l 'Even langslopen' bij afscheid Miranda 5 Dorpen in Borsele vieren oud en nieuw Het lijkt een kat-en-muisspel. Jongeren in de Bevelandse dorpen steken nét uit het zicht van de camera's hun vuurwerk af. Maar dat weten de boa's natuurlijk ook... Martijn de Koning Wemeldinge Het is de laatste tijd on rustig in het centrum van Heinkenszand. Reden voor de ge meente Borsele om er tijdens oud en nieuw mobiele ca mera's neer te zetten. En reden voor groepjes knallers om hun vuurwerk in de omliggende stra ten af te steken. Maar waar de ca mera's niet zijn, daar zijn soms wél de boa's. Dat merkt ook een groepje jongeren dat rond zeven uur verantwoordelijk is voor een enorme klap. Meteen worden ze aangesproken door twee boa's, die uit het donker opduiken. Die laten op rustige maar ferme toon weten dat ze voorlopig nog wel even blij ven, en dat ze het groepje in de ga ten houden. Burgemeester Gerben Dijksterhuis zei het vooraf al: 'La ten zien dat we er zijn, dat scheelt hopelijk al een heleboel'. Spektakel Heel anders gaat het op het Dorps plein in Wemeldinge. Ook daar staan, vanwege eerdere onrust, ca mera's-voor-één-dag. Maar daar lijkt niemand zich iets van aan te trekken. Urenlang is de locatie voor de oude supermarkt een ver zamelplek voor een grote groep jongeren. Die telt tegen midder nacht luidkeels af, waarna boven het dorp een geweldig vuur werkspektakel losbarst. Hoewel de groep uiteraard luid ruchtig is en ook aardig wat troep achterlaat, kunnen de hulpdien sten Wemeldinge dit jaar over slaan. Van vandalisme is nauwe lijks sprake, zien ook de boa's die rond half één het plein op komen rijden en gemoedelijk een praatje met de jongeren maken. ,,De beste Het Dorpsplein in Wemeldinge in de loop van Oudjaarsavond. Een groep jongeren viert alvast een feestje. foto cynthia cats wensen jongens! Richten jullie wel naar de lucht, en niet naar de huizen?" Caravan Nog even naar Borssele dan, de derde plek op de Bevelanden waar tijdelijke camera's zijn neergezet, en waar het al vroeg flink levendig is. Vér buiten het zicht van die ca mera's staat rond twee uur 's mid dags onder aan de Westerschelde- dijk een oude caravan in brand. Zo'n dertig jongeren verzamelen zich rond het vuur, biertje in de hand. De stinkende rookwolken zetten de omgeving in de mist. Als de brandweer zich meldt, is het vuur binnen een paar minuten uit. En als even later ook een politie- busje verschijnt, druipen de meeste toeschouwers af. Daarmee vergeleken zijn de jon gens die tegelijkertijd op het Bors- selse voetbalveld carbid schieten, braaf. Ze hebben keurig een ver gunning aangevraagd en gekregen. De beste wensen jongens! Richten jullie wel naar de lucht, en niet naar de huizen? - Boa in Wemeldinge Ze schieten geen deksels weg, maar voetballen. ,,We hebben er wel eentje met een deksel gepro beerd, maar toen kwam meteen de onderkant van de bus eruit", ver telt deelnemer John. De ballen verdwijnen - bij een geslaagde po ging - met een harde knal en een flinke vaart in het doel. Al klinkt de gewenste knal af en toe ook als 'plop', en rolt de bal in 'slow mo tion' maar een paar meter weg. Nieuwe poging dan maar. 's Nachts is het in Borssele vooral gemoedelijk. Groepjes jon geren slenteren door het dorp. ,,Het is hier wel een paar keer mis gegaan", erkent Mark ('ik heb wel een achternaam, maar die hoeft niet heel Zeeland te kennen'), die op de stoep voor zijn huis staat. ,,Daarom zie je nu ook nog veel volwassenen op straat. Die sociale controle is belangrijk. Als iemand over de schreef gaat, wordt er echt wel wat van gezegd." In Heinkenszand is dat rond half twee 's nachts anders. Groepjes jongeren zwerven er door het cen trum, zoekend naar donkere plek jes om hun laatste restjes vuur werk af te steken. Harde muziek, harde schreeuwen en harde knal len wisselen elkaar af. Vuurwerk wordt naar passerende auto's ge gooid of in vuilnisbakken gestopt. Of de camera's dat geregistreerd hebben, moet later blijken. KAMPERLAND Miranda van Hee had een leuk idee bedacht om met een klap per afscheid te nemen van het kappersvak. Corona gooide roet in het eten, maar aan aandacht uit het dorp had ze vrijdag als nog geen gebrek. ,,Tja, iedereen kent me hier", lacht Miranda, eigenaresse van Hairde- zign in Kamperland, terwijl ze tus sen alle bezoekjes van dorpsgeno ten door even de tijd neemt om haar verhaal te doen. Logisch. Mi randa was 33 jaar kapper in het dorp, waarvan 25 jaar als eigena resse van Hairdezign en voorganger Miranda's Hairdesign. Ze heeft best een pittige tijd ach- ter de rug, nadat bij haar borstkan ker werd geconstateerd. ,,Het gaat nu een stuk beter. Maar het was wel heel heftig." Reden om haar afscheid op te luisteren met een actie voor Pink Ribbon, dat geld inzamelt voor on derzoek naar en behandeling van borstkanker. De klapper moest op Oudjaarsdag komen. ,,Ik had be dacht om mijn laatste knipbeurt bij opbod te verkopen voor het goede doel, en er een groot feest aan te koppelen. Ik zat op 250 euro. Maar ja, toen moesten we dicht Uiteindelijk werd het afscheid van Miranda een 'walkthrough', waarbij klanten eventjes langslie pen voor een praatje, een bakje kof fie en een oliebol. Tientallen men sen deden dat, voorzien van ca deaus en vaak ook een bijdrage voor Pink Ribbon. Alles bij elkaar le verde de actie ruim 2500 euro op. Anders in het leven Miranda gaat vanaf nu 'gewoon heel erg genieten'. ,,Door alles wat er gebeurd is, ben ik wel gaan na denken. Je staat toch een beetje an ders in het leven." Overigens blijft Hairdezign ge woon bestaan. De laatste vier jaar was Annelies de Kam al mede-eige naresse van de zaak. Zij gaat ermee door. - Martijn de Koning Tony Streppel was één van de vele klanten die Miranda van Hee een cadeautje kwam brengen. foto cynthia cats BE MAANDAG 3 JANUARI 2022 Kat-en-muisspel met boa's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 48