H 9 de zaakwaarnemer van Angenent. Wat Van Benthem destijds voor winnaar zag, tegenover hem? Een boer die stoïcijns zijn eigen koers bleef varen. ,,Henk deed het allemaal op zijn eigen manier en dat deed hij heel goed. Je moet ook geen toneel stukjes spelen, gewoon jezelf blij ven.'' Boerderij Waar hij advies over gegeven heeft? De boerderij van pa, die moest hij volgens Van Benthem zo snel mo gelijk overnemen. En zo geschiedde, met terugwerkende kracht, per 1 ja nuari. ,,Goed dat je 'm toen gekocht hebt'', zegt Van Benthem nu weer. ,,Je gaat geld verdienen, dus die boer derij in eigen handen is dan een goede stap.'' Een kwestie van de toekomst ver zekeren. De continuïteit waarborgen. Van Benthem deed het in de jaren 80 zelf ook in Sint Jansklooster. En la ter met de verhuizing naar Canada. Angenent: ,,Je krijgt geen winstpre mie bij de Elfstedentocht. Je krijgt een schaal en een beker en die moet je het jaar erop weer inleveren. In het najaar, nog voor de winter. Dan gaan ze weer de kluis in. Ach, dat heeft ook wel weer iets moois.'' Van Benthem: ,,Die beker was ook bij mij binnen een jaar inderdaad weer weg, ja. De schaal ook. Ik moet nog wel ergens twee gouden medailles hebben, maar geen idee waar.'' Het is ook niet belangrijk, al dat zil verwerk, menen beiden. Die herin nering aan die gouden dagen zit in het hoofd, in het hart. Een Elfsteden- winnaar moet zijn status zelf verzil veren. Met startgeld, sponsordeals, lezingen, reclames, vette contracten, PODCAST dat werk. Die periode duurde voor Angenent zeker tot rond 2010-2011. ,,Tot die tijd was het heel goed boe ren als marathonschaatser. Financieel was het heel aantrekkelijk. En ik deed ook nog even de langebaan met mijn gekke kop, dat zorgde ook weer voor een boost aan financiën en aan dacht.'' Daarom is Angenent nog steeds dankbaar voor alle kansen die hij krijgt. Voor de deuren die opengaan. De contacten die hij heeft opgedaan, als winnaar van een schaatswedstrijd die bij niemand in Nederland intro ductie behoeft. ,,Het heeft mij heel veel gegeven, dus vind ik ook dat ik de tocht wat verschuldigd ben. Bij een paar nachten vorst neem ik altijd de telefoon op.'' Angenent schuift als oud-winnaar aan bij talkshows, werkt mee aan in terviews. Zelden verkoopt hij 'nee' aan iemand. Van Benthem mist die rol, die hij ook lang heeft vertolkt, niet zo. Vindt het prima dat Angen ent het na 1997 van hem heeft over genomen. Maar ook de boer die naar Canada ging, liep niet weg voor de lucratieve kanten van het bestaan als winnaar. Hij was de eerste topsporter die meewerkte aan de reclameserie van Calvé Pindakaas ('Wie is er niet groot mee geworden?'). En eenmaal in Canada ging hij in zee met Unox, voor een serie spotjes. Voor rook worst, erwtensoep en stamppot. Al les liet hij zogenaamd opsturen naar Canada. Wie na die reclames dacht dat Van Benthem waarschijnlijk heimwee had naar Holland, zit mis. En wie nog steeds gelooft dat hij destijds is ver trokken omdat hij alle aandacht voor zijn persoontje zat was ook. Velen denken dat, weet Van Benthem. ,,Maar ik ben pas in 2000 geëmi greerd, toen had Henk allang gewon nen. Die grote aandacht was er toen al helemaal niet meer. En dat streelt toch ook alleen maar je ego? Een bé- tje aandacht is leuk. Zoals bijvoor beeld als het gaat vriezen, dan mis ik het wel, zoals vorige winter. Dan zou ik graag in Nederland zijn. Tweede huisje Maar terug naar Nederland? Van Benthem komt nooit meer te rug. ,,Misschien ooit in de winter, een paar maanden. Misschien een tweede huisje. Na mijn pensioen, over een paar jaar. Ik zeg dat weleens, maar ik weet het eigenlijk niet, hoor. Waarschijnlijk niet... We hebben de kinderen hier, kleinkinderen. Echt, we zitten hier goed. Alleen voor de Elfstedentocht kom ik nog terug.'' Want die reed Van Benthem in 1997 als oud-winnaar en dat smaakte naar meer. ,,Die passage in Dokkum, waar 10.000 mensen spontaan het Friese volkslied voor me begonnen te zingen. Dat was zo prachtig, zo mooi, een soort arena. Mooier nog dan de Bonkevaart, denk ik. Dus ja, ik doe weer mee als-ie komt. Ik kom meteen over. Ik ben fit, schaats nog één keer in de week, dat is genoeg denk ik. Wat denk jij Henk?'' Angenent: ,,Die ene dag overleefje wel, Evert.'' Zo knap wat Evert in '86 heeft geflikt. Stikzenuw- achtig zou ik zijn geworden bij een tweede tocht. Want je kunt dan alleen nog maar verliezen, hè GO MAANDAG 3 JANUARI 2022 een band voor 't leven' Er zijn twee podcasts over de Elfstedentocht van 1997 te be luisteren. Aan het woord komen daarin Henk Angenent en Kla- sina Seinstra, de winnares bij de vrouwen. Beluister nu op AD.nl/podcast - Henk Angenent Henk Angenent in zijn woonplaats Woubrugge en thuis facetimend met Evert van Benthem. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41