Avonden met zelfverzonnen opdrachten 7 TERUG IN DE STORM Tijdens de zoveelste coronagolf bericht verslaggever Jurriaan Nolles over de zorg, het werk en de drukte in het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven. Vandaag volgt hij de artsen en verpleegkundigen op de spoedeisende hulp (SEH) op oudjaarsavond en nieuwjaarsnacht. Jurriaan Nolles Bij de ziekenhuizen hielden ze hun hart vast voor nieuw jaarsnacht. De verpleegkundigen op de spoedeisende hulp (SEH) van het Catharina Ziekenhuis hebben net geproost, als om 00.03 uur vanuit de ambulance naar het ziekenhuis wordt gebeld. SEH-verpleegkundige Erna schrijft op een servet mee: ,,Heeft zijn aangezicht en handen verbrand. Probeerde vuur aan te steken met bio-ethanol." De verpleegkundigen zetten hun alcoholvrije champagne aan de kant, en maken zich klaar. ,,Je ruikt het'', zegt SEH-arts Martine Arts over de branderige lucht, als ze tien minuten later naar de patiënt loopt. Ze opent de deur, waarachter de man ligt. Hij rilt van de kou. Zijn gezicht is roze, aan zijn handen hangen vellen. De nachtdienst op de spoed eisende hulp is om half elf begonnen. Oudjaarsavond is traditioneel de drukste avond van het jaar op de SEH. Maar wat vannacht zal brengen? ,,Je weet het niet'', zegt Erna. ,,Je hebt maar één grote klapper nodig. Een auto ongeval, knokpartij of een zware Covid-patiënt. Daar ben je zo een paar uur mee verder, en ben je minder goed bemenst.'' Haar collega Irene: ,,Ik denk dat we veel alcohol en drugs gaan zien. Kots opruimen. En ja, misschien ook wel agressie.'' Arts: ,,Maar je hebt ook altijd de lieve mensen. En daar doe je het voor.'' Steeds meer ambulances mel- Het is hollen of stil staan op de SEH, maar het personeel heeft bewust gekozen voor dit vak vanwege de onvoorspelbaar heid, de actie en de afwisseling. foto koen den zich bij het ziekenhuis. ,,Je weet het nooit op de SEH'', zegt verpleegkundige Irene. ,,Het is hollen of stilstaan.'' Het is iets na één uur als het opeens allemaal te gelijkertijd gebeurt. ,,Een insta biele patiënt'', zegt Irene. Ze spoedt zich naar de hal waar de ambulances binnenkomen. Twee jongens in zwarte hoodies zijn in rolstoelen het ziekenhuis binnen gereden. Één van hen heeft een emmer om in over te geven. De ander kermt van de pijn. ,,Ze wil len niet vertellen wat er aan de hand is'', zegt beveiliger Yassir. Irene hurkt voor de jongen. ,,Ik denk dat mijn arm doormidden is'', zegt hij. Irene: ,,Heb jij alcohol gedron ken?'' ,,Een beetje'', zegt hij terug. Irene: ,,En drugs? Je moet het eerlijk zeggen.'' ,,Ik zweer het'', zegt hij. ,,Nog nooit drugs gebruikt.'' Het zijn deze situaties waar de SEH op zijn best is. De kamers lig gen vol, een nieuwe acute situatie dient zich aan. Open breuken wor den blootgelegd, infusen aange legd, foto's gemaakt. En de jongens worden gekalmeerd. ,,Het maakt me niet uit of ze drugs hebben ge- bruikt of hebben gedronken. Ik oordeel niet'', zegt SEH-arts Mar- tine Arts. ,,Maar ik wil weten wat er is gebeurd.'' Ze vinden het mooi, het perso neel van de spoedpost. Ze hebben gekozen voor dit vak vanwege de onvoorspelbaarheid, de actie en de afwisseling. De verpleegkundigen en dokters gaan onverstoorbaar door met hun werk. Ze verplegen de wonden, zetten botten recht, gipsen in, kal M Je hebt ook altijd de lieve mensen. En daar doe je het voor - Martine Arts, SEH-arts meren hun patiënten. Als de jon gens in zwarte hoodies zijn bijge komen van de schrik en door mor fine zijn verlost van de pijn, vertel len ze over de grootse plannen die ze voor die avond hadden. ,,Bedankt zuster'', zegt een jon gen in een blauwe polo als hij gips heeft gekregen. ,,Jullie doen het echt goed.'' Het zijn die momen ten waar verpleegkundigen als Erna en Irene het voor doen. ,,Dit zijn de krenten in de pap.'' Een nieuwjaarsnacht zoals voor corona, is het niet geworden. Door de sluiting van de horeca en het vuurwerkverbod blijft het rustiger dan normaal. Maar dat betekent niet dat het een rustige avond was, zegt Erna als om 7 uur de ochtend ploeg arriveert. ,,We hebben ons goed vermaakt.'' LOCKDOWN? IK DOE HET ZO Alweer een lockdown... Hoe houd je het ook in het nieuwe jaar nog leuk? Speciaal voor u elke dag een tip. Of gewoon een positieve persoonlijke ervaring. Al jaren kijk ik trouw naar het Britse komedieprogramma Taskmaster en tijdens de lockdowns ben ik er blijer mee dan ooit dat deze zottig heid bestaat. Vijfcabaretiers nemen het een seizoen lang tegen elkaar op en proberen punten te scoren door bizarre opdrachten te volbrengen. Zij moeten indruk maken op task master Greg Davies, onder toeziend oog van zijn assistent (en bedenker van het programma) Alex Horne. Taken als 'Maak de meeste indruk op de burgemeester van Chesham' of 'Doe iets belachelijks met een kikkererwt' zorgen niet voor de meest glamoureuze televisie, maar het heeft iets heerlijk onzinnigs. Tijdens de lockdowns merkte ik dat ik moeite heb met het telefo nisch contact houden met vrien den. Het gaat al snel over het c-woord en gefocust videobellen kost me vaak meer energie dan dat het oplevert. Om het luchtig te houden, ben ik begonnen met het organiseren van online Taskmas- ter-avonden met zelfverzonnen opdrachten. Het zijn avonden waarop het woord corona eens niet valt en je gewoon even met el kaar kunt lachen. Er is genoeg in- Taskmaster: de taken zorgen niet voor de meest glamoureuze televisie, maar het heeft iets heerlijk onzinnigs spiratie op te doen via het YouTu- be-kanaal van Taskmaster. Het pro gramma deelt daar onder de noe mer #HomeTasking zelf video's met ideeën voor de kijkers thuis. En ook als u zelf geen zin heeft om taken te volbrengen als 'Gooi een propje papier op de meest spectaculaire wijze in de prullen bak', kunt u uw hart ophalen. De inmiddels twaalf seizoenen van het programma zijn namelijk gra tis via het YouTube-kanaal te be kijken. Ik hoop dat u er net zo vro lijk van wordt als ik. - Sanne Meijer GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 Om drie over twaalf komt de eerste patiënt op de spoedeisende hulp VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7