4 Rutte IV oogt nieuw en fris. Maar wie op een sleutelpositie zit in het kabinet, loopt het risico al snel te verzuipen. KABINETSPLOEG Analyse De verwachtingen werden vooraf flink aangewakkerd. Nieuw elan beloofden de lei ders van VVD, D66, CDA en ChristenUnie. Om te begin nen met de bemensing van het kabinet, waar volgens aanstaand premier Mark Rutte 'mensen van naam en faam' in zou den komen. Nu alle namen van de nieuwe bewinds lieden bekend zijn, kan voorzichtig wor den geconcludeerd dat dat laatste in elk ge val klopt. Als je zoals Robbert Dijkgraaf di recteur bent van het Institute for Advances Studies in Princeton of zoals Karin van Gennip jarenlang in de raad van bestuur van on der meer ING zat, heb je bewezen iets te kunnen. In de bemensing straalt het aanstaande kabinet iets nieuws uit. Meer vrouwen dan ooit, derti gers als ministers en meer bewindslieden met een migratieachtergrond. Maar of dat ook zorgt voor nieuw elan, moet de prak tijk uitwijzen. Geen mi nister of staatssecretaris kan lang teren op zijn uitstraling, er liggen grote opgaven voor Rutte IV. De bewindslieden op sleu- telposten zullen heel snel het vak in de vingers moeten krijgen om zichzelf een af gang te besparen. Zo kan de nieuwe volksgezondheidsmi- nister Ernst Kuipers nog zo zijn sporen hebben verdiend als bestuurder van het Erasmus MC, met vakkennis alleen kom je er niet. De afgelopen twee jaar had hij gere geld kritiek op het coronabeleid van het kabinet, nu moet hij bewijzen dat hij het beter kan. De aanpak van de coronacrisis zal zeker 2022 nog overheersen. Dat vergt de nodige politieke stuurmanskunst van Kuipers, want over bijvoorbeeld de invoe ring van een zogeheten 2G-beleid, waarbij ongevaccineerden niet meer overal wel kom zijn, is de Kamer tot op het bot ver deeld. Daarbij kan gebrek aan politieke ervaring iemand opbreken. De Tweede Kamer over- C Zoals ervaring op een vakgebied geen recept is voor succes, zo is Haagse ervaring dat evenmin tuigen van je gelijk is wat anders dan een ziekenhuis besturen. Een bekend voor beeld van hoe het mis kan gaan, was voor malig minister van Marine Willem Naudin ten Cate. Die zeeofficier trad kort na zijn benoeming in september 1918 als minister weer af. Na zijn eerste debat met een las tige Kamer zei hij: 'Daar zien ze me nooit meer terug.' Ook voor andere sleutelposten in het ka binet zijn politici aangezocht die weinig ervaring hebben aan het Binnenhof. Het stikstofdossier heeft zulke tegengestelde belangen, dat het vorige kabinet er niet uit kwam. Nu is Christianne van der Wal er verantwoordelijk voor gemaakt, wier Haagse ervaring niet verder reikt dan het partijkantoor van de VVD waarvan ze voorzitter was. Asieldossier De uiterst gevoelige reorganisatie in de jeugdzorg komt op het bordje van Maarten van Ooijen (ChristenUnie). Hij heeft al leen drie jaar ervaring als wethouder in Utrecht. Het asieldossier zit vol Haagse voetangels en klemmen. De nieuwe staats secretaris Eric van den Burg (VVD) heeft vooral ervaring in de Amsterdamse ge meentepolitiek en slechts twee jaar als se nator. Gebrek aan Bin nenhofervaring hoeft geen probleem te zijn, maar het verklaart wel waarom partijen voor andere sleutelposities in het kabinet kiezen voor politici met veel Haagse kilometers in de benen. Hugo de Jonge moet het schrijnende woningtekort oplossen. Met volkshuisvesting heeft hij geen ervaring, maar hij weet wél hoe hij meerderheden kan krijgen voor impopulaire maatregelen. Tegelijkertijd kan ook hij net zo min als zijn voorganger voldoende nieuwe huizen erbij toveren. Want zoals ervaring op een vakgebied geen recept is voor succes, zo is Haagse er varing dat evenmin. De nieuwe klimaatmi nister Rob Jetten is als D66-fractievoorzit- ter en medeonderhandelaar van het re geerakkoord politiek ervaren genoeg. Maar het klimaatprobleem is niet alleen met het aanstaande miljardenfonds op te lossen. Zo staat onze energievoorziening onder druk door de overstap op nieuwe energiebron nen. Bij het aantreden van een kabinet krij gen bewindslieden altijd het voordeel van de twijfel. Ze ogen nieuw, fris, kunnen zich verheugen in veel media-aandacht. Maar al snel telt maar een ding: lossen ze de problemen op waarom mensen 17 maart vorig jaar massaal naar de stembus gingen? Ernst Kuipers, D66 Wopke Hoekstra, CDA Kajsa Ollongren, D66 Robbert Dijkgraaf, D66 Sigrid Kaag, D66 Rob Jetten, D66 Dilan Yesilgöz- Zegerius, VVD Hugo de Jonge, CDA Micky Adriaansens, VVD De 29 namen van Rutte IV zijn bekend. De regeringsploeg is diverser dan ooit, maar een aantal bewindslieden zorgt nu al voor controverse. Volgens VVD'er Hans Wiegel zijn er maar twee dagen leuk voor een mi nister: diens eerste en laatste. Maar zijn partijgenote Dilan Yesilgöz is al voor haar beëdiging en de bordesscène van Rutte IV mikpunt van kritiek. Juristen vragen zich hardop af wat zij zonder meestertitel te zoeken heeft op het ministerie van Justitie. En PVV-leider Geert Wilders haalde ongenadig hard uit vanwege haar in zijn ogen problematische Turkse afkomst. ,,En nu maar hopen dat ze mijn beveiliging niet opheft, want het lief ste zien ze me natuurlijk onder het gras verdwijnen", twitterde hij - overigens tot woede van collega's in de Kamer. Ook beoogd minister van Defensie Kajsa Ollongren (D66) ontmoet scepsis, van wege gebrek aan ervaring met de krijgs macht. 'Ze zal ons moeten overtuigen', zegt vakbond VBM zuinig over haar aan staande benoeming. En VVD'er Conny Helder, de nieuwe minister voor Langdu rige Zorg en Sport, krijgt er op Twitter van langs omdat zij als voorzitter van de bran chevereniging Actiz aan het begin van de coronapandemie volhield dat mondkapjes slechts 'schijnveiligheid' bieden. Later kwam ze daarop terug. Vooral vrouwen Toeval of niet, vooral vrouwelijke aspi rant-ministers krijgen er op sociale media van langs. Feit is dat een Nederlands kabi net niet eerder zoveel vrouwen telde als straks Rutte IV: tien ministers en vier staatssecretarissen. Het VVD-smaldeel is hofleverancier, met zes vrouwen tegenover MAANDAG 3 JANUARI 2022 GO Met frisse gezichten zijn de problemen niet opgelost Hans van Soest Minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Minister van Buitenlandse Zaken, tevens vicepremier Minister van Defensie Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap Minister van Financiën, tevens vicepremier Minister voor Klimaat en Energie Minister van Justitie en Veiligheid Minister voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Minister van Economische Zaken Nog niet eens op het Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4