Pelle. De zoek tocht naar de drie vermiste personen verloopt moeizaam. ,,De gebouwen waar deze mensen zich zouden moeten bevinden, zijn volledig ver woest en inmiddels bedekt met 20 centimeter sneeuw.'' SEOEL Een onbekende persoon is de gedemilitariseerde zone tus sen Noord- en Zuid-Korea overgestoken en overgelopen naar Noord-Korea, meldt het Zuid-Koreaanse leger. Dat is zeer ongebruikelijk. Het leger weet niet of de persoon nog in leven is. De gedemilitari seerde zone is een gevaarlijk gebied met veel landmijnen, dat aan beide kanten zwaar bewaakt wordt. Er is nog tevergeefs geprobeerd de persoon tegen te houden, nadat diegene te zien was op beelden van beveiligingsca mera's. Noord-Korea is via een hotline op de hoogte gesteld van het incident.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9