'Nog nooit zo fris aan het nieuwe jaar begonnen' c Ruim 1400inwoners erbij in2021 Ki Dow zet heel Hoek in het licht Inwoners ongerust over affakkelen Petra d'Huy over bipolaire stoornis Openhartig en met zelfspot De bevolking van Zeeland is in 2021 opnieuw fors gegroeid. Per saldo kreeg de provincie er ruim 1400 inwoners bij. Dat was echter niet zoveel als in 2020 met bijna 2000 mensen. De voornaamste stijgers zijn Goes (379 inwoners meer), Tholen (286), Vlissingen (235) en Middelburg (229). Drie van de dertien Zeeuwse gemeenten leverden het afgelopen jaar wat in: Hulst, Sluis en Veere. De provincie telt nu 386.833 inwoners, volgens de voorlopige cijfers van de dertien gemeenten. Het is het achtste jaar op rij dat het inwonertal van Zeeland stijgt. In 2020 was er een forse uitschieter, toen de provincie in één jaar met bijna 2000 mensen groeide. Dat werd vooral toegeschreven aan de groeiende trek van mensen uit de Randstad naar andere regio's. De pandemie en de opkomst van het thuiswerken hebben dat effect ver sterkt. De trend heeft zich ook in 2021 doorgezet, al is het beeld wat minder extreem. Er zijn nu 1402 Zeeuwen meer dan op 1 januari. Overleden Net als in 2020 verhuisden aanzien lijk meer mensen naar Zeeland dan dat er inwoners naar elders vertrok ken. Dat de bevolkingsgroei toch minder spectaculair is, komt vooral door het hoge aantal Zeeuwen dat overleed. In 2020 was er al sprake van een recordaantal (4139), maar dat is nu ruim overtroffen. Het exacte aantal is nog niet bekend, maar in meeste gemeenten ligt het sterftecijfer hoger. Een van de uitschieters is Mid delburg, waar tot donderdag 588 mensen overleden. In heel 2020 wa- C Het is het achtste jaar op rij dat het inwonertal van Zeeland stijgt. Goes was opnieuw de grootste stijger met een plus van 379 ren dat er 438. In de meeste ge meenten stierven ook meer men sen dan dat er kinderen werden ge boren. In Borsele, Kapelle, Rei- merswaal, Tholen en Veere is dat precies omgekeerd. Goes was de grootste stijger, met 379 inwoners erbij. Het is het acht ste jaar op rij dat de gemeente in de plus eindigt. Tholen groeit naar verhouding harder. Dat is vooral te danken aan Tholen-stad, dat per saldo 188 mensen erbij kreeg. Ook Sint-Annaland, Poortvliet en Sint Philipsland zitten in de lift. Opvallend - maar niet helemaal onverwacht - is de opkomst van Vlissingen. Dat zag jarenlang het inwonertal vooral dalen, maar no teert in 2021 de grootste groei in lange tijd: 235 mensen erbij. Daarbij speelt de ontwikkeling van het Scheldekwartier, waar veel wonin gen worden opgeleverd, een rol. De gemeente zelf wijst er ook op dat meer internationale studenten zich in Vlissingen hebben gevestigd. Naar verhouding steeg het inwo nertal van Kapelle (+154) en Noord-Beveland (+94) het hardst. Noord-Beveland groeit, na jaren van krimp, al drie jaar op een rij. Het eiland kende ook een kleine ge boortegolf. Het aantal Noord-Beve- landse borelingen steeg van 39 van 61. Ook op Schouwen-Duiveland en Tholen werden aanzienlijk meer kinderen geboren dan in 2020. Terneuzen blijft veruit de groot ste Zeeuwse gemeente met 54.538 inwoners, 51 meer dan een jaar gele den. Behalve de stad Terneuzen (+61) groeiden vooral Sluiskil (+35) en Biervliet (+24). Axel kende de grootste krimp (-68). Sluis ein digde, zoals bijna elk jaar, in de min (24 inwoners minder). Hulst boerde voor het eerst in vijfjaar wat achteruit (-43), vooral door Clinge, Hengstdijk en Kloosterzande. Hei kant en Kuitaart groeiden juist. Reimerswaal is een van de wei nige gemeenten die meer mensen zagen vertrekken dan dat er men sen zich vestigden. Toch groeide het inwonertal met 28, doordat het aantal geboorten er hoger ligt dan het aantal sterfgevallen. De kern die eruit springt, is Hansweert. Daar steeg het aantal inwoners in 2021 met 59, naar 1735. I pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nlH maandag 3 januari 2022 Zeeland BURGH-HAAMSTEDE FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Rob Thijssen en Angèle Schra- ver hebben het dan toch maar gedaan. Een verfrissende duik in de golven op de eerste dag van het nieuwe jaar stond al lan- ger op het lijstje van het Eind- hovense stel. Doorgaans ge beurt dat op het strand van Westenschouwen met honder den tegelijk. Maar voor het tweede achtereenvolgende jaar haalden de coronabeperkingen een streep door deze traditie. Omdat Rob en Angèle de jaar wisseling doorbrachten bij Pie- ter Mulders en zijn vrouw Mari anne Velthuis in Burgh-Haam- stede, besloten ze dan maar op eigen gelegenheid te gaan. En dat beviel goed. c ZEELAND 5 CZEELAND4 CZEELAND7 Zeeland groeide stevig G Net als in 2020 verhuis den aanzienlijk meer mensen naar Zeeland dan dat er in woners naar elders vertrok ken. FOTO THINKSTOCK Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 45